Intră în atmosfera Sărbătorilor de iarnă la Fundația Calea Victoriei

În luna decembrie Fundația Calea Victoriei a pregătit pentru tine ateliere și evenimente tematice dedicate Crăciunului: Decoratiuni de Crăciun, Povești de iarnă: scriere creativă sau Tradiții și Petreceri de sărbători de la sfărșitul secolului al XIX-lea până în perioada interbelică.

Vino în Popa Soare 40 la atelierele și evenimentele noastre și intră în atmosfera minunată a Sărbătorilor de iarnă.

Poți meșteri încântătoare podoabe de brad, te poți bucura de fermecătoare povești de iarnă create la workshop-ul de scriere creativă și poți face o incursiune în timp pentru a descoperi cum sărbătoreau românii Anul Nou și Crăciunul în perioada Interbelică.

Pentru cei interesați de artă și de partea ei practică am pregătit un Atelier de decorațiuni de Crăciun: globuri și fulgi de nea, din 5 Decembrie 2015 – astfel vei putea înfrumuseța bradul de Crăciun cu podoabe spectaculoase făcute chiar de tine.

Vino să petreci o dimineață de sâmbătă relaxantă și creativă, meșterind globuri de sticlă pictate, fulgi pufoși de zăpadă și globuri moi, din fetru. Vei învăța câteva tehnici decorative spectaculoase și ușor de abordat, de ale căror rezultate se vor bucura, pe lângă tine, toți cei dragi.

În cazul în care iubești poveștile și istoria Bucureștiului te invităm să te lași fermecat de fascinante povești despre București și misterele lui, create chiar de tine, la atelierul Poveste de iarnă: workshop de scriere creativă, din 9 Decembrie 2015. Vei avea ocazia să îți dezvolți abilitatea de povestitor și să întâlnești oameni prietenoși, cu bună dispoziție.

Te-ai întrebat vreodată care erau modalitățile prin care românii își petreceau Sărbătorile de iarnă în trecut? Care erau tradițiile de Crăciun și cum erau organizate balurile de Anul Nou? Vei afla răspunsul la aceste întrebări participând, în prag de sărbători, la evenimentul: Cum petreceau românii sărbătorile de iarnă?, în 12 Decembrie.Vom povesti despre balurile de la Palatul Regal, tradiția cadourilor de Crăciun și felul în care aristocrații vremii îi întâmpinau pe colindători.

Înscrierile se fac la adresa contact@victoriei.ro.

Citește programul complet al lunii Decembrie.