| All3e a întrebat:

La ce materii se da bacu la stiinte sociale si la ce se dau competente?

1 răspuns:
| Amaya a răspuns:

La română, la istorie ( acestea două sunt obligatorii ) şi o probă la alegere ( geografie, logică, psihologie, economie, sociologie sau filosofie ). Competenţe dai la română oral, la informatică şi la o limbă străină ( oral, scris şi reproducerea textului auzit ). Limba străină trebuie să fie una dintre cele două limbi străine studiate obligatoriu in fiecare liceu ( la mine au fost engleza şi franceza ). Dacă vrei sa dai la o altă limbă, trebuie depusă o cerere la Inspectorat. De Bacul la informatică şi la limba străină poţi scăpa dacă ai dat ECDL-ul şi Cambridge-ul, IELTS-ul, Delf-ul, etc ( adică un certificat internaţional care să îţi ateste competenţele ). Baftă!