| Mara1234510 a întrebat:

La inceputul anilor 2000, in Romania, era ceva comun ca oamenii sa aiba telefoane mobile? De exemplu, in America stiu ca la momentul acela mai toti aveau telefoane personale (mai ales acele flip phones, cum ar fi Motorola Razr), dar ma intreb cum era situatia aici in Romania si daca telefoanele mobile erau vazute ca fiind mai mult un moft decat o necesitate.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In 2000 telefonul era ceva destul de rar. Aveau oamenii niste cărămizi dar destul de rar. Așa prin 2004-2005 au luat viteza.

| sierra1 a răspuns:

Dialog (Orange), ajungea în septembrie 2000 la 1 milion de clienţi și cam tot acolo Connex (Vodafone). Deci nu era nimic ieșit din comun

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Prin 2001-2003 aveam un telefon în familie, Siemens cu ecran color și antenă. Avea cartelă "dialog". Încă avem numărul respectiv, a devenit Orange.
Prin 2005 avea toată lumea telefon, inclusiv o mare parte din copiii de la școală.

| anonim3247 a răspuns:

Rețeaua Zapp era cea mai bună că era nelimitat in rețea.

| AdioTPU a răspuns:

Nu prea. Trendul telefoanelor mobile a început să se dezvolte în țara noastră abia prin 2005-2006. Nu oricine își permitea un telefon mobil ci doar cei care erau mai bine dpdv financiar.

| 120bulevard a răspuns:

Telefoane mobile aveau decat bastanii, oamenii aveau acasa telefoane cu fir si cam atat. De prin 2006-2007 a inceput sa ia amploare si pe la noi, erau bine vandute in special telefoanele Nokia.