| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare oleaca cam prosteasca, dar Nicolae Ceausescu a facut numai bine tarii si de ce a fost executat?

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

A facut si bune si rele. In ce parte se inclina balanta mai mult, nu stiu. A fost executat pentru ca, in acel an, 1989, comunismul a cazut in toata Europa de Est.

| RAY a răspuns:

A fost impuscat de hoti nu de popoor, nu a fost nici o revolutie in 89 pentru ca poporul roman are o mentalitate de turma nu au tupeu sa iasa nici o mie pe strada da revolutie vrajeala, acum cu binele facut a facut si rau

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

A facut si bune si rele. A fost asasinat pentru ca s-a achitat de datorii la FMI si voia sa faca o banca de ajutor pentru tarile sarace cu dobanda mica.
Si pentru a face din Romania o colonie.
https://www.youtube.com/watch?v=wVDmVabeYGA