| anonim_4396 a întrebat:

La examenul de la evaluarea nationala la limba si literatura romana din anul 2012 se vor da si opere studiate la clasa?
De exemplu Alexandru Lapusneanul?
Sau vor fi teste cum au fost si anul trecut?
Funda

Răspuns Câştigător
| Springflower2020 a răspuns:

Şi eu am dat examenul anul trecut, şi într-adevăr nu am avut a face cu operele studiate la clasă. Însă ştiu unele teste, variante de subiecte pentru evaluarea naţională, în care, la ultima parte, există un subiect de genul,,Demonstraţi că un text studiat în clasele V-VIII este schiţă'' sau,, Arătaţi apartenenţa la genul liric a unei opere studiate la clasă'',,, Caracterizaţi un personaj din operele literare studiate în clasele V-VIII''. Eu cred că, cel mai probabil, o să dea texte la prima vedere şi anul acesta. Însă nu strică să ştii şi o operă literară studiată la clasă, pentru a fi sigură!

4 răspunsuri:
| babylove a răspuns:

Buna eu am dat exeamenul anul trecut in vara,mi-a cazut basmul si tablou de natura parca,eu stiam ca ce ai facut la ore dupa programa scolara a carti nu vei mai avea la ora pentru ca iti da un text la prima vedere, succes sa iei nota mare si sa ajungi la liceul pe care ti-l doresti, eu am luat note mari sia m ajuns la cel mai bun liceu.

| Bianca2505 a răspuns:

Din cate stiu eu, nu se dau din lecturi studiate la ora. La fel ca si @babylove, iti urez succes! wave

| anonim_4396 explică (pentru Bianca2505):

Ms frumos

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ms frumos