| Emeraude a întrebat:

Intrbarea mea este urmatoarea: credeti in paranormal, in lucrurile dincolo de limitele materialului? Vi s-a intamplat vreodata sa aveti parte de un fenomen ...ciudat? Sau cunoasteti pe cineva care a trecut printr-o experienta paranormala? Credeti ca exista energii (negative/pozitive) si entitati in jurul nostru care ne influenteaza viata, modul de a gandi, deciziile? Si inca ceva...credeti in viata de dupa moarte, intr-o alta dimensiune in care sufletele calatoresc? Eu una as vrea sa existe asa ceva, sincer nu-mi provoaca fericire ideea ca dupa ce voi muri, voi fi doar o adunatura de celule putrezite, ca nu voi mai simti, auzi, vedea ...nimic.Nu pot percepe ideea ca voi fi ca intr-un somn...vesniclaughing. Astept raspunsurile voastre la intrebarile de mai sus! Au revoir!

Răspuns Câştigător
| optimista_5827 a răspuns:

Cred in viata de dupa. si eu aveam tendinta sa cred ca omul se reincarneaza pana se purifica pentru a fi demn de a se contopi cu suprema Lumina. dar e posibil ca aceasta filozofie sa fie total gresita. de ce? pai ar fi varianta cea mai buna pentru noi muritorii pacatosi. iti dai seama...sa poti gresi in viata asta pana nu maipoti si sa traiesti cu gandul ca te poti spala pe mani in viata urmatoare laughing... dar daca asta e singura noastra sansa la mantuire si noi ne batem joc tocmai pentru ca noi credem in reincarnare? stim ca diavolul isi baga coada peste tot... ii e mai usor sa ne lucreze daca nu ne e frica de existenta lui. se ziceca nu ajungi in RAI daca nu ti-e frica de iad. daca nu traiesti cu frica ( sa iti fie frica sa nu ajungi in iad) faci multe prostii si nu mai meriti RAIULbig grin
Daca crezi in Dumnezeu si El nu exista nu ai pierdut nimic... dar daca nu crezi, si el exista...ai pierdut totul. asa ca sa traim frumos, safim mai buni, si sa nu ne batem joc de sufletul nostru happy ...indiferent daca exista sau nu viata vesnica happy

8 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Te uiti prea mult la fenomene stranii!? big grinoh go ontongue

| Emeraude explică:

Aaaaaaa, pai eu nu pot astepta atata timp sad. Imi gasesc ăia de la institutele americane fosilele si mi le descompun pana publici tu anuntu' ăla sad.

tongue

| Emeraude explică:

@kratos. Nu.Nu-mi plac fictiuniletonguelaughing

| Emeraude explică:

@optimista: merci beaucoup pentru raspuns! Imi place foarte mult ce-ai scris, felicitari pentru credinta in bine (nu ma refer direct la Dumnezeu) si pentru optimismul tau. E drept, daca ne-am reincarna toti, atunci am putea face pacate cu nemiluita, deci tind sa nu cred in asa-ceva, desi recunosc ca nu mi-ar displace nici mielaughing. Orice s-ar intampla, e clar un singur lucru: trebuie sa ne traim viata, nu putem fi siguri de ce se v-a intampla "dupa", dar bineinteles, macar cu anumite limite laughing.

| Klara a răspuns:

Am avut in clasa o dementa care zicea ca ea l-a vazut pe Isus, tot timpul ne povestea, si tot timpul faceam misto de ea rolling on the floor

| danutza a răspuns:

Se pot intampla lucruri care pentru noi pot fi paranormale dar in sine lor ele au o logica... in viata de dupa moarte o sa cred atunci cand o sa invie un mortbatting eyelashes...si o sa fac si un anunt public aici pe TPU smug

| Andraa_3088 a răspuns:

Eu cred ca exista suflete ratacite, desi nu am avut niciodata parte de asemenea experiente. Cred in viata vesnica a sufletului si nu-mi pot imagina ca dupa moarte nu mai exista nimic. Bine, asta este parerea mea personala, atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce forme ia sufletul dar banuiesc ca mai multe forme iar el ramine invizibil ca orice farima de energie.Sufletul banuiesc ca mai calatoreste incarnindu-se in diferite forme de viata pina se va stinge orice urma de ego caracteristica lui Lucifer si se va putea integra in energia suprema.