| Yuoia a întrebat:

Intre a te infecta cu coronavirus si a te vindeca mai greu sau mai usor si intre a face un AVC care sa te lase "leguma" pe viata, ce ati prefera?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu exista nici un drum bun/rau in viata,fiecare pas e spre mormantul tau, ori ca esti leguma,ori ca ai covid tot traiesti in absurd,asa ca singura solutie este sa apreciezi fiecare clipa a vieti tale, orice scop,sens ai e o iluzie doar, tu te minti pe minti ca are un rost,sens dar nu are,suna deprimant,dar realitatea nu e doar fericire,aici vorbim de stoicism, sa fii mereu pregatit de ceva rau, nu doar sa gandesti pozitiv dar nici negativ si rational, si daca ai cancer terminal ce poti face, incerci sa te vindeci daca nu merge, bucurate de fiecare clipa traita cu cei dragi, fii constient de tine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Inainte de a muri de covid, prefer să mă vaccinez.
AVC se poate trata, și nu se poate pune problema preferinței între ele, căci nu sunt conectate.

| Yuoia explică (pentru sadrian46):

1. Vaccin inca nu este.
2. Ba se pune problema preferintei. Eu inca nu am auzit de AVC tratat, ci numai "intretinut" sa nu se agraveze. Dar tot aia e.

| Yuoia explică (pentru sadrian46):

Si apropo! Toti murim odata si odata, chiar si de un banal accident. Varianta asta nu intra in discutie.

| sadrian46 a răspuns (pentru Yuoia):

O să auzi acum. Sora mea a trecut prin 2 ( două) AVC. A avut sechele motorii și cognitive ( piederea capalicității de a citi). S-a tratat și și-a revenit.

| Yuoia explică (pentru sadrian46):

A avut sechele si si-a revenit complet?

| sadrian46 a răspuns (pentru Yuoia):

Da, a făcut kinetoterapie pentru piciorul afectat, și acum poate să meargă din nou. A făcut antrenament de citit ca și un copil care învață din nou să citească și a reînvățat să citească și acum citește.

| Yuoia explică (pentru sadrian46):

Eu vorbesc de viata normala, nu de citit povesti. Statul in pat si citit nu este o viata normala.

| sadrian46 a răspuns (pentru Yuoia):

Duce o viață normală exact ca înainte. Te pot pune în legătură telefonică cu ea ca sî îți confirme.

| Andreeush a răspuns (pentru Yuoia):

Înainte să mai spui prostii informează-te. De la un AVC îți revii, treptat, nu rămâi legumă toată viața.

| Yuoia explică (pentru Andreeush):

Fratele meu are vecina care nu si-a mai revenit. O cunosc personal. De altii doar am auzit. Cu tratamente, fizioterapie, familia alaturi, totul absolut degeaba.

| Yuoia explică (pentru sadrian46):

Mai bine ne intalnim intr-o zi in fata Operei. Nu stau in Cluj, dar pot ajunge relativ usor. Prefer sa ma conving cu ochii mei.

| sadrian46 a răspuns (pentru Yuoia):

Este vorba de sora mea din Timișoara.
Dar înainte de a o putea întâlni dta, ar trebui să o întreb dacă acceptă să devină MDIO, Material Didactic în Istoria Omenirii, ca să te convingi dta de afirmațiile mele, căci nu crezi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai daca m-as vindeca... de ce nu?

| Invictusman a răspuns:

Tu ești deja "leguma " nu mai e nevoie sa faci AVCwinking ce întrebare stupida.