| anonim_4396 a întrebat:

Intrebarea asta e la modul cel mai serios: ce va da voua speranta sau dorinta de a trai? Efectiv nu vad motive pentru care as trai, totul mi se pare banal si simt ca tot ce fac e degeaba si lumea e oricum prea mare si nu o voi cunoste niciodata in intregime, oricata as studia, caci intelectul meu de om este prea mic comparat cu ce are sa ne ofere existenta si adevarul absolut. Si oricum la un moment dat voi putrezi in pamant si nimeni nu va sti ca macar am existat vreodata. Sunt pur si simplu o forma de viata inutila care consuma resurse. Universul e la fel fără mine. Sunt inutilă. Existenta mea nu a adus nicio contributie ori amprenta asupra umanitatii si nici nu cred ca o va face. Cum am zis, peste cateva generatii, nimeni nu va mai sti ca am existat. Ce rost mai are sa traiesc atata timp, doar ca sa-mi amân sfarsitul?
Aata este exact ceea ce simt si e destul de deprimant. Voi ce faceti ca sa iesiti din starea asta? Sau macar vi se pare familiara?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Universul e la fel fără mine.
Și pentru tine am scris nuvela eseu, Principiul firului de nisip.
https://dosarelexsikixxandquixoticfiles.blogspot.com/......-eseu.html
Voi ce faceti ca sa iesiti din starea asta?
Ce am făcut, mai exact. Am găsit cu eforturi imense, cel mai mare țel al meu și de atunci lupt pentru el.

| CostinAlamariu a răspuns:

Hristos happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai perfecta dreptate! Solutia: Sa nu-ti mai pese!
Sau daca vrei sa lasi o amprenta in istorie Fa ceva Teribil de malefic.