| Hammurabi a întrebat:

La noapte, te va vizita o zână bună și te va întreba ce-ți dorești : bani, dragoste, fericire, sanatate, celebritate.
Poți alege doar una. Care va fi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fericirea pentru mine înseamnă să fiu sănătoasă în primul rând,să am parte de dragoste şi de bani (atât cât să pot trăi fără grija zilei de mâine,să îmi permit să îmi mai iau câte ceva şi să călătoresc unde vreau,nu să am atât de mulți bani încât să nu ştiu ce să mai fac cu ei,de exemplu cum a fost Elvis Presley, deşi cred într-un fel că tot avea ce să facă cu ei, cum ar fi să ajute oamenii bolnavi care nu au bani de tratament, care nu au casă etc.). Celebritatea nu m-a atras niciodată pentru că tot se vor găsi oameni care să nu mă placă, poate unii chiar să mă urască, să îmi dorească moartea.Nu aş putea duce o viață liniştită, nu aş mai putea ieşi nici la un suc neînsoțită de gărzi de corp şi fără să nu fiu asaltată de oameni care mă plac sau de ce nu să mă aştept din clipă în clipă să mă trezesc cu un glonț în cap.

50 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Banii, de sanatate ma doaren carici pentru ca avand bani imi traiesc viata la maxim si cand patesc ceva nu imi va parea rau pentru ca am protifat la maxim viata traita.

| RAY a răspuns:

Daca am sanatate am de toate, daca nu am sanatate nu am nimic logic pentru ca sunt MORT

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Și dacă nu te-ai fi grăbit și ai fi ales fericire?
Poate zâna să-ți dea fericire fără să fi și sănătos?
Un om care nu e sănătos e fericit?

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Man eu nu sunt idealist, eu sunt realistic, nu cred in fericire, este doar o descarcare de chimicale in creier, am cautat in ultimi 5 ani fericirea prin dulcuri, coca cola am ajuns la un pas de diabet si cine cate boli o sa am din cauza asta, cred ca stapanirea de sine mi ar fi adus o stare de liniste, imi doresc sa i am pe cei dragi =cand i privesc sunt fericit

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu aș alege zâna.
Aș pune-o la produs. Asta ar produce bani.
Aș trata-o cu dragoste. Astfel, ea s-ar culca cu toți, dar m-ar iubi pe mine.
Asta ar genera fericire.
Toate astea ar contribui la sănătate.
Și aș avea un canal TV numai porco, un fel de Sexi Netflix, care mi-ar aduce celebritate ca lui Hugh Hefner.
Chestia e că, de când m-am trezit din vis, tot caut zâna aia cu prunica de aur...
Păsărică albă-n cioc,
Subțirică la mijloc,
Tragi cu pu-a, nu ia foc!

| Drimmero a răspuns:

Sanatate clar, daca o ai, restul vin de la sine. Banii, fericirea si dragostea chiar daca dispar din viata ta,, ele mai apar, sunt regenerabile, sanatatea e o data in viata, din moment ce ai pierdut-o...e gata, poti sa ai cati bani vrei, cate femei vrei, esti terminat.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Unii au noroc, altii au ghinion, asa e in viata.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ghinion genetic man, azi m-am intalnit cu un tip frumos, tipul arata bine, crezi ca e ok sa am invidie pe el?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu, sa ai invidie pe cineva doar daca e mai sanatos decat tine, doar asa.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

E ceva involuntar man

| anonimg a răspuns:

As intreba-o daca vrea sa fie sotia mea. happy

| Catrice a răspuns:

Super puteri laughing
Cu astea poți face de toate

| Andreeush a răspuns:

Sănătate, restul se pot dobândi pe parcurs.

| Hammurabi explică (pentru Andreeush):

Crezi că e mai bine să alegi sănătate decât fericire?
Pentru că nu toți cei sănătoși sunt fericiți.
Dar toți cei fericiți sunt sănătoși. (E o subcondiție a fericirii. N-ai putea fi fericit fără să fii sănătos)

| oParadox a răspuns (pentru Hammurabi):

Alegi fericire, eu sunt fericit cand am sanatate, banii, iubire ...Problema rezolvata

| Frank51 a răspuns:

Cred ca raspunsul este evident.

| SilentRain a răspuns:

Imi doresc sa iese afara din casa, pana nu sun la polite
In Romania nu exista zane bune, exista doar zane ciorditoare

| Hammurabi explică (pentru SilentRain):

Ok. N-o să-ți mai aducă nimic Moș Crăciun.

| Holiday a răspuns:

Pe ce perioada?

| Holiday a răspuns:

"Daca as fi bolnava n-as putea trai vesnic..."

Exista sute de afectiuni cu care se poate trai si nu cauzeaza decesul. Bolile psihice de exemplu.

| Holiday a răspuns:

"Dar toți cei fericiți sunt sănătoși. (E o subcondiție a fericirii. N-ai putea fi fericit fără să fii sănătos)"

Multi bolnavi psihic sunt fericiti in nebunia lor. Asa ca se poate si bolnav si fericit.

| Hammurabi explică (pentru Holiday):

"Multi bolnavi psihic sunt fericiti in nebunia lor. Asa ca se poate si bolnav si fericit."

Nu confunda fericirea cu "starea de bine".
Bolnavii psihic ca si cei cu IQ foarte mic experimentează doar o "stare de bine" prin neconștientizarea realității și a problemelor cotidiene. Asta nu e fericire.
Fericirea, înseamnă conștientizarea lipsei problemelor de orice natură, conștientizarea stării de bine, atât fizică cât și psihică.

| Sn4k3 a răspuns:

Bani, odata cu ei vin si celelalte si unele le poti avea usor chiar si fara dorinte.

| Hammurabi explică (pentru Sn4k3):

Acum trei ani unul a câștigat jackpot-ul la PowerBall. Vreo 120 mil. dolari. După o lună de zile, află că e diagnosticat cu cancer pulmonar.
A donat 100 mil. pentru cercetare în speranța că se va vindeca cumva.
A murit după 1 an jumate.
Se zice că trebuie să ai mare grijă la ce-ți dorești.
Zâna asta e bestie câteodată.

| J0B0MAT a răspuns:

Fericire,pentru că le cam conţine pe toate celelalte.

| RainmakerX a răspuns:

Bani si iti spun si de ce imediat.

1. Nu imi pasa de celebritate. Celebritatea este o binecuvantare si un blestem. Nu e smecher sa nu poti sa iesi la un film caci vin toti ciudatii la tine sa-ti ceara autograf.

2. Nu vreau o dragoste falsa. Nu m-as simti bine stiind ca o persoana ma iubeste doar pentru ca asa i-a spus zana cea buna.

3. Nu sunt foarte suparat nici acum. Daca aleg fericirea cel mai probabil nu imi da nimic.

4. Sanatate am deja. Nu am vreo problema si duc un stil de viata ok zic eu.

Deci in conditiile de fata aleg banii.

| gabicoo a răspuns:

Aș fi tentat să aleg sănătatea, dar mai devreme sau mai târziu, tot în deal la Pacea voi ajunge.
Așa că aleg să crape toți dușmanii că să am companie " plăcută " pe lumea " ailaltă ".
Acesta a fost un pamflet și trebuie tratat ca atare.

| mentholinks a răspuns:

Aleg zana.

| Lioana a răspuns:

Sanatate si frumusețe veșnice. Pentru restul as avea suficient timp sa le gasesc.

| Hammurabi explică (pentru Lioana):

Hmm... tânără și veșnică?
Nu-ți garantează nici sănătate nici fericire.
Chiar te-ai risca?

| Lioana a răspuns (pentru Hammurabi):

Daca as fi bolnava n-as putea trai vesnic deci sanatatea se subînțelege. Fericirea consider ca vine din interior nu din exterior deci depinde de mine daca sunt fericita sau nu.

| Hammurabi explică (pentru Lioana):

Păi nu prea.
Poți fi depresivă forever. Asta nu te omoară.
Dar nu vei fi nici sănătoasă nici fericită.

| Lioana a răspuns (pentru Hammurabi):

Cine cunoaste reteta fericirii nu poate fi depresiv. Nu le poti cere pe toate de la zana. Unele lucruri le poti obtine si singur dar vesnicia doar magia ti-o poate da.

Am reformulat primul meu raspuns.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă alegi fericire le cam incluzi pe toate. Căci ești fericit dacă ai sănătate, dragoste, bani și ce te mai face fericit.

| Ineys a răspuns:

Corect, daca alegi fericire trebuie sa le ai pe toate, altfel nu poti fi fericit. Deci prin alegerea fericirii practic le alegi si pe celelalte ( nu neaparat celebritatea ).

Fericirea este ceva ce difera de la individ la individ. Poate tu esti fericit daca ai bani. Eu sunt fericit daca am si bani si sunt si sanatos, deci trebuie sa mi le dea pe toate ca sa ma faca fericit. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bani pentru sanatate si fericire, restul nu conteaza.

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

Cred că-ți dai seama că banii nu-ți vor asigura nici sănătatea, nici fericirea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Indiferent ce alegi nu le aisgură pe celelalte, nu le putem avea pe toate și totul este trecător, totuși aleg banii care îmi întrețin sănătatea și fericirea, de asta am nevoie acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de forma in care îmi e oferită fericirea.
Dacă e sub forma unei stari pe care o s-o simt mereu indiferent dacă sunt la o înmormântare sau am câștigat la loto atunci nu, nu o vreau.La fel de bine pot sa iau si droguri.As alege sănătatea in cazul asta.
Dacă e o fericire naturală, in sensul ca ar apărea in urma lucrurilor/evenimentelor care in mod normal m-ar face fericita, atunci as alege/o pe asta.Mi-ar garanta automat si restul din ce enumerate de tine.

| PumpkinDoll a răspuns:

Cred ca fericire. Poate n-o sa fiu sanatoasa, dar ce rost mai are daca o sa fiu fericita.

| GirlOnline81 a răspuns:

Daca tot e atat de buna, se poate cativa ani mai putini?

| Hammurabi explică (pentru GirlOnline81):

Da, se poate.
Nu vei mai trăi 91 de ani, vei trăi doar 85. E bine așa? laughing

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Hammurabi):

Nici zanele nu mai sunt ce-au fost odata!
Parca ziceai ca e buna big grin.

| Hammurabi explică (pentru GirlOnline81):

E bună, dar asta nu garantează că e și inteligentă. laughing

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Hammurabi):

Ba din contra, cred ca este foarte inteligenta happy.

| OrdanKarris a răspuns:

Imortalitate!

| Alfred0703 a răspuns:

Bani.

| Gaby212 a răspuns:

Banii,dragostea si sanatatea sunt parti ale fericirii. Celebritatea e doar un moft...
Deci as alege fericirea.Asa as primi si bani, si dragoste, si sanatate.

| Rhea44 a răspuns:

Celebritatea =bani=sănătate=fericire=dragoste=suflet pereche= căsnicie=copii=bătăi de cap= Bătrânețe=moarte=cosciug=toată lumea uita de existența ta ori ce alegi mori așa ca