| RAY a întrebat:

Iubirea asta exagerată pentru animale de companie si lipsa de empatie fata de oameni este normala?

19 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu este normala. Poate acele persoane nu au ajuns inca in punctul critic in care sa "depinda" de o alta persoana, fie ca este o relatie sau altceva.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

San Francesco d'Assisi zicea:

"Voi numiți păcat că iubesc câinele, mai presus de orice?! Câinele a rămas cu mine în furtună, omul, nici măcar în vânt!"

Iubirea pentru animale (de companie, ori nu), eu o văd ca pe ceva firesc!
Lipsa de empatie pentru unii(!) oameni este din nou ceva normal. Ei se numesc "oameni" datorită aspectului fizic, și-atât. In rest, nu au nimic uman.

Dar de obicei (uite, iti spune o iubitoare de animale), să știi că cine are milă pentru necuvântătoare, are și pentru oameni.
Am ajutat animale, păsări, dar și oameni, atunci când le-a fost greu, chiar dacă unii oameni nu meritau (ori, descopeream mai târziu că nu meritau, dar probabil tot i-aș fi ajutat, fiindcă așa sunt eu). De obicei, am milă și empatie de toti cei cărora le bate o inimă in piept.
Din păcate, uneori, ajungi singur la concluzia că ai avut milă de dracu...

| Mosotti a răspuns:

Iubirea exagerata pentru animale apare ca mecanism psihologic de aparare cand acel om a fost dezamagit mereu de oameni, isi cauta afectiunea in animale, ca nu o poate lua din alta parte, insa asta nu poate inlocui afectiunea data de om.

Cam aia e. Si-a pierdut empatia fata de oameni, ca e f dezamagit de ei in mod repetat, si a renuntat la oameni si sa mai incerce, de teama ca iar va da de nenorociti.
Chestie gresita, ca neincercand, sansele sa dea de cineva ca lumea sunt zero.

Eu incerc mai departe, daca m-au dezamagit 20, poate urmatoru nu ma va dezamagi! Si asa am sanse mai mare ca zero.

| LoveSleep a răspuns:

Nu i-am suportat niciodată pe ăștia pro "salvați animalele". Majoritatea sunt niște psihopați care cred ca ar putea sa ucidă un om mai repede decât ar ucide un animal.

| YevishEden a răspuns (pentru LoveSleep):

Cum.ai ajuns tu la concluzia asta? Si cand ai un.copil,parinti poate aparea iubirea asta exageratalaughing) nu.mai fiti asa frustrati pe bune

| Emma30555 a răspuns:

Este normal sa iubești animalele dar sa fi și cu oamenii empatic.

| CIaudiu a răspuns:

"(...) lipsa de empatie fata de oameni este normala?" - Nu!
"Iubirea asta exagerată pentru animale de companie (...) este normala?" - Da!

| RAY explică (pentru CIaudiu):

De ce este normala? Adica vom ajunge sclavi animalelor, ce specie

| CIaudiu a răspuns (pentru RAY):

Si cum vizualizezi din perspectiva ta aceasta sclavie?
Mie mi de pare perfect normal ca o persoana sa se ataseze emotional de animalul său de companie. Stii cum se spune, animalul de companie poate fi ca propiul tau copil.

| RAY explică (pentru CIaudiu):

Eu nu tin un animal in casa, incat sa ii opresc libertatea de miscare, o sa ii spun ca poate face ce vrea ea, ca un copil, sa nu vina cu pui ei pe capul meu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa iubesti animalele exagerat ca sa iti dai seama ca nu e normal sa le chinui

| AndreeaWTS a răspuns:

Fițe de oameni smintiți. Unii bolnavi de singurătate, alții sătui și scârbiți de oamenii printre care trăiesc.
Acum câteva zile, în parc, era o bunică cu un nepoțel de vreo 4 ani. Ea ținea strâns în brațe un caniche și pălmuia copilul pentru că amărâtul, călcase într-o baltă.
Ce să mai comentezi când vezi că oamenii își pierd simțul măsurii și al realității?

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Suntem prefăcuți unii dintre noi. Ăsta e adevărul. Unii ies în stradă și protestează pentru drepturile animalelor, însă când ne sunt nouă încălcate drepturile și ajungem să fim tratați mai rău ca animalele nu ne ia nimeni apărarea. Apoi cum să avem dragoste unii față de alții, când noi în loc să luăm măsuri de protecție legalizăm violența și criminalitatea. Încotro se îndreaptă omenirea, asta știu, însă întrebarea e până când?

| YevishEden a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Nu suntem smintiti cucoana dar nici ipocriti ca tine. Tu ce ai facut pentru oameni in afara decat sa dai in cap animalelor? Daca esti asa normala mergi si salveaza pe oameni de la. avort, violenta domestica, proxenetism etc ai multe de facut decat sa iti versi frustrarile pe animalewinking

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Eu iubesc mai mult animalele decât Romanii și Țiganii, un animal te recunoaște când ii faci un bine, un om de rahat când ii faci un bine e ca futerea de... Sau ii dai un deget îți ia toată mana, merge pana la capăt cu nesimțirea și ignoranță lui, nu generalizez sunt și oameni ok printre Romani și Țigani.
Din păcate unii oameni sunt mai animale decât însuși animalele sălbatice, repet unii, nu i-am băgat pe toți în aceeași oala.
Ai avut un câine în viata ta? Când toți sunt împotriva ta el e în extaz, se bucura de prezenta ta când vi acasă, radiază de fericire doar ca o singura data l-ai mângâiat sau dat de mâncare, când suferi un animal simte și vine lângă tine dar un om e nepăsător, ignorant, nu ii pasa de problemele tale, e egoist, ii pasa doar de el.
Eu nu vad o diferență între animale și unele persoane care deși au raționament fata de animale sunt mai iraționale decât ele.

| RAY explică (pentru IhNomUhNitPARIS):

Te inteleg dar si ele sufera, viata este o suferinta

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru RAY):

Animalele? Da, asa e.

Nu trebuie sa ma înțelegi, răspunsul meu reflecta perfect realitatea happy
De abia aștept sa plec din Tara asta de cocalari.

| RAY explică (pentru IhNomUhNitPARIS):

Si eu

| YevishEden a răspuns:

Ar trebui sa gandesti un pic inainte sa acuzi pe oameni ca iubesc exagerat animalelelaughing una e mila de animale implicit fata de oameni altceva e iubirea exagerata de animale care este a zoofililor, iubire exagerata de copil se numeste pedofilie sau incest. Dar oamenii care sunt invidiosi pe atenția data a unui animal si grija fata de el nu sunt cu nimic mai prejos decat niste oameni egoisti care nu aduc niciun beneficiu societatii in care traiesc.winking Voi astia care va laudati ca iubiti pe oameni mai presus ca animalele de ce nu faceti ceva cu femeile violate, batute de soti, supuse avortului etc etc? Fiindca pericolele nu vin de.la animale ci de la. oameni ipocriti ca voi,, iubitori,, de oameni dar de fapt va iubiți doar pe voi. Iubirea exagerata este un termen folosit pentru zoofili, pedofili etc grija mare ce termeni folosesti nu de alta dar te faci de ras