| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare adresată fetelor/femeilor.
Se dă următoarea situație: Surprinzi din întâmplare o discuție între o tipă mai mică de vârstă decât tine cu vreo 15 ani.
Să zicem că e o angajată a soțului tău care e patron iar el o apreciază ca angajată.
Tu o cunoști din vizitele pe care le faci la locul de muncă al soțului tău și oarecum o simpatizezi și tu.
Angajata tânără stă de vorbă cu o colegă de job iar prima îi spune că îl place ca șef dar și ca bărbat pe șeful ei, adică soțul tău, dar că nu îi va mărturisi niciodată ca să nu-și pericliteze job-ul dar nici să nu-i destrame familia.
Ei bine, în ce mod v-ați schimba atitudinea/părerea față de angajata tânără după ce ați aflat că îl place pe soțul tău?
Ați considera-o o amenințare?
Ați mai continua să o simpatizați?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Faptul că placi pe cineva (indiferent că ești fată sau băiat) e o chestiune involuntară.
Așa că, tânăra angajată din întrebarea ta, nu are absolut nici o vină că îl place pe șef. Și atât timp cât va face ce a spus (adică nu-i va spune sau nu-i va da de înțeles asta, niciodată) totul poate fi ok.
Acum, doar nu vrei ca angajările să fie făcute de soția șefului și să fie acceptate doar tipele care consideră că șeful nu e un tip mișto. laughing

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Hammurabi):

Este o "Întrebare adresată fetelor/femeilor." Doar că noi bărbații suntem mai în măsură să răspundem din moment ce a scris că e un el ca șef. Uite cu asemenea angajate

https://images.app.goo.gl/j5AT2qPFSDHZ7Lqy7

ar speria și concurența. laughing
Dar cum trăim vremuri în care tot mai mulți sunt "open mind" și de la atâta deschidere și aerisire a minții bate vântul pustietății la "mansardă", acum am să îi dau idei de scenarii ipotetice laughing
Este posibil ca un angajat bărbat să se dea la șeful.

3 răspunsuri:
| Jessica1235 a răspuns:

Faptul că îl place dar nu se bagă în seamă cu el fiindcă știe că e soțul meu mă face să înțeleg că e o fată cu capul pe umeri și cu respect față de mine.

| SelenaTpu a răspuns:

Nu, de ce.
E normal sa simpatizezi pe cineva și mai ales dacă o face cu bun simț.
Știu că foarte mulți oameni e în geloși din foarte multe chestii dinacestea mici, dar e mai bine să le iei ca un feedback pozitiv