| DonEduardo a întrebat:

Intrebare pentru baieti. Considerati ca un baiat ar trebui sa se uite in prim plan la calitatile morale ale unei fete sau la cele fizice?

Răspuns Câştigător
| wildthing a răspuns:

Noi barbatii suntem niste creaturi destul de simple si ne ghidam in primul rand dupa aspectul fizic...nu avem ce face, asa suntem noi construiti. Daca femeia respectiva nu ne atrage fizic, poate sa aiba ea toate calitatile morale din lume si tot nu vom fi interesati de ea. Sigur ca ne dorim sa fie si fata buna, dar in primul si in primul rand trebuie sa existe atractie fizica. Stiu ca voua fetelor/femeilor va e greu sa intelegeti, pentru ca voi sunteti perfect capabile sa va implicati in relatii cu barbati de care nu sunteti atrase fizic. Noi nu suntem asa, nu putem!winking

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru wildthing):

Femeile au standarde mult mai mari din punct se vedere al aspectului!

| Mosotti a răspuns (pentru wildthing):

Si femeile tot dupa aspectul fizic se ghideaza, asa suntem programati genetic, pentru ca fizicul exprima (figura noastra), calitati evolutioniste sau nu, calitati care ajutau la supravietuire in trecut.
Femeia e capabila sa faca relatii fara fizic doar pe interes, si barbatul poate la fel.
Dar sa o atraga cu adevarat, nici femeia nu poate simti atractie pentru cineva care nu o atrage fizic.

De ex la barbat figura atractiva inseamna de fapt figura f masculina, si acea figura atractiva spune asa:
"sunt puternic, bazat, ma descurc, pot apara familia, mancarea, teritoriu de intrusi, pot aduce resurse".
Atractiv inseamna de fapt ca are acele calitati.
Si femeia e adaptata sa fie atrasa de din astia, inconstientul lor citeste acea figura unde scrie ca are sau n-are acele calitati.
Noi nu am evoluat deloc pe legile atractiei, asa ca regulile sunt alea din trecutul indepartat.

La femeie frumusetea ce inseamna? Inseamna asa:
"Sunt sanatoasa si fertila".
Si barbatii sunt atrasi de ele.

Inteligenta si caracterul, hainele pe vremea aia nu prea ajutau, deci nu-s valori eliminatorii in legea atractiei.
De aia multi tocilari cuminti si cu bani nu prea au gagici, sau au ori din alea nasoale, ori din alea care-i tin de interes.

Ca dupa ce fizicu e misto, alegi pe cineva si cu calitati morale, e altceva, dar fara fizic deloc, adios.

Deci e normal sa ne uitam la fizic in primul rand.
Ti-am explicat ca sa intelegi de ce e asa.

94 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In general ne atrage frumusetea, nu degeaba se spune ca ce e frumos si lui Dumnezeu ii place.
Dar atractia fizica nu este suficientă, pentru o relație cu adevărat frumoasa, e nevoie de mult mai mult decat atat.
Uitati-va in jur si vedeti cati prieteni minunati aveti, care fizic nu sunt neaparat de pus in revista. Cel mai carismatic dintre cunoscutii mei este un tip care arata cu cel putin 10 ani mai bătrân decât este (cand l- cunoscut tocmai împlinise 32, eram sigur ca e o gluma de-a lui, fiind convins ca are 42, desi eu i-as fi dat 45), are +100 kg si o inaltime de 160 si un pic. Nu am înțeles niciodată de ce il adora femeile, chiar și cele care nu il cunosc, de ce orice tampenie scoate pe gura e primita ca o replica geniala sau de ce nimeni nu se supara cand se imbata la chefuri si face tot felul de nefacute.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru regis):

Are bani multi! E sigur un interes acolo!

| Drimmero a răspuns:

Ambele sunt la fel de importante. Fizicul care tine vie atractia, iar calitatile morale care te tin langa persoana aia.

| Mosotti a răspuns:

Pai genetic suntem programati sa ne uitam prima data la fizic, fizicul e proba eliminatorie, daca nu te atrage deloc o fata, nu te mai intereseaza calitatile morale, asta e adevarul.

Ca nu e bine asa, e alta treaba.

Si asa e si la fete, deci intrebarea nu trebuie sa fie doar pentru baieti.

Ca dupa ce fizicul corespunde, ne int si calitatile morale, asta e altceva.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nici, nici. Cel mai degraba la inteligenta si potential.

| Wr3nch a răspuns:

Amandoua is importante, dar eu tind mai mult spre moral, ca frumusetea moderna e machiaj si filtre foto.

| DonEduardo explică (pentru Wr3nch):

Stiu ca oricat de greu ar fi de crezut, mai exista fete care au si frumusete naturala.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Frumusetea este de fatada si trecatoare, nu traiesti cu ea.

| DonEduardo explică (pentru CodrutElian1990):

Ai dreptate, insa in general baietii se indragostesc de fete cu unul dintre motive fiind acela ca e frumoasa.

| Mosotti a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu conteaza ca trece, suntem facuti sa ne uitam la fizic intai, e proba eliminatorie.

Baietii deloc atractivi imbatranesc cu calitatile lor morale cu tot fara gagica, sau cu una care sta cu el ca nu are incotro (apropo de exemplele alea aiurea cum ca destul baieti nasoi au gagica), insa aia niciodata nu il va iubi pe acela, ori il ignora, ori sta cu el dintr-un interes anume.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai nu trebuie sa alegi ceva urat. Fiecare sac isi gaseste peticul. Degeaba baiat frumos si prost, iar in pat este ca bata. Sa stii ca am avut ocazia sa cunosc doua cupluri care s-au luat de frumusete, dar s-au despartit din cauza ca frumusetea era doar pe dinafara, interior era gaunoasa, iar la pat era ca dracu. S-au despartit, unul din cauza lui ca nu o satisfacea, al doile din cauza ei, ca era ca o bucata de lemn in pat.
Se zice ca natura rar pune toate calitatile intr-o persoana, asa ca cel urat are alte calitati.

| Mosotti a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Cati prosti frumusei au gagici misto, si cati inteligenti n-au, ca nu arata bine, sau sta unele de interes cu ei.
Si prostii aia sunt buni la pat, nu mai gasi tu motive, ca vaaai prostii nu-s ok.

Unele se lasa si batute pentru ca mor dupa golanii aia.
Sau si daca nu fac familie cu ei, la inceput oricum aia au parte de iubire si sex.

Degeaba are calitati uratu, ca ramane pe dinafara, nu va avea o relatie bazata pe sentimente si cu una care arata misto, si asta realitatea o arata.

| chuckmanson a răspuns (pentru Mosotti):

"Unele se lasa si batute pentru ca mor dupa golanii aia."
Băiete, ai măcar cea mai mica idee despre dinamica relațiilor abuzive? După felul în care vorbești, sunt tentat sa cred ca ești un virgin misogin și frustrat

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru DonEduardo):

Cei care se multumesc cu invelisul. Tu stii care organ da primul semnalul de atractie fata de o alta persoana? Cel olfactiv. Ori nasul nu deosebeste frumusetea. Si inca ceva. Filozofia frumosului spune: nu-i frumos ce este frumos, este frumos ce-mi place mie.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu te contrazic, doar adaug: am vazut niste tipe frumoase casatorite cu niste barbati urati. Dar cand am stat de vorba, mi-am dat seama ca frumusetea este umbrita de prostie, iar uratenia estompata de inteligenta.
Eu nu am spus ca prostii nu sunt buni la pat. Am spus ca sunt si frumosi care sunt de vai ei la pat, nu prostii. Sunt cazuri si cazuri. Vorba aia, desi nu se calca exact pe problema: cate bordeie, atatea obiceie.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Lasa tu filosofia frumosului, filosofia se aplica in alte locuri, nu la iubire unde este in mare parte biologie umana! Iar cand vine vorba de biologie, frumusetea este cel putin 90% obiectiva!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Sustii un neadevar. Filozofia frumosului are aplicatie universala, indiferent de domeniu. Doar cine a studiat-o stie asta. Pareti are toata lumea, dar nu toate sunt aplicabile.
Ce are a face biologia umana aici. Nu, frumusetea nu este obiectiva nici cand vine vorba de oameni. Sau in special in acest caz. Altfel ai contrazice definitia frumusetii. De cate ori nu ai auzit ca doi oameni au pareri diferite in legatura cu frumusetea altei persoane?

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Foarte rar! Doar cand persoanele respective au un ego foarte inalt si vor sa-si imbunatateasca stima de sine, dar majoritatea oamenilor cu care am discutat au perceptii identice asupra frumusetii!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Contrazici studiile?

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ce studii? Ai mentionat tu niste studii? Si daca tot am ajuns aici, am si eu studii care demonstreaza importanta aspectului exterior!

| Mosotti a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu sunt deloc misogin si frustrat, ca dovada ca daca te vei uita pe FB la Vulpescu (unu care scrie carti de relatii), de f multe ori am tinut partea femeilor contra la barbatii jigodii. Si mi se pare ca si aici am facut la fel, mai ales la o intrebare unde jigodia a venit aici sa intrebe daca a facut rau sau bine, ca a pocnit-o pe prietena lui degeaba de fapt.

Nu am de ce sa fiu misogin, sunt doar corect, nu tin cu nici unu ci doar cu dreptatea.

Nu am zis ca in toate relatiile se lasa batute, insa in foarte multe relatii femeile se lasa agresate psihic daca nu fizic.
Dar asta se cam stie, nu e o noutate.
Aia se p pe ele, si ele stau aiurea.

Pai si aici nu ai vazut? Si nu odata.
"prietenu meu nu ma baga inseama, se poarta urat, nu insemn nimic pentru el, ce sa fac? Parca e sfarsitul".
Pai mai are sens aceasta intrebare?! Deci ele tot vor sa stea asa cu ala.
Nu e clar ca trebuie sa-l dea dracu?!

Pai nu il da dracu, ca o atrage fizic, aia e, si moare dupa el.

Si multe sunt asa, deci ti-am dat fapte.
Daca ea inseala, el nu admite, daca el inseala, fraiera de multe ori accepta.

Si daca-ti vine unu destept, cu caracter si imbracat bine, daca nu atrage mai deloc, ele nu dau doi bani pe el, ori nu il baga in seama, ori zice ca plictiseste, ca gandeste prea mult, si deci iar, nu e de bagat in seama.
Ba mai iti zice "ia uite asta.ce s-a scremut cu hainele lui si gandirea lui, credea ca ma vrajeste, ce sa-ti spun".

Daca ala incepe cu glume si altele, o sa zica "ia uite si asta crede ca ma prosteste cu prostelile lui, n-are nimic in capul ala".

Dar cand e unu atractiv, si o basina daca trage, aia rade si-l apreciaza, "hahaha ce amuzant esti".

Deci trezirea man, ca in lumea asta traim, si majoritatea stiu ce am zis eu.

| Mosotti a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Aia urati ori ii percepi tu asa, dar ele nu ii percep asa pentru ca de fapt figurile alora emit o masculinitate puternica, ori sta cu ei din interes.

Frumusetea niciodata nu e umbrita de prostie.
Mereu cei frumosi au de castigat chiar daca-s prosti.
De ex Mita Biciclista era o fata fara prea multa minte, fara studii, de la tara, trimisa in Bucuresti de parinti sa mai spele si ea ceva pe la lume sa ia un ban, se uitau gramada de afaceristi, bancheri cu carte la ea in anii 30 cand mergea cu bicla pe drum, si ca dovada, a ajuns si la rege prin pat parca, i-au dat aia averi, nu alta.

I-au dat o cladire cu doua etaje in centru bucurestiului, si multe altele.

Si inteligentu sau inteligenta neatractiv? Munceste de ii vine rau chiar daca are sal mai mare ca altii, si nu are gagici/barbati misto decat daca sunt tinuti de interes.

Uratenia nu e estompata deloc de inteligenta, un inteligent, o inteligenta neatractiva plictiseste, gandeste prea mult, despica prea mult firu in patru, asa sunt vazuti de lume.
Iar daca incep cu prosteli si glume, o sa li se zica ca n-au nimic in cap.
Ptr ca de fapt...lumea nu ii plac pe ei, astea-s motive doar.

Astea-s faptele mereu verificabile.

Daca esti f atractiv, daca esti destept ti se zice oooo vai ce destept esti, vai ce ma fascinezi cu ce zici, ce original esti.
Daca esti prost zice ca n-are nimic, ca doar nu trebuie sa filosofam acum in viata, trebuie sa traim simplu.
Mai ales ca cei atractivi in general nu-s asa destepti, deci nici nu are cum sa deranjeze pe celalalt ca ai fi prost.

Si uite asa, frumosii castiga oricum ai da-o.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Dar unde este postarea ta la care m-am referit? Nu mai stiu la ce te refereai.
Nu te contrazic ca sunt si asemenea sustineri ca aspectul exterior este important si in parte au dreptate. Dar aceasta importanta este data de intelegerea fiecarui individ pe ce trebuiesa se bazeze o relatie, intelegere care, in cele mai multe cazuri, se dovedeste a fi gresita. Si experienta vietii o demonstreza din plin.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Scuze, am fost neglijent. Am gasit postarea. Ma refeream la ce spune filozofia frumosului, ca parte a filozofiei.
Si cu asta nu mai vreau sa discut pe acest subiect, ca batem apa in piua. Sa ramanem fiecare cu parerile lui.

| ChrisRo a răspuns (pentru DonEduardo):

Te asigur ca fetele fac la fel. Ba chiar unele se prefac ca iubesc, doar ca sa obtina ceva beneficii materiale.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru ChrisRo):

E chiar mai dramatic decat atat! Sunt unele care pun mana pe jumatate din averea unui barbat in urma divortului, dupa ce i-au pacalit ca stateau cu ei pe bune! Deci practic unul care e neatractiv dar destept are sanse mari sa pice intr-o plasa foarte urata daca nu cunoaste adevarul!

| Mosotti a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Bine, un neatractiv destept nu ajunge asa sa fie pacalit, pentru ca se prinde ca aia n-are cum sa-l placa! Culmea.
Un neatractiv prost pica in plasa asta.

Unu care stie natura umana, cunoaste legile atractiei, isi stie nota fizica, si de acolo scoate imediat ce se intampla, si nu face tampenii.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Cand am spus destept, ma refeream la unul destept academic! Sunt convins ca ai auzit de expresia "Degeaba esti destept la scoala, daca esti prost la viata!". Sunt unii baieti care sunt asemena femeilor, adica emotionali(stiu ca ti se pare o porcarie, ca baiatul indiferent de specializare trebuie sa fie rational)si accepta cu greu sau chiar deloc ideea de singuratate si prefera sa se minta, gen "A, lasa ca fac bani, si ma place una" asa eram si eu, recunosc(bine, eu m-am trezit la realitate la 17 ani, nu am ramas asa). Sunt unii care la scoala sunt cei mai buni, frate, 10 pe linie, si olimpici chiar, dar au evitat un aspect important, adica realitatea! Si revin, indiferent ca esti de specializare de profil real(adica te ghidezi 100% dupa rtiune)fie de uman(ca mine, noi fiind mai cu capul in nori)trebuie sa cunosti psihologia umana, ca sa stii cum sa-i eviti pe cei care iti fac rau!

| Mosotti a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Pai dupa mine unu destept academic e destept si la viata, caci la viata e mult mai simplu sa stii decat academic.
E una sa cunosti natura umana care e simpla si se invata in cateva ore, si alta e sa inveti sa proiectezi un motor, care inveti in ani de zile.

Si sa cunosti psihologia umana nu e asa greu! Ma refer la legile atractiei, ca nu sti cine iti face rau de dinainte ca nu ai cum, asa ca relatii intre oameni, te prinzi pe parcurs.

Pai aia cu "lasa ca fac bani si ma place una", deja e gresit din start, ca daca e nevoie sa faci bani ca sa te placa, acea relatie nu-si mai are sensul.
Ori ma place pentru ce sunt eu, ori nu.
Unul din prietenii mei e alfa, altul e academic.

Ala alfa nu avea nici bacu, avea doar 100 dolari salariu adica sal de amarat de rand in anii 96-98, si il placeau si fetele academice si alealalte.
Ziceau asa "si eu am sal 100 de dolari, nu ma int ce bani ai, ce bac ai sau n-ai, te vreau pentru ce esti".

Si astalalt academicu`, cu facultate de info, cu 2500 Euro bani in mana sal acum (spre deosebire de 600 la celalalt), cu masina de 20000 euro (spre deoseb de celalalt care are doar datorii), cu casa personala de 70000 Euro cumparata de el (spre deoseb de celalalt care are casa de la parinti, nu era in stare sa o ia pe a lui), nu il place mai nimeni nici pana acu la 42 ani.
Iar celalalt pana la aceiasi varsta a rupt tot.

Deci e f clar.
Le doar pe ele un dos de inteligenta programatorului prieten al meu, de caracter, de haine, nu atrage mai deloc fizic, si mi s-a si zis asta de cele cu care i-am facut cunostinta.
"Nu a atrage, nu ma int ce bani are si ce casa, ce fac are".

| ChrisRo a răspuns (pentru Mosotti):

Mosotti, pentru unii cu probleme din spectrul autist sau cu ceva retard social, e la fel de greu sa inteleleaga natura umana sau psihologia evolutionista, pe cat de greu i-ar fi unuia cu sindrom down sa inteleaga ecuatiile diferentiale. Ăștia nici macar instinctele sexuale nu si le constientizeaza. Ei simt ca ar face sex cu o persoana de sex opus, insa nu-si dau seama prea bine care-i faza cu senzatia aia si dau vina pe asa zisele trasaturi sufletesti. Asa se face ca o fatuca iti va marturisi ca a facut sex cu un tatuat fan Jador, pentru ca respectivul avea asa o aura misterioasa, irezistibila, magnetica. Cand de fapt, in realitate nu era decat o banala atractie fizica/sexuala, bazata pe chestii ce tin de simtul vazului (si poate si de simtul mirosului)

| Mosotti a răspuns (pentru ChrisRo):

Eu nu cred ca e asa greu sa intelegi natura umana, ca eu am explicat-o intr-o pagina. E f clara si scurta si simpla.
La ecuatii diferentiale sta treaba de 100 ori mai complex, acolo multi oameni ok nu le pot pricepe.

Ok, nu cunoaste natura umana, dar dupa ce se explica simplu, e simplu sa priceapa ce si cum si de ce, mai ales ca se verifica chiar la ei personal, ca le fug ochii, doar ca nu recunosc.
Iar aia care nu constientizeaza ca fizicul i-a atras, invata din ce s-a explicat, e f simplu.

Si asta e pe verificate, deci pot verifica!

| ChrisRo a răspuns (pentru Mosotti):

Atata timp cat structurile lor cognitive pentru. intelegerea relatiilor interumane sunt defecte, pur si simplu nu vor intelege si vor prefera sa inlocuiasca lipsa de intelegere cu ceva care sa sune frumos.

| Apokales a răspuns:

Nu ai cum sa treci peste cele fizice, alea ies in evidenta primele, dar cele decisive ar trebui sa fie cele morale. Trebuie sa te uiti la cum fata se raporteaza la cei din jurul ei, asa iti dai seama daca este cea potrivita.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu exista un "trebuie" in contextul asta! Exista doar ce fac oamenii, si majoritatea oamenilor se uita dupa fizic mai intai! Multi nici nu se mai uita la altceva!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Doar cei care cauta placeri de moment.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Mai, e vorba si de termen lung! Satisfacerea nevoilor sexuale face parte din codul nostru genetic! Chiar daca noi vrem sa gasim ceva de termen lung si ne uitam si la alte calitati, conteaza si atractia fizica, pentru ca oricine mai vrea din cand in cand sa simta o placere macar moderata in relatiile intime cu partenerul, e instinctul nostru! Si probabil ai interpretat putin gresti ce am spus! Nu am spus ca nu conteaza si calitatile interioare, conteaza pentru relatiile de termen lung, dar nici tu nu ma poti contrazice spunand ca aspectul nu conteaza deloc sau conteaza foarte putin, pentru ca asta ar insemna sa ignori natura umana!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Conteaza si calitatile fizice, recte frumusetea, dar am avut ocazia sa consolez destule persoane care au ramas dezamagite dupa ce au constatat ca frumusetea i-a inselat asupra persoanei. Si si referitor la relatia intima. Am auzit cateva femei care spuneau: ce folos ca este frumos, dar la pat este dezastruos.
De asemenea am avut ocazia sa cunosc cupluri care s-au despartit deoarece, partenerul(a) foarte frumoasa, cu care se mandrea cand defila in public cu ea, dadea cu bata in balta in cadrul discutiilor.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Bun! Inteleg si sunt de acord! Frumusetea nu poate repara ORICE defect al omului! Dar, conteaza si ea destul de mult si contrar ceea ce ai spus mai sus, este obiectiva! Asta se intampla pentru ca atunci cand creierul tau detecteaza o fata frumoasa, inseamna ca poate citi in aceasta calitati ce au avantajat evolutia umana, calitati ce au fost necesare pe vremea oamenilor presistorici! Bineinteles ca acum in vremurile noastre, acele nu mai sunt calitati necesare, dar atractia pentru acele calitati a ramas! Si cand vine vorba de o calitate, fie o ai, fie nu! De asta, din punct de vedere logic, frumusetea nu poate fi subiectiva!

| chuckmanson a răspuns:

E perfect normal sa fii atras de aspectul fizic al unei fete și sa vrei sa ai o iubita cu calități fizice. Dar calitățile morale sunt infinit mai valoroase. Fosta mea era superba, dar era mincinoasă și manipulatoare.

| Mosotti a răspuns (pentru chuckmanson):

Sunt mai valoroase doar daca proba fizica e trecuta, intre una cu fizic misto si fara morale nu e buna deloc pentru o relatie okey, atunci sunt valoroase calitatile morale.
Dar daca fizic nu e deloc (deci nu daca e cat de cat), nu prea mai conteaza restul.

| Morbid a răspuns:

La cele fizice, ca nu prea exista fete morale. sunt morale pana dau de p potrivita.

| chuckmanson a răspuns (pentru Morbid):

Ba îți zic eu că misoginismul tău este motivul pentru care nu găsești fete morale!

| Morbid a răspuns (pentru chuckmanson):

Si cum ai ajuns la concluzia ca as urâ fetele? Am zis numai un adevar.

| chuckmanson a răspuns (pentru Morbid):

Deci tu spui ceva misogin, după spui ca de ce am ajuns la concluzia că ești misogin, doar ca apoi sa spui ca opinia ta misogina este un adevăr? Tu chiar nu realizezi cât de redus în gândire poți fii?

| DenqOO a răspuns:

Morale

| ChrisRo a răspuns:

Asadar, daca intr-adevar esti urat/a, n-ai nicio sansa sa te placa sincer o persoana de sex opus. Nu exista dragoste in afara atractiei fizice/sexuale. In afara atractiei fizice/sexuale, exista doar interes si nimic altceva.
O persoana normala va avea repulsie, scarba si dispret față de o persoana neatractiva fizic. Cand exista atractie sexuala/fizica intre doua persoane de sex opus, acestea vor simti tot felul de fiori, isi vor face reciproc gesturi tandre, isi vor imparti tot felul de dragalesenii siropoase si idioate, se vor mangaia, giugiuli, atinge erotic. Isi vor face complimente romantioase si neadevarate, in sfarsit, vor consuma o tensiune sexuala si apoi Dumnezeu cu mila...
Ceea ce trebuie sa retineti voi este faptul ca nu trebuie sa va amagiti ca puteti cuceri cu calitati ce tin de psihic. Va garantez ca NICIODATA nu veti reusi sa atrageti in acest fel, iar dezamagirile vor fi cu atat mai mari cu cat efortul depus a fost mai intens. Asa ca mai bine vedeti-va de oala voastra cu ciorba si lasati-i pe cei care arata ok sa se bucure de dragoste, iubire si apreciere sociala si socio-sexuala!

| Jany123Jane a răspuns:

Chestia cu frumusețea e relativa. Acum, daca tu arati ca naiba, nu trebuie sa ai pretentii la un model. Trebuie sa ai pretentii la cineva ca tine. Sunt mulți oameni care vor ceva mai bun decat ei, iar asta e gresit. Dupa parerea mea. Nu poti cere ceva ce tu nu ai.
Daca esti superficial si prost, te uiti la sani si fund. Daca esti inteligent, eu zic ca vrei o fata cu calitati morale. Ma rog, conteaza si frumusetea cat de cat, dar sunt momente cand unele persoane nu sunt chiar atat de frumoase, te atrag. Asta sigur pentru calitatile lor.
Dar, un baiat care accepta o proasta, mincinoasa, etc, doar pentru ca arata bine, este mai prost decat ea.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Jany123Jane):

Da, ai multa dreptate. Chiar daca te casatoresti cu una frumoasa si proasta sau unul frumos dar prost, acea casnicie nu va dainui. De regula acele relatii de prietenie sau casnicie bazate doar pe frumusete esueaza in timp relativ scurt. Cele mai trainice relatii sunt cele care se bazeaza pe ce are in interior persoana.

| Jany123Jane a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Frumusețea e trecatoare. Si pana la urma, hai ca frumusetea merge in pat, dar cand iei o decizie, sau ai nevoie de sprijin, nu te mai ajuta. Nu o sa prea vezi un doctor/ inginer/ savant, ca s-a casatorit cu una frumoasa, dar proasta. Poate sunt si excepții, pana la urma orice regula are exceptii.Si mosii astia bogati care se casatoresc cu ele, cand se desparte iau tot ce au dat. Pentru ca sunt proaste. Frumoase si proaste, doar bune sa le folosesti. Eu asa consider.
Iar baietasii ăștia care pun sanul si fundul pe primul loc, au impresia ca sunt isteti, dar de fapt ei sunt prostuti. Daca si sânul aia e mai important decât creierul, e grav. rolling on the floor eu cand vad ca un baiat frumos e prost, parca dispare orice forma de atractie. Nu judec, dar daca rade la glume de doi bani, etc...

| Mosotti a răspuns (pentru Jany123Jane):

Din pacate creieru nostru nu tine cont de cum aratam noi, el tot frumusei si frumusele vrea, intre creierul unui ca naiba si unu frumos, nu e nici o diferenta, deci asa ca nu e diferenta nici in dorinte, asta e.

Cei naspa nu se iubesc intre ei, nu se atrag, daca fac cuplu, fac cuplu de carton ca nu au incotro, sau pe interes.

Si prostu, si desteptul se uita la sani si fund, asta sa fie clar, asa suntem construiti, si tu la fel, tot la barbati aratosi te uiti, si precis nu esti proasta si nici superficiala.
Nu zice ca nu e asa, ca asa e.
Te doar pe tine in cot de inteligenta daca nu te atrage deloc, nici nu mai vrei sa afli ceva despre acela.
Normal ca daca te atrage cat de cat, te uiti si la calitati morale, insa doar daca te atrage.

Asa ca hai sa nu ne mai amagim.

| Jany123Jane a răspuns (pentru Mosotti):

Degeaba e frumos daca e prost. Acum daca e inteligent si foarte urat, nu il plac. Dar, mai degraba aleg unu' mai urat, dar destept, decat unu' frumos si prost.

| Mosotti a răspuns (pentru Jany123Jane):

Eu nu am zis daca te atrage cat de cat, ca acolo e ok, am zis daca nu te atrage deloc.

Lasa ca nu e asa daca e frumos si prost nu e ok, ca majoritatea frumuseilor sunt oameni normali, deci nu e cum zici tu, ca nu debiteaza matematica si altele e una, dar au o viata simpla ca toti oamenii si nu e problema, discuta ca orice om.

| Jany123Jane a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nu ma refer daca stie matematica, etc. Ma refer la prostia aia din naștere, la glume de doi bani, la gesturi mizerabile, lipsa de finete, educație. Asta e prostie.
Nu cred ca ti-ar placea o prostuta care merge din barbat in bărbat, nu te poti baza pe ea, bea de cade pe sub masa, e analfabeta, rade daca ii arati un deget. Poti fi destept si fara matematica.

| Mariusflorescu a răspuns (pentru Jany123Jane):

Astea sunt extreme; frumos si prost, urat si destept. Oamenii tind sa caute un echilibru intre frumusete si desteptaciune.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

Doar creierul unora, nu toti oamenii sunt la fel.
Nu dezvolt ca deja m-a plictisit subiectul.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Jany123Jane):

Ai multa dreptate. E una sa admiri frumusetea si alta sa fie principiu in alegerea partenerului.
Te contrazic: sunt multe si multi care sunt dezastruosi la pat.
Multi baieti vor sa para cool cu fete frumoase, dar nu-si dau seama cat de ridicoli sunt atunci cand fata isi arata prostia.

| Mosotti a răspuns (pentru Jany123Jane):

Mai putini sunt asa mizerabili, hai sa fim seriosi, nu e normal sa o dam in extreme, doar sa acoperim adevarul.

In general sunt oameni simplu medii majoritatea.
Ca mizerabili pot fi toti si aia inteligenti si aia prosti, caracterul nu are legatura cu inteligenta.

| Mosotti a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ba da, toti oamenii sunt la fel cu acelasi creier pentru atractie, tu in ce lume traiesti omule?!
Asa suntem matritati de natura care vrea sa perpetuam, si pentru asta trebuie parteneri cat mai de calitate, asa ca ne-a facut sa fim atrasi de aia.

Nu te mai minti singur, documenteaza-te despre natura umana, psihologia evolutionista si ai sa afli, verifica si in realitate.
Astia suntem!
Exact ca si in natura, orice femela alege masculu cel mai tare! Nu doar unele. Si asa suntem si noi.

NU exista om sa nu sare la frumos si care sa nu se uite in primul rand la asta, fie femeie fie barbat!
N-ai vazut? Si ca, copil "vai ce frumos e...", nu zice "vai ce inteligent e", aia zice dupa, daca vede ca e si destept, fie ca are 5-10 sau 15 ani.

Nu suntem la fel ca si caractere, inteligenta, comportament, aici ai dreptate, dar eu vorbeam strict pe legile atractiei.

Te-a plictisit subiectul ca nu simti notiunea, nu iti dai seama de adevar.
Si eu eram ca tine, insa la vremea mea am invatat, am studiat cand mi s-a zis, nu am respins fara sa veific treaba, si din pacate..cine mi-a zis, a avut dreptate.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

Bine. M-a plictisit ca batem apa in piua. Nu mai discut. Cel putin eu am studiat ceva filozofie si mai ales, mi-a placut filozofia frumosului. Invataturile filozofice sunt grele si greu de patruns. Plus ca sunt si contradictorii.

| Mosotti a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Bine, si filosofia e frumoasa si grea, insa aia nu prea reprezinta mereu realitatea.
Mai simplu e sa intelegem realitatea, culmea.

Se bate apa in piua ca sincer multi nu inteleg cum sta treaba desi s-a explicat de n ori.
Si tot apar intrebari ca si cum nu s-ar fi explicat nimic.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

Si realitatea pleaca de la filozofie, precum si filozofia de la realitate.

| Mosotti a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Filosofia de la realitate da, insa invers mai putin zic eu.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

De aceea nu vreau sa mai discutam: suntem pe pozitii diferite. Eu spun ce am invatat si trait, nu ce cred.

| Mosotti a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Daca ai tu o alta realitate care contrazice natura umana, e interesant, insa trebuie sa mai si demonstrezi in primul rand tie ca e asa, verificand in real.
Ca adevarul e doar unu! Al tau sau al meu.
Al meu se verifica de oricine.

Cine zice ca fizicul nu e rules, minte, se minte si pe el si pe ceilalti.
Iar daca zice pe bune, o zice ca nu are el sau ea acel fizic, si spera sa nu conteze, si sa fie placut pentru ce au ei.
Insa daca te uiti dupa cine se uita, se uita tot dupa frumos.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

Un cetatean suna la Electrica:
- Alo, Electrica? Luna aceasta mi-ati bagat 300 kw de plata la curent.
- Si vi se pare mult?
- Da, ii raspunde cetateanul.
- Totu-i relativ, ii raspunde reprezentantul firmei de electricitate. Dumneavoastravi se pare mult, noua putin.
Parafrazand un cantec as zice: Nu uita ca-n viata totu-i relativ. Inclusiv adevarul.
-

| Mosotti a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pai aia cu enelu ai dreptate, normal ca lor care-s giganti bogati li se pare putin, si cetateanului care are un salariu i se pare mult.

Dar la natura umana nu e relativ, si asta pe demonstrate ca la mate.
Nu poti sa zici ca e relativ dat fiind ca adevarul e doar unul aici.
Nu poti zice "unii plac pe urati, altii nu", ca atunci aveai tu dreptate, si ce bine era asa.
Chiar imi placea ca varianta mea sa fie falsa.

Deci care adevar e corect, se demonstreaza cu fapte, e f simplu, pe langa ca iti iese adevarul si cunoscand evolutia omului.

La faza cu enelu nu merge sa demonstrezi, ca adevarurile sunt amandoua corecte, doar depinde din care punct de vedere, e altceva.

De ex pe prietenu meu alfa il placeau cel putin 6 din 10 gagici, si gagici mistocute.
Pe programator nu l-a placut nici una in 25 ani, desi ambii au aceiasi varsta.
Poate una nasoala sa fi vrut cu el, insa aia, ca nu o lua altul mai dragutel, si vroia o familie asa seaca.
Dar pe aia nu o vroia el! Tocmai ca nu il atragea pe el.

Iar aia mai mistocuta il vroia dar pe interes, ca auzea ce job are si tot asa daca nu gasea pe altul dragutel. Si se f tot cu alfa pe ascuns.

Si vezi femei mai dragutele cu unii neatractivi (ca asta va deruteaza pe voi), pentru ca si ele vor familie, si dat fiind ca barbatii cam 30 % arata bine, si ele cam 80 %, 50 % ramase mai misto din ele cu cine se cupleaza?!
Ca ele vor copil in final, familie, si isi urmaresc interesul.
N-au de ales, dar nu au ceva pentru acel om, fac relatii seci.
Si se vede asta simplu, ii cauta de casa, masina, job, cica inteligenta (desi inteligentu le plictiseste insa e bun ca face bani de fapt), etc.

Cei dragutei nu-s cautati de astea, sunt acceptati si doar cu un job mediu, nivel mediu de inteligenta adica banal omu, simplu, si asa mai departe.
O sa zica "merg si cu tramvaiu dar meg cu barbatul pe care-l plac, nu cont ca n-are masina".

Dar la neatractiv zice "aaaa, pai nu e capabil, ce a realizat? Pai ce sa fac cu el?".

| ChrisRo a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ce este frumusetea din punct de vedere evolutionist? N-oi tine dumneata cont de frumusete, dar sa stii ca la o intalnire cu o femeie, fix la cum arati se uita prima data, si daca nu treci proba asta, iti da cu flit. Asa ca pune mana si fa-te maxim de atractiv in caz ca nu esti. happy

| Mosotti a răspuns (pentru ChrisRo):

Pai asta i-am zis si eu lui codrut, i-am explicat, i-am zis sa verifice si in realitate totul.

Si fi interesant, astia care nu au fizic, zic mereu ca fizicul nu e eliminatoriu, dar si gandesc asa din pacate, pentru ca vor sa se minta ca nu ei au probleme de fapt cu fizicul, ci ca ele sunt tampite, neinteligente, etc, si ca sunt proaste ca se uita doar la figura misto si muschi.

Toti frumuseii si frumuselele nu zic chestia asta, sau chiar daca o zic, gandesc cum am zis eu.

Asa cum aia cu problema sexuale iti zic ca e pacat sexu nu stiu cum, ca prea mult te dilieste, etc, aia sanatosi niciodata nu o sa gandeasca asa.
Ptr ca nu pot ei sa faca, si isi gasesc motive ca si asa nu e bun domne, deci nu conteaza ca nu pot.

Daca un baiat sau fata nu e deloc atractiv sau atractiva, singura solutie e sa se duca la abator sa-si puna alta cap cu alta figura, altfel degeaba, si daca lucreaza corpul la sala, figura daca nu atrage, degeaba.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ChrisRo):

Se unde ai scos tu si altii ca nu tin cont de frumusete? Daca vreau aventura frumusetea pe primul loc. Dar pentru o relatie, nu.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Frate, eu ti-am mai zis tie cu filosofia asta, nu se aplica in cazul asta! Ce, tu crezi ca toti filosofii au avut neveste/iubite? Nu, multe genii din lumea asta au murit singure! Filosofii spun de frumusete ca e subiectiva pentru ca ei se refera la cea sufleteasca, pentru ca filosofii rar se ocupa de suprafata, ci mai mult de interior! Si filosofia ca filosofia, dar basme ai citit? Basmele alea detin mai mult adevar decat tine! Nu mai stii cand printesa aia frumoasa de nu se mai poate se uita doar dupa Fat-Frumos si pe zmeul urat nu-l suporta? Ba chiar George Calinescu are o carte cu simbolurile din basme si zmeii stii ce simbolizeaza? Niste barbati urati, pe care nu i-a placut nimeni, dar aveau averi si printesele stateau cu ei din interes pana cand venea Fat-Frumos si le salva! Ce spunem noi aici nu e ceva nou, se stia inca din popor, numai ca lumea pe-atunci era mai sincera!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Ba se aplica si nu mai discut cu unu care nu are studiu de specialitate in domeniul filozofiei.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

In filosofie nu am studii momentan, recunosc, dar in literatura da! Iar literatura se ocupa cu conditia umana, de-asta atunci cand vine vorba de societatea imediata, literatura iti da mai multe raspunsuri! As putea sa-ti dau exemple atat din literatura clasica cat si cea contemporana exemple care demonstreaza ce zic eu, dar oricum nu cred ca m-ai asculta!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Literatura se ocupa de literatura, nu de conditia umana. Literatura este gandirea unilaterala a unor oameni cu talent in scriere, dar nestiutori de stiinta, a majoritatii lor. Daca taceai, filozof ramaneai.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Literatura prin definitie este oglinda lumii! Esti chiar irecuperabil, n-am ce zice! Dostoievski vrei sa spui ca era nestiutor? Vai de noi happy!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Vai de tine. Litratura oglindeste in mod critic, idilic, foarte putin real lumea. Dar ce are sula cu prefectura. Ce are filozofia frumusetii cu literatura. Filozofia se ocupa cu altceva decat literatura, ca altfel n-am mai studia filozofie, ci doar literatura.
Eu zic sa te opresti ca esti pe langa subiect.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Eu zic sa te opresti tu, ca deja te contrazici singur! Chiar tu ai zis ca literatura oglindeste in mod critic lumea! Pai daca o oglindeste critic, automat o oglindeste si in mod real, ca n-ai cum sa critici ceva ce nu exista! Orice autor vede si analizeaza societatea in care se afla, si isi compune opera spunand ceea ce vede!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Tu ori esti prost, ori esti prost. Asa ca nu-ti mai raspund la idioteniile tale. Nu am vrut sa ti-o spun mai inainte, dar vad ca nu pricepi ce-ti spun.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Gata, nu mai zic nimic! Se vede clar frustrarea cum clocoteste din tine, ceea ce inseamna ca am dreptate, iar tu esti un plangacios mic care nu vrea sa accepte realitatea! O zi frumoasa iti doresc!

| ChrisRo a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pentru aventura tii cont de frumusete, iar pentru relatie tii cont de frumusete dar si de personalitate. Asa trebuie sa sune un enunt adevarat.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ChrisRo):

Sunt de acord, cu o simpla precizare: personalitatea trebuie sa fie pe primul loc si frumusetea pe al doilea, imbinate armonios.

| ChrisRo a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pe tine te cred, insa daca ar fi spus treaba asta o femeie, n-as di crezut-o. Si n-as fi crezut-o pentru ca exista o discrepanta evidenta intre ceea ce fac femeile si ceea ce afirma.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ChrisRo):

Da, mai ales ca in prezent pe primul loc pentru majoritatea femeilor este materialitatea: ce avere si ce venit are barbatul.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Si tot ai zis. laughing

| ChrisRo a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Se inflacareaza si ele cand sunt atrase fizic de cineva, insa ele nu sunt ca noi; noi facem clar diferenta intre atractia sexuala si sufletul femeii. Noi zicem, "da, imi place ce fund are si vreau sa i-o trag". Pe cand la ele in cap e o totala confuzie. Ele sunt atrase vizual de un mascul si incep sa proiecteze tot felul de calitati asupra ăluia; ba ca e carismatic, ba ca e enigmatic, ba ca are nu stiu ce magnetism misterios, ba ca pi-el-em. La ele, atractia sexuala e ca un fel de drog care le rupe de realitate si le face sa viseze cai verzi pe pereti. Si faza naspa e ca vor sa ne bage in cap si noua aburelile alea sinistre. Dar na, noi ne uitam la fapte, nu la vorbe.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ChrisRo):

Ai dreptate, dar mai este ceva: concurenta intre fete. Care-l are mai frumos, care o duce in local mai luxos, care o poarta in masina mai luxuasa. Ca sa nu mai vorbesc despre disperarea de a avea un handralau langa ele, chiar daca-i prost ca bâta, muschi sa aiba.

| ChrisRo a răspuns (pentru CodrutElian1990):

N-ai ce le face... daca atat le duce dovleacul. Toata smecheria e ca barbatii de buna credinta sa nu puna botul la ce afirma femeile. Chiar daca acestea sunt bine intentionate, degeaba, nu te poti increde in spusele lor pentru ca nici ele nu stiu ce zic. De pilda, ar putea sa vina una pe aici si sa ne spuna ca trebuie sa fim educati ca sa ne placa femeile ( ha ha, ce revelatie!), cu toate ca la viata ei s-a incurcat cu tot felul de terchea berchea. Dar ea fie ascunde lucrul asta, fie nu-l constientizeaza!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ChrisRo):

Sunt trei tipuri de femei: 1. Pe cele pe care le poti tine cu bani. 2. Pe cele pe care le poti tine cu barbatia. 3. Pe cele pe care nu le poti tine nici cu bani nici cu barbatia.

| ChrisRo a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Da. De fapt problema asta, aspect fizic vs psihic, a fost falsificata in primul rand de declaratiile mincinoase ale femeilor, si in al doilea rand de barbatii care "cumpara" femei. Cat conteaza aspectul fizic? Conteaza 100% si nu conteaza deloc. Cum asa?

Pai, daca te nasti sanatos fizic, se vor gasi destule persoane de sex opus sa te placa. Cat conteaza psihicul? Trasaturile psihice favorizeaza atractia dar nu o cauzeaza. Daca esti perceput complet neatractiv dpdv fizic, psihicul nu poate compensa acest handicap.
Acuma, ca tot esti tu cu filozofia; daca un golan da in cap la cineva si ii ia banii si îi duce iubitei lui, iar iubita lui exclama, "wow, ce baiat de caracter mi-am luat!" Cum e de fapt golanul, om de caracter sau un criminal ordinal? Căci femeile ne spun ca sunt atrase de caracterul barbatilor, dar iata, treaba asta e cu dus si intors. De aceea spuneam ca nu trebuie sa luam prea in serios declaratiile femeilor.
Acum, sa dezbatem nitel estetica asta frumosului... La oameni treaba e nitel mai complicata. Frumusetea inseamna de fapt sanatate, simetrie corporala. Orice asimetrie, cat de mica, este sesizata de catre ochiul uman si e catalogata drept uratenie. Uratenia este de fapt o boala, iar in termeni medicali se cheama dismorfie. Majoritatea sindroamelor ce aduc retard intelectual vin la pachet cu dismorfie (uratenie). De exemplu, sindromul down, sindromul williams, sindromul prader willy, pe langa retardul intelectual aduc cu sine si dismorfie.

Ce e interesant este faptul ca nu exista frumosi/sanatosi fizic cu retard psihic, doar in cazul "uratilor", gasindu-se indivizi cu deficiente de intelect. Uratenia/dismorfia poate veni la pachet cu un IQ mediu sau chiar de geniu sau, dimpotriva, poate veni impreuna cu grave probleme ce tin de inteligenta. De aceea natura a pus in noi instinctul de a simti repulsie fata de urati. Totusi, dismorfia simpla (fara retard), este rara, cam un caz la o mie de indivizi.

In rest, daca te nasti sanatos fizic si psihic, nu ar trebui sa ai astfel de dileme de genul, ce conteaza mai mult, fizicul sau psihicul, sau despicarea firului in 14 in ceea ce priveste relatiile intersexe.

Pe de alta parte, daca ne gandim ca 45% din romani sunt analfabeti, ca 49% din romani cred ca Soarele se invarte in jurul Pamantului, ca majoritatea romanilor asculta manele, sau ca aproximativ 20% din romani au studii superioare, atunci, da, putem afirma, statistic vorbind, ca psihicul conteaza mult mai putin decat aspectul fizic. happy

| Mosotti a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Sigur, aici ai zis bine, dar n-ai specificat ceva.
Si in relatie frumusetea e pe primul loc DAR nu e suficienta.
E proba eliminatorie dar nu si suficienta. Normal ca nu poti face relatie serioasa doar pe frumusete.

Frumusetea si atat ajunge doar pentru distractie.

Insa daca atractia nu e deloc, atunci nu mai conteaza celelalte calitati, nu prea face nimeni o relatie pe bune cu acel cineva neatractiv deloc, pe bune adica sa fie iubire, atractie, nu relatie goala.

| Mosotti a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Pai filosofia e una, realitatea e alta, realitatea arata cam ce zic eu, pe verificate, si atat timp cat se verifica in real, ca frumusetea e proba eliminatorie (si repet, nu insa si suficienta pentru o relatie de calitate), nici nu mai conteaza ce zice filosofia.

Se zice asa "faptili vorbeste, nu vorbili".

Eliminatorie inseamna ca fara ea nu mai conteaza celelalte.
E ca si cum ai un merzan dar nu are rezervor pentru combustibil. Degeaba are scaune lux, castofon lux, boxe, geamuri, confort, ca nu mai conteaza.

Aaa, daca are rezervor, atunci da, conteaza care masina are ceva in plus fata de alta masina cu rezervor, altfel nu merge.
Asta nu inteleg multi.

| Mosotti a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Nici nu trebuie sa ai studii in filosofie daca cunosti realitatea pe probate, si daca cunosti natura umana si evolutionismul.

| Psihiatrie a răspuns:

Fizicul conteaza mai mult decat calitatile morale, pe cine intereseaza ca are un caracter, suflet frumos daca e urata? pe nimeni.
vrei moralitate? du-te la biserica tata si aia e, ia-le pe maicute.