| SG1995 a întrebat:

Întrebare pentru elevi. Cum merge școala online? E mai dificil ca cea fizică?
Care sunt principalele insatisfacții?
Ce ați schimba?

1 răspuns:
| Anuket a răspuns:

Cu siguranță eu văd mai dificilă școala online pentru că asta presupune un program flexibil, dar unii au impresia că asta înseamnă să stai 24/24 la dispoziția lor. Ce-i drept, stăm acasă, dar unii mai au pământ, animale care nu se îngrijesc singure, iar care nu au tot trebuie să facă treabă prin casă. Plus că nu stau nonstop cu laptopul pornit ca să prind momentul când îi vine profesorului să facă ora. Prima lecție la matematică am pierdut-o că am fost offline de când s-a anunțat și până s-a terminat. La a doua am aflat în timpul lecției doar pentru că mă pregăteam pentru pregătirea la a treia probă și nu am mai prins nimic. Iar din a treia lecție, ultima de până acum, nu am prins tot pentru că a început cu 15 min mai devreme decât era stabilit. Profesorul nu anunță, sau dacă spune unui elev, acela nu distribuie la toți, și îmi mai trimite și mesaj în care mă întreabă de ce nu am participat la oră.
Altă problemă este cu trimiterea informațiilor. Dirigintele trimite mailuri doar la vreo 5, printre care și mie, dar zice clar să le distribuim către ceilalți, lucru care nu se întâmplă. Eu le distribuiam, dar m-am oprit când am văzut că sunt colegi care vorbesc cu ceilalți profesori pentru că ei îi au în lista de prieteni pe Facebook, dar nu trimit din ce li se comunică. Și înainte era cam fiecare pentru el, dar acum e enervant.
Tote insatisfacțiile mele sunt produse de persoane.