| GulubuntzBudulush a întrebat:

Întrebare pentru Bizonul, cum fac o persoană să devină vegetariană fără să creadă că o forțez?

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Acea persoană ar trebui să hotărască singură dacă devine sau nu vegetariană.
Tu ar trebui să nu încerci să o convingi.

30 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Singura idee pe care o stiu e sa o faci sa asocieze carnea cu lucruri foarte neplacute, insa practic, nu am nici o idee cum poti sa faci asta cuiva fara sa isi dea seama (la bautura era un tratament, ii dadea sa bea, apoi ii aplicau socuri electrice, si apoi asocia bautura cu durerea)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca si cum ai fi poponar, si ai vrea sa f.ti o persoana de acelasi sex, care e hetero, dar fara sa o fortezi.
NU se poate.
O persoana deschisa gusta orice mancare, dar nimeni nu o sa renunte la mancare pentru frunzele din capul altuia.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

PS: eu n-as putea sa mananc ceva ce nu mananca nici pisica. E impotriva naturii.

| GulubuntzBudulush explică (pentru NoTurbinaNoGood):

E rau să fi poponar.
Și o persoană după voia lui Dumnezeu nu mănâncă carne de porc.
Să ști asta.

| Celcestietot a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

,,Și o persoană după voia lui Dumnezeu nu mănâncă carne de porc.'' -> DE UNDE le scoti?!

| GulubuntzBudulush explică (pentru Celcestietot):

Din Biblie omule.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Celcestietot):

Citește Leviticul 11
E vorba de legea sanitară, care la fel ca și cea morală rămâne până în ziua de astăzi.
Omul e la fel cum era.

| RAY a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

De ce unele legi sunt inca active iar altele nu sunt din moment ce iisus a spus ca nici o iota din vechea lege nu va disparea in vechilor

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar ce mănâncă pisica mănânci?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Din Biblie atotștiutorule!

| Drimmero a răspuns:

Vedeti-va de verdeturile voastre si lasati oamenii sa manance ce le place si ce vor, carnistilor nu-i doare niciunde de voi,, ar trebui sa stiti treaba asta.

| GulubuntzBudulush explică (pentru RAY):

Din legea morală nu a dispărut niciuna. Doar din cea ceremonială (de fapt vechea lege ceremonială rămânând numai niște simboluri) și cea administrativă (odată cu autoritatea altora de fapt legea administrativă era doar pentru conducerea în timpul evreilor), dar legile sanitare sunt valabile și acum datorită faptului că organismul e la fel și după ce s-a întâmplat tot.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Drimmero):

Dacă vrei să șți(ți) eu nu mănânc numai verdețuri practic mănânc o groază de chestii cam orice în afară de carne (mai puțin pește, ouă și lactate), Mănânc cam echilibrat.

| GulubuntzBudulush explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da si tu gusti si carne de câine?

| RAY a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Unde scrie asta in biblie?

| GulubuntzBudulush explică (pentru RAY):

Levitic 11

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ea mananca tot ce mananc eu, plus alte chestii mai naspa. Deci m-as simti jignit sa refuze pisica ce trebuie sa mananc eu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Sunt ateu, dar botezat ortodox, si te asigur ca nu 'a zis' Dumnezeu asa ceva, cel putin nu in basmele preluate de ortodoxi.
Musulmanii se tem de carnea de porc, parca.
Si ca sa fim pe aceeasi tema, ma scarbise putin cand am aflat ca pe vremea canibalismului, carnea de om se stia ca seamana la gust cu cea de porc, iar carnii de om i se mai spunea carne de porc-lung.
Dar totusi, ciorba de șorici e preferata mea.

| GulubuntzBudulush explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ortodoxia e creștinism amestecat cu tradiție și păgânism dar citește Biblia e adevărată s-au făcut și cărți.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Ideile de baza din Biblie contrazic jumatate din ce a descoperit stiinta dupa aparitia Hristos, deci am sa zic pas.
Daca era ceva, cu siguranta stiam, nu era haosul asta de zvonuri, si nu erau nspre mii de religii total diferite.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pisica a fost creata ca șorecar. Oricât ai dresa-o când i se oferă prilejul tot o sa mănânce șoareci. Pentru ea aceste vietăți urâcioase sunt o delicatese.

| Simpatic a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

A zis Dumnezeu nu manca carne? cand si cui? Faptul ca in vechiul testament se aducea jertfa un animal lui Dumnezeu este altceva, ANIMALUL adus ca jertfa nu aveai voie sa consumi din el!

| GulubuntzBudulush explică (pentru Simpatic):

Carne de porc a zis să nu mâncăm, carnea de animal curat e permisă, să ști
i

| GulubuntzBudulush explică (pentru TamplaruAnisoara):

Am zis eu ceva de pisică.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Nu! Dar am răspuns unui alt utilizator care a afirmat ca el nu mănâncă ceea ce nu mănâncă pisica. Iar eu i-am răspuns ca pisica mănâncă șoareci.Deci se poate admite si reciproca.
Eu sunt vegetariana si adventista de ziua a șaptea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pai n-as vrea sa se inverseze rolurile, sa se uite la mine cum mananc frunze, asa cum ma uit eu la ea cand crantane soareci inca vii, cu pofta. Sau cartite. Si pasari. Uneori scurma in pamant si mananca de acolo.
Ea e un animalut plin de instincte, e amuzant ce face. Un anemic vegan e un fel de calugar al protectiei animalelor. O face pentru constientul lui, dar nu e neaparat un model.
Sunt de acord ca nu e tocmai corect ce le facem animalelor pentru carne, dar pana la urma, asa functioneaza planeta noastra.
Si omul poate fi la randul lui hrana pentru haitele de lupi sau ursii disperati, si e doar bafta noastra ca avem ceva inteligenta, si putem preveni treaba asta.
Daca gainile si porcii nu sunt la fel de inteligente incat sa se fereasca de noi, ce am putea face? Le mancam, normal.
Cum si pisica mananca soarecii, pentru simplul fapt ca sunt mai slabi decat ea. Apropo, printre chestiile scarboase pe care le mananca pisica, se numara si proprii pui, daca mor dupa nastere; nu e mit, am vazut cu ochii mei pisici care nascusera de 2-3 zile, iar pe puii care mureau, si deveneau reci, ii manca complet, ca pe soareci.
Crescutul de pisici e foarte misto.
S-aveti pofta la salate!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc! Doresc sa fac o precizare. Pana am consumat carne eram foarte anemica, aveam carenta de vitamina B 12. După ce am renunțat la carne, nici o schimbare. Renunțând si la lapte, si la oua, si dupa doi ani facandu- mi analizele, toate îmi erau f bune, inclusiv B 12. Este o temere nejustificata ca devenind vegetarieni, ajungeți anemici sau fara putere fizica.Este tocmai invers.Numai ca cei mai multi nu știți ce e aceea o stare de bine, motiv pentru care recurgeți la fumat, consum de alcool, cafea, droguri sau suplimente nutritive. Doar cel ce experimentează dieta total vegetariana se convinge singur de adevăr.
Am citit cartea "Mintea- o călătorie spre centrul ființei umane" de Daniel J.Siegel care vine sa întărească ceea ce spune Biblia fara sa fie un om religios, el vorbește din punctul de vedere al omului de știință care a făcut experimente pe oameni, ca : "In bunătate si compasiune găsim integrarea. Daca acceptam ca prezenta conștientă e portalul spre integrare, atunci conchidem ca bunătatea, este pentru minte, ceva la fel de natural ca respirația pentru organism."
Autorul se refera la bunătate si compasiune nu numai fata de oameni, ci si fata de animale, natura, planeta (Pamant) si univers.Cartea merita citita. Eu am cumpata-o, dar poate fi descărcata gratuit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ce mananci acum? Sunt curios de un meniu zilnic (doar curios).

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

In perioada in care am in gradina mea vegetale si fructe, mănânc salate cu pâine neagra, sau fructe cu pâine. Ceea ce nu poate fi consumat crud, le gătesc, dar cat mai rar. In perioada de iarna târzie si primăvara devreme gătesc mai mult. Dar pentru exemple de meniuri îți recomand cărți de bucate scrise de: Dr. Valentina Dan si Dr.Nicolae Dan, Ligia Pop, Mariana Ghezo, Sorin Nicola, Dr. Norman W. Walker.
Am un var care este vegetarian de peste cincizeci de ani si este bine, chiar zilele trecute am vorbit cu el la telefon si îmi spunea ca este bine, nu are nevoie de medicamente macar ca are o vârstă înaintată. Eu am fost ultima data la medic in sept 2012 dar nu ca as fi fost bolnava, ci din alt motiv.