| JustMan a întrebat:

In ultimele luni am consumat maxim 70kw de energie electrică însă am observat că azi la 4 zile de când am citit indexul contorul arată că am consumat deja 63 kw deși am folosit aceleași aparate ca de obicei. Care ar putea fi cauzele acestei dereglări? Menționez că, contorul este în interiorul apartamentului.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"4 zile ...am consumat deja 63 kw"

nu e clar unde e dereglarea, 16kw pe zi e ceva condum dar nu e ciudat

| JustMan explică (pentru sierra1):

Nu ți se pare ciudat că mai multi ani am consumat maxim 2.5 kw pe zi iar acum cand chiar credeam ca am făcut economie am 16 kw pe zi!? Si cum spùneam nu am folosit vreun aparat nou care sa zici ca consuma mult

| sierra1 a răspuns (pentru JustMan):

Urmărește contorul zilnic, nu minte!

| doctorandus a răspuns:

Amice, anul ăsta am consumat 1787 kWh în 211 zile. Deci am un consum mediu de circa 353 W.