| AvalohAlyn a întrebat:

Îți place viața?

17 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Mai frumoasa ar fi daca nu ar exista raul care ne inconjoara (imoralitatile de exemplu).

| FreddieM a răspuns (pentru Celcestietot):

Imoralitatile celorlati sunt tie nu-ti aduc nici o dauna. Ar trebui sa te preocupe mai mult propriile vicii si defecte (daca ai, bine-inteles). O seara buna.

| Celcestietot a răspuns (pentru FreddieM):

Nu este chiar așa cum spui tu. Gândește-te puțin. Seara buna!

| FreddieM a răspuns (pentru Celcestietot):

Adica sa mai fac o tentativa sa-ti rapund, poate, poate iti dau raspunsul pe care il astepti? Ba este exact asa cum gandesc, asa cum ratiunea si bunul simt imi comanda. Dupa ce voi termina sa-mi imbunatasesc propria persoana, as continua sa aduc suport societatii, prin empatie, toleranta si intelegere, indiferent de alegerile celorlalti (care se incadreaza in parametrii legali, bine-nteles).

| FreddieM a răspuns (pentru FreddieM):

Spre clarificare, gandeste-te putin cam care ar fi pozitia ta intr-o societate perfecta, fara cusur? Te-ai incadra perfect? Atunci cand nu mai ai nimic de ajustat la propria-ti persoana, poti chema in culpa imoralitatea celorlalti. Din nefericire, criticand,, imoralitatea celorlalti" nu faci decat sa-ti afisezi adevarata imagine. Raporteaza-te tu la societate, nu invers. Pace

| Celcestietot a răspuns (pentru FreddieM):

Deci imoralitățile celorlalți nu afectează, nu?

Un om are un copil și îi este furat, nu afectează, nu?
Un hot intra in casa ta și îți fura, nu afectează, nu?
Un hacker îți dă cu trojan pe calculator, nu afectează dacă ai date importante pe el, nu?

Mai pot continua.

| FreddieM a răspuns (pentru Celcestietot):

Ai putea doar sa bati campii, sau mai bina dadeai o basina ca te simteai mai bine draga Celcestitot, (apropo, schimba-ti porecla, nu ti se potriveste). Daca recitesti atent ce am scris mai sus, vei observa ca am exclus din start actiunile care sunt in afara legii.

| Celcestietot a răspuns (pentru FreddieM):

Nu ști originea numelui meu. Eu credeam că te referi la propria persoana. Apropo, ți-am răspuns la alt comentariu și a fost corect ceea ce am scris. Nu a fost chiar clar dacă ai generalizat sau nu. Nu da vina decât pe mine.

| SilentRain a răspuns:

Nu,deloc

| Plato a răspuns:

Foarte mult. E superbă cand stii sa vezi binele din orice rău si cand esti mereu recunoscator.

| FreddieM a răspuns:

De ce nu?

| FreddieM a răspuns:

Mai mult decat moartea.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Așa și așa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-ar plăcea foarte mult, dacă nu ar exista atâta suferință și dacă nu aș putea muri în orice moment. Gândul ăsta mă sperie tare.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Posibilitatea de a muri in orice moment e mult prea mica ca sa merite sa te gandesti la ea.
Daca mai si esti precauta, tinde la zero.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai d-aia trebuie traita intens viata pentru ca nu stii cand va veni sfarsitul.

| lilith16 a răspuns:

Are parti bune si parti rele, dar acum, din punctul in care sunt acum da, probabil cand o sa fiu intr-un punct rau nu, nu am mereu aceeasi parere

Întrebări similare