| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru cei care au rămas fără părinți, după cât timp v-ați revenit de la moartea mamei, a tatălui? Ați mers la psiholog? V-ati dus pe la neamuri?

8 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Nu mi-am revenit, doar mi-am ținut mintea ocupata

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu m-am dus la neamuri da nu am rezistat mult! Sunt duși cu pluta cam toți au vicii și sunt răi și perverși, așa că m-am întors acasă. Pare se că, totul e împotriva mea,nu știu ce naiba sa fac,, eu am probleme serioase cu depresia și anxietatea deci singur nu știu dacă mă pot descurca având în vedere că nu pot lucra din cauza depresiei, la ei nu vreau să mai mă duc fiindcă acolo degeaba stau între ei daca mă simt și mai singur decât acasă.
Depresia aparent pare imposibil de tratat, așa că, cred că soarta mi pecetluită, bine bani îmi trimit unii dar degeaba fiindcă nu am prieteni, cunoștințe nu am nimic, nu știu cât o să mai rezist, nici cat era Maica mea in viața nu erau lucrurile deloc roz și atunci eram pe punctul de a mi pune capăt. daca nu aveam depresia asta grea vedeam altfel lucrurile da e foarte greu.

| Februar30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am ceva probleme cu singuratatea, chiar in momentul asta happy parca e o stare continua foarte neplacuta. Mi-am schimbat programul de somn, la mine contribuie si asta.

Spre deosebire de tine, eu i-am indepratat pe ai mei de mine, mai ales mama. Este o persoana ce a dezvoltat probleme psihice cu timpul si nu ma mai pot intelege cu ea. Avand si eu anxietate sau depresie uneori, in momnetele alea nu suport inca un om bolnav langa mine.

Am avut si eu perioade in care nu am lucrat, din cauza depresiei sau altor boli fizice. Problema era ca aveam prea mult timp liber la dispozitie si il iroseam gandind la multe chestii inutile. Imi lipsea o disciplina si aveam prea multa libertate.
Stiu ca depresia uneori e coplesitoare. Cand te simti mai bine, cauta sa previi agravarea. Soarta ta nu e pecetluita... asta suna fatalist. In fiecare om zace un potential mare, de a se auto-cunoaste, de a-si depasi conditia de om. Sunt multe pe care le poti face cu viata ta. Deocamdata incearca sa-ti gasesti o ocupatie placuta, plimba-te, citeste, mediteaza daca poti... Daca afli cum sa-ti faci prieteni, sa-mi spui si mie happy De cand cu restrictiile astea, lumea mi se pare mai trista.

Scuze ca nu pot scrie ceva mai util de atat. Am o stare naspa happy

| anonim_4396 explică (pentru Februar30):

La cat dormi? La cat dmte trezești? Eu am probleme cu insomnia de când mi o murit mama happy
Sunt curios daca mă voi schimba sau mă voi îneca și mai mult

| Februar30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adorm destul de usor in perioada asta, pentru ca ma simt mai mereu obosit. Incerc sa dorm ziua si sa stau treaz noaptea.
Nu mai fi curios. Normal ca o sa iti revii. Si eu am avut perioade lungi in care credeam ca nu-mi mai revin, dar pana la urma a trecut.

| anonim_4396 explică (pentru Februar30):

M-au bagat ăștia în carantină 14 zile nu știu ce să fac, îmi e Târsa sa ies afară, mă pot da de gol vecinii. Nu știu, și moartea mamei m-a afectat, 15 ani de depresie, nu cred că mai pot rezista mult! Cunoștințe nu, prieteni nu ...asta e viața de musca, toți sunt pe interes când ești ok Toti stau in jurul tau, când dai de greu ți s-a dus norocul. Sunt prea depresiv ca sa cunosc persoane noi, i'm dead!laughing

| Februar30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum e frig afara. Mai bine in casa. Doar nu esti la carcera, esti in carantina.
Eu cred ca am vreo 10 ani. Nici eu nu prea mai am prieteni, doar cativa cunoscuti. Dar imi convine intr-un fel. Cand aveam prieteni, imi iroseam timpul cu ei. Acum sunt mai liber happy