| Meme10Meme a întrebat:

Inca exista oameni degenul acesta? Un user de pe TPU mi-o zis ca aromanii nu sunt romani. Ei bine,eu il contrazic. Aromanii sunt romani,o zice numele si limba. Ma rog,ei se numesc armani. Ma simt insultat cand aud astfel de aberatii caci chiar eu pe linie materna ma trag din aromani. In aceeasi ordine de idei, moldovenii sunt niste rusi. Ardelenii sunt niste unguri de asemenea. Deci, despre ce vorbim? Sa nu uitam ca dacii erau si in sudul Dunarii.

29 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Ce aberatii poti spune...aromanii sunt machedoni (macedoneni) sau albanezi, unii zic ca s-ar trage si din armeni. O zice numele dar nu au treaba cu Romania, au migrat in Romania cu secole in urma si d-aia stiu limba. Daca tot te pasioneaza istoria si geneza popoarelor documenteaza-te mai mult pe subiecte de genul.

| Meme10Meme explică (pentru Drimmero):

Te inseli. Sunt romani dar imprastiati in Balcani. Nu o zic eu, o zice wikipedia. Da-mi sursa care zice asta. Apropo de macedoneni [ca m-ati sacait cu subiectul acesta], stiai ca erau traci? Daca este asa, de ce vorbesc limba romana [ma rog, nu chiar cum o cunoastem noi] desi sunt in Balcani?

| Drimmero a răspuns (pentru Meme10Meme):

Copile, "tantarii" nu sunt romani, sunt doar veniti pe teritoriu cu secole in urma, si ungurii vorbesc romana si nu sunt romani, si lipovenii vorbesc romana, tatarii la fel si tot asa. Vorbesc romana pentru ca sunt de secole aici, s-au adaptat, si tu daca te-ai duce in Anglia si ai sta 10 ani ai vorbi ca si cum ar fi limba materna, dar asta nu te face anglo-saxon, asta ca sa-ti dau un exemplu la aberatia zisa.

| Meme10Meme explică (pentru Drimmero):

Da,sunt copil ca am 16 ani. Ok, dar cum vorbesc aromanii din restul balcanilor romana? Explica. Da-mi sursa reala [ca se pare ca n-ai incredere in wikipedia] care zice originea aromanilor. Limba romana este formata din patru dialecte: daco-romana, AROMANA, istroromana si meglenoromana. Deci? Apropo, sa stii ca dacii [ma rog, tracii] erau si in sudul Dunarii. Si limba romana s-o format pe un teritoriu mult mai vast din Balcani decat teritoriul Romaniei de azi. Mi se pare logic ca tracii/dacii sa fi fost latinizati astfel incat sa se nasca un dialect al limbii romane.

| Catrice a răspuns:

Nu-s

| Meme10Meme explică (pentru Catrice):

Pai ce sunt?

| Catrice a răspuns (pentru Meme10Meme):

Armean de origine care trăiește în România.
A și cu românii plecați în alte țări ai căror copii se căsătoresc și fac copii, iar ultima generație, desi are cetățenia țării respective, la origine ei tot români sunt.

| Meme10Meme explică (pentru Catrice):

Nu sunt armeni, ei se trag din proto-romani.

| Catrice a răspuns (pentru Meme10Meme):

Și francezii se trag din latini ca noi, dar asta nu ii fac romani.

| Meme10Meme explică (pentru Catrice):

rolling on the floor Pai,daca ai putut vedea, limba lor este aproape identica cu limba romana. Ba chiar, e dialect. N-are cum sa fie un popor de origine armeana. Seamana numele arman si armean dar sunt lucruri diferite. Ei se trag din proto-romani, ca noi, deci... Cauta pe wikipedia aromani si o sa vezi acolo.

| Catrice a răspuns (pentru Meme10Meme):

Și în rusa sunt o grămadă de cuvinte la fel cu cele românești.
Și facă au vrut ei sa se numească aromâni ce? Tot macedoni sunt.
Tu și cu țiganii de zic ca nu-s țigani, da îs romanihee hee

| Meme10Meme explică (pentru Catrice):

Nu ma mai chinui, cauta pe wikipedia.

| Catrice a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nu s-au născut în România, nu traiesc în România, nu sunt români.

| Meme10Meme explică (pentru Catrice):

Asta e logica ta? Pai nici aia din Basarabia nu sunt romani. Nici aia din Ardeal ca nu de mult erau in componenta imperiului Austro-ungar.

| Catrice a răspuns (pentru Meme10Meme):

Ardealul a fost sub dominație ungara, ungurii au pătruns în Ardeal și s-au amestecat cu romanii. La fel și moldovenii. Aromânii sunt de generații în Macedonia.
Aromana nu are cum sa fie dialect, dialect e cel ardelenesc, moldovenesc etc. Un moldovean îl înțelegi când vorbește "pe limba lui", dar un aromân nu. Dacă din 100 cuvinte, 50 sunt românești, nu înseamnă că gata, vorbesc romana. Multe cuvinte or fi aceleași, dar îs folosite diferit.

| Meme10Meme explică (pentru Catrice):

Da,nu ma mai chinui.

| Catrice a răspuns (pentru Meme10Meme):

3 zic una, 1 zice alta, tu îl crezi pe al 4lea ca îți place ce zice.
Nici eu nu ma mai cgibui

| Meme10Meme explică (pentru Catrice):

O zice wikipedia si limba romana, nu eu. Cica la tine, armeni rolling on the floor

| Catrice a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nu la mine ca asa li se zice.
Limba romana nu zice nimic.

| Meme10Meme explică (pentru Catrice):

rolling on the floor Li se zice armani, nu armeni. Ce legatura sa aiba unii din Caucaz cu unii din Balcani. Te rog, citeste ce zice wikipedia ca aberezi la maxim.

| Catrice a răspuns (pentru Meme10Meme):

Cred ca tu nu pricepi ce citești.

| Meme10Meme explică (pentru Catrice):

Ba pricep. Este foarte clar. Stii ce sunt aia vlahi? Sa ai toate dovezile in fata si sa continui cu aberatiile...

| Catrice a răspuns (pentru Meme10Meme):

Una e sa ai strămoși comuni și alta sa zici ca faci parte dintr-o comunitate.
Toți europenii se înrudesc intre ei.
Și mie mi-ar plăcea să zic că sunt francez sau spaniol pentru ca ne tragem din același neam latin.
Asta e ca povestea cu țiganii și originile indiene, numa ca au niște chestii și cuvinte comune.

| Meme10Meme explică (pentru Catrice):

Da,nu ma mai chinui. O zi buna

| Drimmero a răspuns (pentru Meme10Meme):

Wikipedia e fix pix, nu e sursa credibila, poate scrie oricine si sunt multe aberatii pe wikipedia, nu e site oficial acreditat academic, orice analfabet functional poate sa scrie, vad ca tu esti unul care a muscat ce zic aia.

| Catrice a răspuns (pentru Meme10Meme):

Noapte buna.

| Meme10Meme explică (pentru Catrice):

Imi e somnic

| Emma30555 a răspuns:

Sunt aromâni... Ce contează, e o minoritate de oameni muncitori, familiști, uniți între ei, cam asta e reputația lor. Ca sunt romani sau nu, nu mai contează pe buletinul lor scrie cetățean roman deci e roman. E interesant de studiat originile lor

| Meme10Meme explică (pentru Emma30555):

Is tot romani, limba lor e un dialect. Cu cateva diferente dar tot romani sunt. Multe genii au fost aromane