| anonim_4396 a întrebat:

Iubirea,increderea in persoana iubita, prietenia, soializarea sunt forme de credinte?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu, sunt traiti sentimentale, de atasament, chestii care apropie oamenii, adica ii impinge catre socializare, ca daca nu erau astea, ce te motiva sa ai tangenta cu oamenii?

Iubirea face sa te cuplezi cu o persoana de sex opus, capcana naturii ca sa faci copii, cam trece dupa ce scopul perfid a fost atins. De aia 90 % din tineri zic ca ce frumos era cand se iubeau cand erau indragostiti, iar apoi devin relatii fade tot la 90 %, ca de generatii asa o sa auzi. Cand e iubire mare se face mult sex si ar duce la copii, dupa aia sufletu.
Persoana iubita la fel, tot din mecanismul asta face parte.
Adica suntem pacaliti.

Increderea la fel face parte din relatii de cuplu si prietenie, ca daca din start nu ai avea, nu ti-ai mai face nici prieteni nici iubit sau iubita.

Socializarea la fel, e drumul catre prietenii si parteneri.
Prieteniile dateaza din trecut cand trebuia sa fim mai multi, sa ne intelegem ca sa vanam.
Insa prieteniile acum aduc placere si majoritatea dureaza la infinit, nu sunt pacaleli, pentru ca si in trecut durau la infinit ca trebuia sa vanam la infinit, deci ce trebuie sa tina, tine!
Deci suntem niste sclavi ai naturii care nu s-a gandit si la confortul nostru.
Totul se rezuma la supravietuire si perpetuare.

2 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Nu sunt. Daca vrei sa crezi in cineva, iti recomand sa crezi in Dumnezeuwinking!

| Delcatty a răspuns:

Eu cred primele trei ca sunt. Sunt credinta ca persoana respectiva nu iti va face rau si ca poti sa ii spui orice. Pe cand socializarea o poti avea cu cineva mai putin apropiat, strict pragmatic. happy