| anonim_4396 a întrebat:

Înainte de 1989 se făceau în România exerciții pentru protejarea în caz de atac atomic, similar cu cele pentru incendii sau cutremure care se fac azi în școli?

1 răspuns:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Se făceau, la nivel de comuna, si participau majoritatea locuitorilor fiindca era obligatoriu. La Primărie era si este o sirena care suna alarma si erau cunoscute locurile unde trebuia sa ne ascundem. Mai se făceau si trageri cu arma de foc la care participau si femeile nu numai bărbații. Si eu am tras cu arma o singura data restul le,-a tras secretarul Primăriei din motiv ca netinand bine arma mi-a lovit umărul si m-a durut foarte tare. Deci nu e ceva nou. Ce este a mai fost si o sa mai fie.