| sabin89 a întrebat:

În ultimul număr al revistei Rebus Flacăra este un careu intitulat "Rămăşiţe", semnat de Tony Andreescu. La 1 orizontal am definiţia: "Nişte roşii mai mici... expirate (sg)" - cuvânt din zece litere. Nu-mi dau seama nici să mă tai ce vrea să spună. Din zece litere am găsit şapte şi tot degeaba. Lipsesc literele: prima, a treia şi ultima. Situaţia e aşa (notez cu x necunoscutele): xOxARASICx. Ce-ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Pune "tovărăşică". big grin

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Excelent! Chiar nu credeam că poate exista un cuvânt să se potrivească în condiţiile alea. Deşi nu-i văd sensul.

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Sensul e foarte simplu:
Careul se numeste Ramasite, rosii erau comunistii, avem deci: rosii mici, akka diminutivat, singular.

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Mamă, ce i-a putut sclipi mintea lui Tony Andeeascu! Dar şi ţie. Gata, careul e făcut 100%.

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Cu placere.

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Fiindcă tot ne luarăm cu vorba, hai să-ţi mai zic una trăznet: "Prezentul în loc de trecut" - cuvânt de cinci litere. Pe ăsta l-am găsit, dar numai în extremis, după ce am avut cele trei litere din mijloc.
Chiar mi-a fost dor de tine.

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Scuze, e "prezent", nu "prezentul".

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Nu ma ajuti deloc. laughing
Iti iau vama, daca e "vames".
Trebuie sa stiu daca definitia mai are elemente ca inv, dict, semnul exclamarii sau cum se numeste careul...

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Exact vameş a fost, pfff Eu îl văd pe ăsta chiar mai trăznet decât pe tovarăşa aia mică.

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Tocmai mă pregăteam să-ţi spun cele trei litere de la mijloc, că zic: nu mai găseşte el vameşul până e lumea. Să văd acum cum pot să-ţi dau funda şi pentru vameş laughing

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Am crezut ca este ceva mai ascuns decat vames, de asta te-am intrebat daca definitia mai are elemente. Oricum, ma ajut si pe mine cu exercitiile astea, nu doar pe tine.
O zi buna, ne mai vedem. happy

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

"Ăsta e în toate minţile" - din cinci happy Eu l-am găsit, dar după ce am avut literele a doua şi a treia.

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Definitia are semnul exclamarii la sfarsit?
Ca daca da, cuvantul se afla intre literele m si e.

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Fără semnul exclamării

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Iar vreun diminutiv?
Bănuţ? laughing
Da-mi macar o litera, daca tu ai avut doua.
Mi-e somn, si mi-e greu sa ma concentrez.

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Uf, nu ştiu unde mi-a stat capul. Nu e din cinci, ci din şase litere, iar definiţia e aşa: "Este un om în toate minţile". Literele ce le găsisem eu, a doua şi a treia, sunr E şi S. Deci forma ar fi: xESxxx.

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Sunt in ceata de tot. laughing
Imi vine in minte "Testat" dar nu mai intreb nimic. Cine stie ce mai iese... laughing

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Vestit happy

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Ihi. happy
Are sens.
Trebuia sa fiu un minut mai destept.
Ma consoleaza insa ideea ca tu ai totusi careul intreg in fata, si cu o privire de ansamblu este mai simplu.

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Stai, unde fugi? Crezi că scapi aşa uşor? Ai intrat în horă, trebuie să joci laughing
"Subiectul în dezacord cu predicatul" - din patru.

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Sigur din patru? laughing
Din patru e numai Ateu, din cinci: Erata.
Sunt cam singurele care au sens la definitia asta... daca nu se mai schimba ceva intre timp. tongue

Chiar trebuie sa ies, am sa revin peste 3-4 ore.
Zi linistita.

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Sigur e din patru, nu greşesc şi eu tot mereu. Şi, da, ateul era cel vizat. Mi se pare foarte hoaţă definiţia. M-a surprins în mod deosebit că ai găsit vameşul, pe care eu nu-l văd deloc ca fiind uşor; mai ales că nu îţi dădusem nicio literă. În fine, ce zici, acum, aruncând o privire peste toate? Să mai zică cineva că românii sunt un popor de proşti happy Acum, sigur nu în asta constă inteligenţa unui popor. Totuşi, capacitatea de a formula astfel de definiţii spune şi ea ceva.
Hai să îţi mai dau una şi gata. "Fluture remarcat prin culoare (3 cuv.)" - zece litere. happy

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Nu stiu.
"Tabla de sah" e singurul fluture din trei cuvinte pe care il stiu in limba romana, dar ar fi prea simplu.
Si nu am zis niciodata ca romanii sunt prosti. Ba da, am zis o data, laughing si mi-a parut rau.
Oricum inteligenta unui popor nu se afla in jocurile lui de cuvinte si definitiile nu sunt greu de facut. Greutatea consta in a le aseza in careu pe verticala si orizontala. happy

Ma bucur ca te-am reintalnit.

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Nici pe departe nu a fost o aluzie la faptul că ai fi zis tu ceva cândva. Îmi pare rău dacă s-a putut înţelege şi aşa. Aveam în minte cu totul altceva, blamări la adresa românilor ca popor, pe care le aud nu se puţine ori în viaţa reală, dar şi aici pe site. Românii nu sunt deloc proşti. Dacă ne gândim numai în domeniul IT cât sunt de isteţi...Nu sunt ei de nivelul americanilor, dar oricum, faţă de cei de pe aici de prin zonă stau foarte bine.
Fluturele remarcat prin culoare era "stil de înot" happy Sper că ţi-au făcut şi ţie plăcere aceste câteva definiţii. Mă bucur să te revăd. Am avut uneori nişte teme la care chiar aş fi vrut să aud (văd) şi părerea ta (moartea lui Kennedy, de exemplu, dar nu numai).
Şi uite aşa, am mai încheiat o săptămână de mari realizări happy Stay out of trouble!
Poate vreodată ne putem şi întâlni, că eu mai traversez uneori oceanul. Sau poate vii tu pe aici, cine ştie.

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Iti dai seama cate scapari am si eu, daca nu mi-au dat prin minte "culoare"(le) bazinului?
Trebuie sa ma pun la punct cu nuantele. laughing

26 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Roșiile se mai numesc si TOMATE. Completează T si O si poate nu toate celelalte litere sunt bune. TOMATAPICA

| sabin89 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Să văd ce pot face. O să re-verific toate celelalte litere, deşi mi se par bune.