| anonim_4396 a întrebat:

La ce varsta v-ati mutat singuri? Cum au fost primele luni fara mamica gatind, spaland, calcand pentru voi? Cum v-ati descurcat?

8 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

:O ce, daca stati cu parintii, nu spalati, calcati si alea alea? Eu inca stau cu ai mei, si cred ca aici o sa raman, ca nu imi place sa stau la bloc si de casa n-am bani, dar maica-mea nu mi-a mai spalat haine de... pffff, vreo 20 de ani laughing, am 28. Curatenie nu imi place cum face ea, de mancat nu prea mananc, iar haine care trebuie calcate nu prea port, asta da, nu imi place sa calc.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Ba da, dar nu poti sa compari munca pe care o face maicata in casa cu cea pe care o faci tu nici sa vrei laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul tau, poate, sau poate n-ai pretentii, sau poate maica-ta e vreun specimen, ca astia trecuti de 40 de ani, ca maica-mea, nu prea se omoara dupa curatat orice cu detergent, "nu exista bacterii".

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Sau pur si simplu nu ma lasa sa o ajut la treaba si-mi da doar ce e mai usor de facut si apoi imi da cu flit ca "o incurc" si de cate ori pun mana sa fac ceva imi spune sa o las acolo, ca ii ametesc lucrurile si nu mai stie de unde sa le ia pe urma.

| greyhound a răspuns:

27. Si cand stateam cu parintii imi mai gateam, spalam si calcam. Cand m-am mutat n-am avut probleme, din contra mi-a placut, pe de o parte ca le-am dat-o peste nas parintilor care m-au omorat cu "generatia asta a voastra nu e buna de nimic" si pe de alta parte da bine la lume cand zic ca sunt 100% independent si n-am nevoie de mami si tati...nu mai vorbesc ce ochi fac femeile care nu intra in bucatarie cand le zic sau vad ce am mai gatit

| UnBroken2016 a răspuns:

16. Nu a fost mare branza pentru ca deja faceam astea inainte sa plec deci nu a fost cine stie ce. Era lenea mare primele luni sa imi fac de mancare cand veneam noaptea, dar in rest a fost bine Pe atunci manacam multe prostii, multa prajeala dar in timp m-am schimbat. Ma bucuram de libertate.

| Cameliapantiru a răspuns:

Salut!
Am 35 de ani si inca locuiesc cu parintii mei. Nici nu intentionez sa ma mut vreodata, am cu ei o relatie minunata, calda, speciala, de prietenie, nu doar de mama/tata-fiica, si nu simt nevoia unei independente in raport cu ei.
Am muncit mult, cu totii (timp de vreo 7 ani, eu, mami si tati, am avut cate doua joburi, munca insumata de peste 12 ore zilnic), sa ne putem muta de la un apartament cu 3 camere la o casa spatioasa, cu gradinita, flori si catel, in care sa locuim impreuna tot restul vietii.
Dar independenta mi-a fost asigurata de la 15-16 ani, chiar daca am locuit mereu impreuna si eu am plecat de acasa, in timp, doar in tabere scolare/studentesti sau in vacante cu prietenii, insa niciodata nu am avut locuinta mea, proprietate sau inchiriata.
De la 15 ani imi spal singura hainele (evident, la masina de spalat rufe), fara exceptie, imi aleg tinutele si le las la calcat doamnei care ne face curatenie in casa si ne calca hainele, particip la gatit (eu sunt pasionata de gastronomie) si prepar cam toate mesele principale, pentru mine, familie si musafiri, pun dulceturi, compoturi, fac prajituri in casa, creme, budinci, dulciuri, bunatati, fac cumparaturile, achit facturile, imi intretin singura masina (service, revizii etc), nu astept in niciun caz ca mamica sa gateasca singura si eu doar sa mananc, sa-mi spele hainele (mi s-ar parea chiar anomal, ca eu sa fiu adult si mami sa aiba grija ce haine am de spalat), pun bani in casa din salariul meu pentru cumparaturi, facturi, renovarea casei, sunt un membru al familiei cu aceleasi drepturi si obligatii ca ei, nimic in plus, nimic in minus.

| ubox7007 a răspuns:

Ii ok