| William a întrebat:

Intrebarile aceastea sunt doar pentru cei care se opun eutanasierii cainilor vagabonzi. Ce ati face daca un caine (sau o haita de caini) fara stapan v-ar omora copilul? Ce ati face daca un caine (sau o haita de caini) fara stapan v-ar ataca pe strada?

12 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Trebuie sa ai o minte extrem... EXTREEEEEEM de ingusta sa omori un caine doar pentru ca te-a atacat pe tine sau pe plod.
Singurele animale ce merita sa moara sunt alea "indiferente" sau "impartiale" carora nu le pasa ce se intampla in jurul lor, singurul moment in care se supara pe societate este atunci cand este el neindreptatit.
Am fost atacat de caini pe strada, insa nu m-am asteptat vreodata ca acel caine sa se simta resemnat pentru gestul sau.Am reactionat la fel ca orice om intreg la cap,m-am aparat,insa cei drept sunt anumite persoane care pur si simplu nu pot face asta,ori pentru ca au fost luati prin surprindere,ori sunt copii, ori handicapati.
Daca un caine mi-ar omora plodul, probabil m-as duce la aia ce ar fi trebuit sa gaseasca o solutie umana de a scapa de caini vagabonzi si i-as castra cu toporul, la fel de vinovati sunt si aia pe care i-am descris mai devreme, printre care cred ca te numeri si tu.

| Funions a răspuns:

La prima intrebare...ar fi vina mea sau a celui/ celei in grija careia mi-as lasa copilul. In general, un parinte care are un copil mic, are un nivel mai acut de protectie si stie cam in ce locuri nu e indicat sa-ti duci copilul pentru ca nu e un spatiu bun pentru el.
In al doilea rand, am observat ca exista tot mai multe dispozitive care tin cainii la distanta. De exemplu, o vecina are un fel de aparat cu ultrasunete care este perceput de caini si se indeparteaza pentru ca-i deranjeaza. Trebuie sa constientizam ca unii caini sunt periculosi, insa este mai indicat sa le intinzi mana, sa incerci sa vorbesti cu ei gen "cuminte cutu", pentru ca daca mai ridici o piatra ori un bat si dai, ei te pot ataca si mai agresiv pentru ca simt teama...eu una asta cred happy

| William explică (pentru Funions):

Tot nu ai raspuns la intrebare. Eu am intrebat ce ai face daca un caine ti-ar omora copilul sau te-ar musca pe tine, nu cum ai putea sa previi asta.

| Funions a răspuns (pentru William):

Daca mi-ar omora copilul, as fi singura responsabila, deci cl mai mare blestem s-ar abate asupra mea si cea mai buna pedeapsa, ar fi aceea de a trei cu constiinta ca nu am fost capabila sa-mi protejez copilul, ceea ce cred ca ar fi mai mult decat suficient, pentru a te distruge pe viata. Daca m-ar musca pe mine, as face acel vaccin antirabic si as evita pe viitor zona in care s-a intamplat sa fiu muscata, ori as fi mai precauta pe viitor. Dar tu cum ai reactiona? Ce ai face? Crezi ca ai pitea da vina pe cineva? Crezi ca ar conta daca ai omora cainele care ti-ar ucide copilul? Crezi ca asta l-ar aduce inapoi? Nu! Sa previi, este mai bine decat sa tratezi! Nu cauta vinovati, cauta solutii. Sa omori alte fiinte, doar pentru ca una sau 5 au atacat, inseamna sa anihilezi natia umana, doar pentru ca 5 sunt criminali in serie. Ce vrei de la niste animale? Nu ar ratiune, nu au autocontrol!

| William explică (pentru Funions):

Daca m-ar ataca un caine, fara sa il fi provocat, as incerca sa il omor. Nu ma intelege gresit, nu am nimic cu niciun animal dar daca ma musca nu pot sa stau si sa nu fac nimic, si mi se pare o idee mai buna sa il omor decat sa ii rup picioarele.

| Funions a răspuns (pentru William):

Dar daca tu te duci si dai o palma unui om, doar pentru ca te enerveaza fata lui sau pentru ca s-a luat de o fata de exemplu si nu esti de acord cu un asemenea comportament, inseamna ca el vine si te omoara? E normal sa ne dam mari smecheri cand e vorba de o faptura care stie sa se apare doar prin muscatura sau latrat. Sa-ti spun un adevar, draga omule, cainele ataca omul rau, omul care urla, omul care se cearta. Cainele nu ataca la intamplare. Asa ca nu mai taia si spanzura, nu ma intelege nici tu gresit, nu am nimic cu tine, insa ti se pare normal sa vrei sa ucizi ceva doar pentru ca s-a aparat, pentru ca e in firea sa de animal, nedezvoltat, fara alta aparare? Daca eu vin si te atac, pentru ca mi-ai zis o vorba aiurea, inseamna ca trebuie sa ma omori? Sau eu pe tine ca ai zis o vorba de dragul de a o zice? E fix acelasi lucru ceea ce ai spus tu! O seara frumoasa!

| William explică (pentru Funions):

Eu am zis ca as omora cainele daca m-ar ataca fara sa il provoc. Tu ai zis exact invers.

| Funions a răspuns (pentru William):

Cainele ataca din instinc, pentru ca este ANIMAL, nu are ratiune, nu-si poate controla firesc actiunile... iti dau alt exemplu, daca vrei, e ca si cum omori un bolnav mintal, doar pentru ca a dat in tine, fara motiv. Oricum ai pune problema, modul in care gandesti si spui ca ai actiona, nu este normal si uman...

| William explică (pentru Funions):

Doar pentru ca ataca din instinct nu inseamna ca trebuie tolerat.

| AlinaBuc a răspuns:

Dar tu "inteligentule" cum ai reactiona daca mine ar venii o rasa cu mult mai evoluata ca noi si ar spune ca toti oamenii trebuie ucisi pentru ca unii sunt violenti, criminali, distrug planeta etc. tu care ai stat in banca ta te-ai putea resemna ca vei murii din cauza altora? daca vreti sa eutanasiati pe cineva atunci eutanasiati guvernul poate vom avea parte de unul mai capabil sa rezolve problema cat mai civilizat posibil...

| William explică (pentru AlinaBuc):

Nu mi-ai raspuns la intrebare. Eu sunt curios sa stiu ce ai face daca ai fi atacata de caini vagabonzi sau daca ti-ar omora copilul, nu caut rezolvare la problema cainilor fara stapan.

| AlinaBuc a răspuns (pentru William):

In nici un caz nu as invinovatii cainele care in fond este un animal si actioneaza din instinct. vinovatii pentru moartea acelui copil sunt autoritatile care nu au sterilizat cainii atunci cand trebuia. cel mai probabil as inebunii daca doamne fereste as pierde un copil indiferent de imprejurari.