| KsfNksf a întrebat:

Întreb doar de curiozitate: oare traseul Londra-Paris-Marsilia-Suez-Bombay-Calcutta-Hong-Kong-Yok ohama-San-Francisco-New-York-Londra, prezentat de Jules Verne în "Ocolul Pământului în 80 de zile" (sunt în curs de citire, am ajuns la episodul în care Phileas Fogg și Mrs. Auda întâlnesc vaporul american lângă portul Șanghai și-l semnalează iar Passpartout se plimbă în cartierul japonez al Yokohamei) este posibil în realitate? Sunt sigur că ar apărea mici probleme imposibil de anticipat (ca atunci când linia de cale ferată Bombay-Calcutta n-a fost terminată iar Fogg, împreună cu Passpartout, dl. general Francisc și călăuză trebuie să ajungă la Alahabad pe elefant pentru a putea lua trenul spre Calcutta) dar eu cred că tot s-ar putea face ocolul în optzeci de zile. Voi ce credeți? Ar fi posibil un asemenea voiaj?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Azi îl faci mult mai repede. Caută mersul trenurilor și al vapoarelor în ziua de azi. Cu ce ai putea avea probleme chiar azi, ar fi cu vizele în unele locuri, căci ar trebui să le obții din timp, iar nu pe parcursul călătoriei, căci ar dura enorm, și restricțiile de covid, dovezi de vaccinare, carantine, etc.

| PainTech a răspuns:

Cu noile mijloace de transport si cu infrastructura moderna traseul descris in mai putin de 3 saptamani cu masina/vapor/tren si poate mai putin de o zi cu avionul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca ai banii lu Gigi Becali atunci da, se poate ori ce.