| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare în avans,de curiozitate : Ar mai exista șanse de angajare la vârsta de 30, 40 sau 45 de ani,cu tot cu studii, certificate profesionale și experiențele de muncă acumulate? Ce altă "pretenție" de la angajator ar mai fi sau ce complexe și-ar crea față de acel angajat mai "bătrân"?(presupunem că persoana respectivă la vârsta înaintată e aptă pentru multe solicitări).

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca e firma serioasa are sanse. Mai ales e deficit mare de muncitori in ro

suntserios
| suntserios a răspuns:

Serios? la 30 ani esti batran in campul muncii? Unde? La fotbal poate, nici acolo macar.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Așa sunt catalogați oamenii de alți oameni. Stereotipurile sterile, nu scapi de ele! Ce ține de sport de performanță sau stăpânire a unui instrument muzical e altă poveste, mă refer la piața muncii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Discuția nu este despre există șanse sau nu. Este evident că există șanse, undeva tot te angajezi.
O mai bună întrebare ar fi cât de mari sunt șansele. Probabil cu 5-10% mai mici decât ale unuia mai tânăr, deși. dacă pur și simplu ai demisionat de undeva și ai 10 ani de muncă în spate cu tot cu studii, ai fix aceleași șanse sau mai mari. Nu trăim într-o lume ideală în care imediat ieșit de la facultate te angajezi pe un post de manager cu 2-3.000€ pe lună și stai acolo până la pensionare. E normal să îți schimbi jobul, fie vrei ceva mai bun, fie vrei altceva, fie nu-ți convin condițiile, fie trebuie să iei o pauză din diferite motive. Iar asta te poate prinde la 25, 30 sau 60 de ani. Și în orice caz cred că dacă încerci te poți reangaja fără mari probleme.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pauzele mai mari de un an în CV sunt văzute prost dar nu se poate schimba asta completând golurile din CV cu minciuni pentru reangajare. Ce zici de asta?