| Thecurious a întrebat:

Intrebarea este adresata celor care au studiat in perioada comunista.
Aveati posibilitatea sa studiati si in strainatate?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, pe vremea comunismului nu se putea studia in strainatate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, dar mai puțini. Fii celor din CC al PCR, și alții ca ei. Un exemplu, Petre Roman. Am avut prin anii 60-80 colegi cu doctorat în Australia și USA, Franța. Erau stagii în institute din străinătate și în țări socialiste dar și în Vest, dar nu cu frecvența de acum, ci ca excepții.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Da, in Rusia.