| chiftelutacrocanta a întrebat:

Iti plac pregatirile silite de dinainte de scoala sau servici? Atunci cand in loc sa te uiti la filmul preferat, sa canti la chitara si sa faci ce iti place tu te duci si te pregatesti fara inima pentru urmatoarea zi cand este scoala sau munca dupa care te pui in pat silit si dormi? Ce scoala si ce sevici e acela la care te duci obligat si care iti provoaca neplaceri psihice? Cum pot accepta unii oameni asa ceva fara sa se revolte?

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Chiar dacă nu îți place în viață ca să faci ceva e nevoie de sacrificii. Nu poți obține în viață ceva bun făcând numai ce îți place decât în situații rare.

| johnnny123 a răspuns:

Ție îți provoacă neplăceri psihice absolut orice lucru care necesită efort, dedicație, concentrare și cunoștințe.

Întâmplător, exact astea sunt lucrurile care contribuie la progresul omenirii și asigură funcționarea societății.

Crezi că a "plăcut" cuiva să construiască tuneluri, căi ferate, cetăți, poduri, să cultive terenuri, să vâneze mamuți, să cartografieze fundul oceanului sau să găsească tratamente pentru poliomielită?

Și totuși, aceste lucruri au fost făcute, pentru că oamenii au înțeles că nu putem merge înainte fără eforturi.

Dacă lumea funcționa conform viziunii tale, astăzi stăteam în peșteri și muream de foame pentru că nimeni nu avea chef să facă lucruri neplăcute, de exemplu să facă rost de mâncare.

Stai acolo și cântă la chitară (deși pun pariu că nici asta nu faci bine, pentru că ar necesita efort) și așteaptă să-ți pice lucruri din cer.

| Clorox a răspuns:

Da, nu-mi place sa respir oxigen degeaba stand la calculator, trebuie sa incep sa ma ''instruiesc'' pentru ca ma va astepta!

| WaterDrop a răspuns:

Se revolta, doar ca o fac in interior, pentru ca la exterior le bate vantul prin buzunare si sunt nevoiti sa faca asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate, nu se mai poate asa! Fii liderul nostru, sa inceapa revolta!
Daca accepti sa ne conduci in lupta, promit sa mai gasesc trei oameni ca sa iti caram patul.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Lui nu prea îi place să doarmă în pat așa cum de multe ori a afirmat.