| anonim_4396 a întrebat:

Iubire și dragoste? E același lucru? Ce diferență e?

Răspuns Câştigător
| anxiousschizoid a răspuns:

Nu există nicio diferenţă, ele întruchipează acelaşi sentiment, unul de afecţiune puternică pentru cineva sau ceva. Însă, în funcţie de context, le folosim diferit, din această cauză avem expresii precum "dragoste de mamă", "cu toată dragostea","a se topi de dragoste pentru cineva".

3 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Dragostea (si indragosteala) este asemanata cu focul de paie, care tine cat tine. dar Iubirea este sora mai mare si poate tine si toata viata - cazul ideal! - dar poate tine si foarte putin!, daca ies la suprafata incompatibilitatile, ipocrizia, interesul, superficialitatea, lipsa de valori, aspiratii si viziuni real comune, si asa mai departe!
Iubesti mult mai tarziu, cand il cunosti cu adevarat pe celalalt, cand ii descoperi mereu alte si alte calitati si nuante sufletesti, si caracteriale pozitive, morale, sociale, culturale...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Diferenta dintre iubire si dragoste este mai mult una de nuanta decat de continut. Iubirea este privita ca fiind absoluta, pe cand dragostea este considerata limitata, si mai superficiala. Aceasta este diferenta pe care o stiu eu, dar sunt posibile multe alte raspunsuri rationale. Cat despre diferenta, asta depinde de interpretarea pe care o da persoana respectiva termenilor; iubire si dragoste pot fi vazute si ca fiind sinonime (sau sinonime partiale), dar si ca fiind subtil disociate ca sens.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iubirea este un sentiment de afecţiune faţă de o persoană de sex OPUS, iar dragostea este un sentiment afectiv, nu specifică pentru ce sau cine, deci se pare că este o mică diferenţă, (dicţionarul îmi susţine ideea se pare). Mai scrie însă că sunt şi sinonime, dar aşa cum ştim sinoimele au APROAPE acelaşi înţeles. Acea diferenţă, indiferent cât de mică este diferenţa, există. Încă facem confuzii şi spunem că simţim sentimente de dragoste pentru "el ", ştiind că dragostea este aceeaşi cu iubirea, ei bine se pare că nu este tocmai acelaşi lucru. Iniţial, totuşi, este că are o parte din însemnătate comună, aceea fiind "sentiment de afecţiune". Mult succes, sărbători fericite happy