| sely_6623 a întrebat:

La citi ani se incepe ciclul?

Răspuns Câştigător
| ĐǿŁŁY a răspuns:

Mie mi-a venit la 12 ani.Acum depinde si cat de mult esti dezvoltata.
Primul ciclu apare in mod normal in intervalul de varsta cuprins intre 9 si 16 ani. De obicei apare la 2 - 2, 5 ani dupa primele semne ale pubertatii - cam in acelasi moment de timp cu momentul maxim al cresterii corporale.

Varsta tinde sa fie aceeasi de-a lungul generatiilor, insa exista numerosi factori care influenteaza aceasta varsta (inclusiv parametrii geografici). O treime din fete au primul ciclu pana la 12 ani, peste 50% il au pana la 13. Pupici!

7 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Depinde de la fata la fata.

| AnaEindragostita a răspuns:

Pai si la zece daca esti dezvoltata eu chiar am zece si st bine dezvoltata dar nu mi-a venit de la 10 pana la max 14

| RфZaημtzα a răspuns:

Pai depinde...nu vine intr-o zi anume ci doar cand corpul tau este pregatit pentru asta. daca ti s-au dezvoltat sanii sau chestii de genul acesta o sa-ti vina cat de curand.Si chestia asta mai depinde si de mama, tie o sa-ti vina la o varsta apropiata decea a mamei tale. O poti intreba.
Funditaaaa?

| Violleta2022 a răspuns:

Ciclul fetitei este legat de mostenirea genetica de la mama ei si incepe cam la aceeasi varsta cand i-a venit mamei ei, adica intre 13 si 17 ani.

In acest caz ca sa afli exact cand iti vine tie ciclul menstrual, discuta si intreaba pe mama ta!

| Violleta2022 a răspuns:

Ai premiat un raspun incorect!
Ciclul nu vine la 9 ani!

| FrumoasaTa a răspuns:

Nu stiu sigu depinde la ce virsta ia inceput mamei tale aproximativ la aceeasi virsta o sati inceapa si tie

| ejnfjesus a răspuns:

12 13 ani