| g4mma a întrebat:

Intr-un bloc cu 10 etaje, la parter si etajul 1 fiind spatii comerciale, la ce etaj e cel mai bine sa stai? (bloc cu 2 lifturi)

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

La parter

| munteanuionvictor a răspuns:

Etajul 4.

| Staif a răspuns:

Eu prefer mai sus, dar nu ultimul. Pentru ca zgomotul strazii ajunge mai greu, inundatii (daca sunt), de la mai putini vecini (deci mai rar), nu ma umbreste alt bloc si am soare mai mult timp, etc.

| g4mma explică (pentru Staif):

Cat de sus? De umbrit nu m-ar umbri nici un bloc pentru ca sunt case acolo. Pot sa aleg de la etajul 3 la etajul 8 oricare. Si eu parca as vrea mai sus, dar parca imi e groaza sa ma tot plimb atata cu liftul.

| Staif a răspuns (pentru g4mma):

Nici nu simti cand ajunge liftul.
Eu sunt la penultimul. Cand ma uit cum scutura peste geam vecinele de mai jos, ma felicit. Cei de deasupra sunt mai normali.

| g4mma explică (pentru Staif):

Eu as merge pe 8, dar banuiesc ca e nasol cand se opreste la fiecare etaj, mai ales cand te grabesti ca ai de prins un tramvai. Acum stau la 1 intr-un bloc fara lift si inainte am stat la casa deci nu stiu cum e sa stai atat de sus si sa circuli cu liftul in fiecare zi.

| Staif a răspuns (pentru g4mma):

De ce sa se opreasca la fiecare etaj?
Atunci, du-te la 3 si mergi fara lift.

| g4mma explică (pentru Staif):

Ziceam doar asa, worst case scenario.

| AlexandraAG a răspuns:

Etajele 7-8. Sunt cele mai avantajoase din punctul meu de vedere.

| g4mma explică (pentru AlexandraAG):

De ce anume?

| AlexandraAG a răspuns (pentru g4mma):

Deoarece mereu vei avea parte de caldura si, majoritatea timpului, intimitate. Din cate stiu eu, apartamentele aflate mai sus sunt mai ieftine. Chiar daca este pericol de cutremure si d-astea nu cred ca va fi o problema. Un bloc cu centre comerciale inseamna ca este un bloc bine gandit si construit

| Staif a răspuns (pentru AlexandraAG):

Deocamdata sunt mai ieftine. Dar daca ne tot luam dupa exemplul vestului, vor deveni cele mai scumpe.