| mountain2rings a întrebat:

Inrodita in gandirea mea este posesivitatea,gelozia si controlul dus la extrem,lucruri pe care le folosesc intr o relatie,dar si loialitatea. Nu pot si nu doresc sa ma schimb.
Intr un scurt rezumat,oricat de gresit ar suna,eu nu imi lasam iubitele nici macar sa aiba prietene fete macar,sau sa vorbeasca cu altcineva,nimic,necesit toata atentia ei,lucruri pe care le respect si eu la randul meu. Sa nu credeti ca am probleme de incredere,nu,sunt doar o persoana care se dedica in toata fiinta ei asupra persoanei pe care o iubesc,dar vreau acceleasi lucruri,ma dereanjeaza daca as lasa o cu prieteni.
Nu vreau ajutor,ma consider o persoana extrem de desteapta si eu asa stiu ca este bine,dar nu pot intelege ceva. De ce inselatul este vazut ca o gluma? Mai ales in Romania? Aud mereu glume despre asta,sau neveste care spun ca *Eeeei,si ce daca s-a dus si el sa se vada cu o domnisoara* despre sotii lor.
Pe quora de exemplu,un user a intrebat daca e in regula sa isi lase iubita sa mai fie prietena cu fostul ei,si multa lume ia scos ochii ca este un narcisist si rau,si ca persoanele trebuie sa fie libere.
Lumea asta apartine celor care inseala? Ce este mai rau,o persoana care te iubeste neconditionat,dar iti necesita tot timpul, lucru pe care mi se pare si normal intr o relatie, sau cineva nepasator care nu vede o problema sa mai vorbeasca cu fostul ei? De ce mentalitatea mea este vazuta drept toxica?

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca e toxica lol. Daca as da de una cu gandire de gen poate fi cea mai frumoasa de pe lume ca as disparea ca banii din buzunarul unuia care e ahtiat de pacanele. Sa te izolezi social si sa te dedici unui singur om e anormal si nesanatos.

| VoidEternal a răspuns:

Ideea in sine de la care pleci e gresita asa ca intrebarea e inutila.

"Ce este mai rau, o persoana care te iubeste neconditionat, dar iti necesita tot timpul, sau cineva nepasator"

Oamenii nu sunt facuti sa traiasca asa. E la fel de distructiv si sa duci lucrurile la nivelul asta de posesivitate, precum este sa fii nepasator, dar atentie, intre vorbitul cu exul si nepasare nu se pune semnul egal. Ideea asta vine tot din nivelul ridicol de extremism la care functioneaza creierul tau.

Si daca-mi permiti o completare, singurele persoane care ar accepta sa functioneze in genul asta de relatie, au probleme si mai grave decat ale tale.

| ElderScrollAwwww a răspuns:

Iubește - dar NU DOMINA!