| Thecurious a întrebat:

Intrebarea se adreseaza tuturor sustinatorilor presedintelui Claus Werner Iohannis.
Ce inseamna "Romania normala "?

22 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

O propagandă ieftină!
O țară normală, este aceea națiune în care Președintele, Parlamentul și Guvernul colaborează pentru binele acelei națiuni indiferent de culoarea politică!
O Românie normală a fost perioada regală de 80 de ani, în care cele 3 puteri: regalitatea, parlamentul și guvernul au lucrat pentru binele României!
Chiar dacă intern erau dispute politice, pe plan extern eram o singură voce!
Nu cum este acum în România. Cu plângeri penale pentru că "a încheiat afaceri cu evreii", cu sesizări peste sesizări la Curtea Constituțională, legi reîntoarse în parlament, aici mă refer la perioada primului mandat al lui Johannis.
Iar, acum PNL și Johannis țipă că PSD-ul le strică planurile!
E o vorbă românească: "ce ție nu îți place, altuia nu îi face"!
Când făceau ei astfel de lucruri împotriva PSD era bine, acum când PSD face aceleași lucruri, nu le mai convine!
O Românie normală este când sportul, sănătatea, cultura, educația sunt finanțate corespunzător! Când instituțiile energofage, vor fi dezființate, banul public nu mai este aruncat la cantina parlamentului, la parlamentari pentru excursii externe.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Normă egal regulă. În care se respectă regulile, legile. În care cei ce nu le respectă sunt pedepsiți, ca să fie astfel obligați să respecte legea. Asta de cheamă stat de drept.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Da! Asa e! Statul de drept este statul in care nimeni nu este mai presus de lege.

| Simpatic a răspuns:

O Romanie normala = o romanie fara bolnavi mintali, dar cum Presedintele este chiar el un bolnav cat si ceilalti parlamentari, cum ar putea fi Romania normala vreodata!

| Celcestietot a răspuns:

O Romanie condusa de Antihrist.

| sadrian46 a răspuns (pentru Celcestietot):

Antihristul e împotriva zeului tău. Ca să conduci România trebuie să câștigi alegerile prezidențiale. Să te ocupi numai de religie, poți eventual conduce evntual la departamentul cultelor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Claus Werner Iohannis nu e perfect., insa e mult superior tutoror celorlalti candidati.
O Romania normala este cu o evolutie favorabila lenta dar sigura, nu ca contracandidatii care is mai toti cu dosare penale, diplome fabricate, sau vor legalizarea coruptiei :))
https://www.youtube.com/watch?v=IqZWApreqoM

| Celcestietot a răspuns (pentru sadrian46):

Sau chiar onanist am putea spune. Oricine nu face bine poporului, este împotriva lui Dumnezeu.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ști cum vad eu pe acest domn? Ca tipul din memeurile cu bucata de bandă adezivă lipită de acvariu.

| sadrian46 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce înțelegi prin binele poporului?
Claus Johannis este președintele țării. El poate face ceea ce are înscris în fișa postului prin Constituție.

| Celcestietot a răspuns (pentru sadrian46):

Uite, un bine era ca să nu iasă el președintewinking.

| sadrian46 a răspuns (pentru Celcestietot):

Dacă nu ieșea el, ieșea Ponta.
Ar fi fost mai bine să iasă Ponta?
Poți să justifici asta?

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Romania e un stat laic, chiar daca marea majoritatea a locuitorilor sunt crestini ortodoxi. Asta inseamna ca Statul e separat de biserica.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

E laic și nu prea.
Sfântul Gheorghe apare în documente ale MAPN.
Statul subvenționează cultele.

| Celcestietot a răspuns (pentru sadrian46):

Cred că Ponta nu trăgea de mărirea alocațiilor, la fel ca Onan.

| sadrian46 a răspuns (pentru Celcestietot):

De mărirea alocațiilor nu se ocupă președintele.
Pentru mărirea alocațiilor este nevoie de bani de la buget. Dacă nu sunt bani, poți doar să vorbești despre ele, ceea ce s-a și făcut.
Iar pe Președinte nu îl cheampă nedemn, cum te exprimi dta, care te lauzi că ești creștin.

| Celcestietot a răspuns (pentru sadrian46):

Https://www.capital.ro/......annis.html

A mărit-o mai târziu, ca să mai facă economie, zgârcitul.

Sincer, nu mă laud că sunt creștin, vi se pare. Acum este ceva rău să fii onanist pentru un necreștin? Ce jignire este și asta? Că tot vorbeam de jigniri, voi ateii când ne jigniți pe noi, cum mai este? De sute de ori mai rău...

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Ai vrea sa le impoziteze?

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Ce întrebare! Ți-a venit greu până ai emis-o? Ce am eu de a face cu asta?

| Frank51 a răspuns:

Inseamna cum ar fi trebuit sa fie Romania de fapt si nu este datorita unor oameni. Nu sustin pe nimeni, imi doresc doar sa ne indreptam spre evolutie, schimbare, dar momentan suntem cei mai jos din lantul trofic.

| Dismally a răspuns:

"Romania normala" este doar o gargara politica, la fel ca si "statul de drept" si altele de genul acesta. Nu sunt un sustinator al lui Iohannis, l-am votat pentru ca nu am avut alta optiune mai buna nu pentru ca a reusit el sa ma convinga cu programul lui inexistent sau cu realizarile pe care le vede doar el si partidul sau...

| Yee a răspuns:

E un termen generalist, genul de termen cu o definitie vaga in care fiecare om intelege ce vrea el. Daca ar fi spus "O Romanie fara coruptie" sau "O Romanie cu salarii decente (comparativ cu media europeana)" ar fi reprezentat doar o parte a problemelor tarii si s-ar fi adresat doar unei parti din populatie. Pe cand termenul "normala" si alti termeni de genul, cuprind sau pot cuprinde cele spuse mai sus si multe altele. Cu alte cuvinte depinde de ce intelegi tu prin "normala". Cuprinzi mai multi oameni si mai multe probleme cu doar un cuvant.
De asemena termenii de genul sunt mai greu de atacat de catre adversari multumita definitiei vagi.
Tine de logica si argumentare.