| Lumy a întrebat:

La computer se spune PC, la laptop cum?

6 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

PC vine de la Personal Computer. Practic poţi să-i spui şi la laptop tot PC pentru că şi el este un Personal Computer. Denumirile care se mai folosesc pentru laptop sunt notebook şi netbook. Netbook sunt laptopurile de dimensiuni mici care le poţi folosi cam numai pentru net pentru că configuraţii slabe.

Shin
| Shin a răspuns:

Si laptop-ul tot computer este. De fapt, laptop-ul este tot PC (Personal Computer). PC-ul la care te referi tu se numeste Desktop Computer. Iar laptop-ul este laptop sau notebook, depinde de felul cum le grupezi tu.
Nuami bine, Shin winking

Shin
| Shin a răspuns:

Si laptop-ul tot computer este. De fapt, laptop-ul este tot PC (Personal Computer). PC-ul la care te referi tu se numeste Desktop Computer. Iar laptop-ul este laptop sau notebook, depinde de felul cum le grupezi tu.
Nuami bine, Shinwinking

| sorin a răspuns:

Tot PC sau laptop atat.Personal computers.winking

| LORY a răspuns:

Notebookwinking

| Magic a răspuns:

Tot pc sau pur si simplu laptopbig grin