| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru băieții care intenționează să se căsătorească:

Cât de mult contează pentru voi ca partenera să știe să gătească?

40 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Zero la sută(0%).
O fată, femeie o iei de soție sau menajeră, servitoare?
Treburile casnice, trebuie să se împartă la doi.
Iar, referitor la gătit, fiecare vine cu obiceiul lui alimentar, diferit și la început, amândoi trebuie să stați în bucătărie ca să gătiți ce puteți consuma amândoi. Altfel, apar scandaluri, acuze, de genul, mama mea făcea, gătea nu știu cum, iar tu habar nu ai!

| RAY a răspuns:

Barbatul de ce sa nu stie? eu nu am cererea asta, sa fie draguta, sincera, serioasa, agnostica sau ateee sau macar deista

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Destul de mult.
Nu neaparat sa stie, ci sa fie dispusa.
Nici eu nu sunt vreun barbat incomplet (conduc/repar/curat, etc), deci nu mi se pare absurd sa vreau o nevasta de nivelul meu.

| Drimmero a răspuns:

Nu intentionez curand sa se intample asta, cativa ani mai stau, inca nu e momentul.

Cam conteaza asta, chiar pun mare pret pe asta, sper ca dau de una care are aptitudinea asta, eu unul sunt varza la gatit si nici nu ma pasioneaza, alimentatia mea se bazeaza in mare parte pe oua prajite si pe cartofi si mancat prin oras, murim de foame, o mai ajut si eu, nu se pune problema

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cand o sa fie momentul... nu o sa conteze asta in casatorie. Adica daca intr-o relatie nu conteaza, casatoria nu ar trebui sa schimbe absolut nimic.
Plus ca mie imi place sa gatesc. Nimeni nu se atinge de friptura mea.

| Catrice a răspuns:

50%

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Tu ești băiat până la urmă? :O laughing

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Contează ce is cat timp vreau să-mi iau nevasta big grin

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

straight face

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt contează ca aici nu te poți căsători decât daca esti hetero crying

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Dar vad ca treburile avanseaza greu cu el. Pardon ea. Pardon...

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nah merg mai ușor ca oricând.
Ma rog, cu 2 saraci nici nu poți avea așteptări marihee hee

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Pai pune osul la treaba, nu mai sta la anim..., sa urmaresti certurile, am vrut sa zic big grin

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai da si tu niste bani sau pile sa găsesc job bun si sa iau casa mare cu piscina si turnulețe ca si ea se muta de unde sta da' nu găsește si in România parca e mai eftin.
Deci alege cum ma ajuti: cu bani sa gasesc job sau pile happy asta daca vrei sa rămânem prieteni.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Bani nu mai dau de cand eram foarte mic si m-au batut ai mei, ca eram prea darnic sad
Dau doar cu imprumut daca vrei tongue

Te ajut si cu pile, am una de fier, puternica in dulap, primita cadou. Nu am cu ce sa pilesc cutitele.

Dar pot sa te ajut cu parerea daca trebuie big grin. Si eu am avut nevoie cand m-am angajat si stiu ca este greu T_T

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Uitasem sa cer si de mașină ca nu poate veni cu conserva peste ocean. sad
Super, am nevoie numa de vreo 300.000 lei. Mi-i dai săptămâna viitoare cel tarziu siincrep prima rata din 2100 cate 1 leu pe luna.
E buna si aia, a mea s-a tocit ca de, e și bătrână (jumate din vârsta mea da la ele un an e cat 10 așa am auzit).
Hmm cred ca as opta pentru un psiholog la păreri.hee hee

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Catrice):

Cine ti-a spus?

| Catrice a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Aaa...legea?! Care nu e sa permită căsătoriile homosexuale?!
Ma refeream in România.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Catrice):

Da, ai dreptate. Am vrut sa ma casatoresc cu un baiat si nu am putut, asa ca m-am casatorit cu o fata.laughing

| Celcestietot a răspuns:

Puțin, pentru că dacă nu știe, o înscriu la MasterChef și învață acolo să gătească laughing.

Răspuns utilizator avertizat
| LoveSleep a răspuns:

Trebuie sa stii sa gatesti ca sa gatesti? Niciodata nu am inteles chestia asta. Ia niste carne, pune condimente, curata cartofi, arunca-le pe toate intr-o tava, baga-le la cuptor si gata, ai gatit.
Cat despre ceva mai complicat, exista retete. Mi se pare absurd cand zice vreuna ca nu stie gati. Ca arde si cartofii prajiti. Lmao. Amesteca-i mai des...
Poti cauta retete pe Youtube si pui pauza la fiecare ingredient si faci exact ce face si tipul ăla. Aberatia asta cu "nu stiu gati" de de acum mult timp de cand trebuia sa stii niste retete, ca nu le gaseai nicaieri. Acum ai internet, poti invata sa faci si bombe.

| Sofer a răspuns:

Important sa știe. Nu degeaba o iau în casa mea.

| SG1995 a răspuns:

Well, in vederea casatoriei, pentru mine chiar nu ar conta, pentru ea in schimb, da. Puii mei, din punctul meu de vedere, a gati e un skill de baza. Mancam literalmente ca sa supravietuim, deci e musai sa stie gati acolo ceva: oua, cartofi, salata adica macar basic stuff, nu pentru mine ci pentru ea insasi, dar aceeasi obligatie o am si eu. Eu personal am skill-uri basice, stiu sa fac oua, cartofi pai, piure, salata de cartofi, spaghetti cu branza. Adica cel putin o saptamana n-as muri de foame singur. laughing
Deci repet, a gati e necesar pentru oricine daca tine la indepedenta, mai ales la cea financiara, nu de alta, dar sa mananci in oras zilnic, nu e o idee buna.

| Dismally a răspuns:

Nu intentionez sa ma casatorec acum, dar pe viitor nu conteaza asta pentru mine. Adica stiu eu sa gatesc orice, nu murim de foame big grin

| Nemessys a răspuns:

Nu ma intereseaza deloc. Dar mi-ar placea sa ma ajute, asa. ca o echipa.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Super. big grin Tu Master Chef și ea ajutorul?

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam asa. happy

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu gatitul per se este problema ci abilitatea de a face ce orice adult ar trebui sa faca, printre care si abilitatea de a gati. Oricum intentionez sa gatesc impreuna cu viitoarea mea sotie deci o sa stim amandoi sa gatim happy

| StrongHeart a răspuns:

Nu prea conteaza, conteaza sa vrea sa invete.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă nu știe să gătească atunci să compenseze cu altceva.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cu ce, de exemplu? happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

MUNCA! Trebuie să mâncăm, nu? laughing
Doar nu o sta acasă degeaba și eu să trag pentru amândoi, să mai fac și mâncare...

| troleibuz a răspuns:

Nu conteaza.

| Michaeel a răspuns:

Sincer, nu ma interesează dacă știe sa gătească sau nu. Acum dacă e, pot și eu sa gătesc ca nu ma doare mana și nici nu sunt leneș. Știu ca asta e treaba femeii dar mi se pare prostesc sa aștept ca cineva sa îmi pună mâncarea la gura.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Cat de mult conteaza?
Pe o scara de la 1-10 zic 6

| EntertainYou a răspuns:

Cand e vorba de mutat impreuna toti trebuie sa stie sa gateasca, indiferent de sex. Asta daca nu sunteti oricum putred de bogati ca sa n-aveti nevoie (sau timp) sa gatiti.

| Onisim10 a răspuns:

Mai mult, deoarece, când o să aibă copii, sa știe să gătească, să facă mâncare.

| TFL a răspuns:

200%

| BecSpart a răspuns:

Eu sunt praf la gatit. Deci dacă nici partenera me nu ar stii, presupun ca am putea învața împreună.