| Joker3134 a întrebat:

La poliția de frontieră cu te ocupi? Am auzit că e cea mai grea arma din M.A I.

Răspuns Câştigător
| bogdy23 a răspuns:

Pe dracu, Jandarmerie ii mult mai grea si apoi penitenciarul. La frontiera asiguri securitatea, completezi hartii in ultimul rand fugi dupa imigranti, emigranti sau traficanti care intra cu forta

Răspuns utilizator avertizat
| Bizon95 a răspuns (pentru Joker3134):

Da, si eu cred asta
la frontiera sunt 2 tipuri:
-cei care patruleaza si care sunt pe campii tot timpul, iarna, vara nu conteaza
-cei care verifica la punctele de trecere
si e "greu" pentru ca daca ceva scapa si la frontiera vecina sunt prinsi, atunci or sa fie blamati la greu si penalizati

insa in penitenciare e o "veslie" continua, toate penitenciarele sunt supra-aglomerate, bugetul e mic asa ca nu e destul personal, asa ca se ajunge la un gardian la cateva zeci de detinuti, care TOTI sunt infractori mai mult sau mai putin periculosi, deci e stres continuu

Răspuns utilizator avertizat
| Bizon95 a răspuns (pentru Joker3134):

Ambele
sunt zone in care nu se poate ajunge cu masina, mai ales in zone montane sau macar deluroase

| Bizon95 a răspuns (pentru Joker3134):

Totusi, se numesc "graniceri de munte" sau ceva de genul asta, cei care sunt numai fara masini

Răspuns utilizator avertizat
| Bizon95 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu prea, esti tot timpul afara pe teren accidentat, in orice anotimp, etc.
insa, deh, fiecare cu fetish-ul lui, sunt oameni care iubesc muntele, SERIOS, or sa mai si scoata bani din asta, chiar le-ar conventi

Răspuns utilizator avertizat
| Bizon95 a răspuns (pentru Joker3134):

Am inteles ca e ok, ca pompier
poti sa ai foarte mult timp in care nu faci nimic

dar ai o probabilitate sa mori la datorie (destul de mica, dar totusi, exista)

insa cea mai dura parte a meseriei, este ceea ce vezi... unii nu fac fata si chiar ajung foarte rau, pentru ca e foarte probabil sa ajungi sa vezi oameni arsi, chiar femei si copii, de la morti pana la mutilati serios
si este foarte diferit decat la TV in seriale de gen NCIS, CIS, etc., acolo incearca sa nu iti arunce direct in fata imaginea neplacuta, si e total diferit sa simti si mirosul, care face imaginea mult mai reala, si nu ai unde nicaieri in alta parte sa vezi si sa simti asa ceva!

totusi unii sunt capabili de asa ceva (sa nu uitam ca NICI o specializare medicala nu se face fara practica pe cadavre, inclusiv psihiatru) iar altii muncesc toata viata cu asa ceva in medicina legala si fac necropsii zilnic

| Bizon95 a răspuns (pentru Joker3134):

Eu de ex. nu am nici o problema serioasa sa ma uit la filme de groaza, insa cand vad morti in cosciug la biserica, am cosmaruri, asa ca nu ma duc la o inmormantare decat daca chiar nu am incotro!

Răspuns utilizator avertizat
| Bizon95 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu ajungi in cladire pana nu ai destul antrenament
iar cand ajungi in cladire esti intotdeauna in spatele unora cu experienta
tocmai pentru ca e periculos, antrenamentul si disciplina sunt foarte dure

iar, aici nu e la graniceri, unde greselile pot fi pur si simplu ca nu ai fost la momentul potrivit in locul potrivit sa prinzi refugiatii care se strecoara, pentru ca granita e o chestie care nu poate fi protejata non-stop pe absolut toata lungimea, ar costa mult prea mult si ar fi extrem de stresant

iar, ca sa iti dau un exemplu foarte categoric la ideea asta:
zidul Berlinului a fost cea mai pazita granita din istoria cunoscuta
ei bine, A COSTAT ENORM sa il faca, si COSTA ENORM sa il mentina si sa il patruleze, iar cu toate astea:
TOT MAI SCAPAU CATEVA MII DE OAMENI PE AN
si tin minte solutii de gen au facut un balon cu aer cald si au scapat toata familia de vreo 7 oameni big grin

si la granicieri, penalizarile sunt mai mult sau mai putin mari in functie de cat de gogonata e, adica, daca au trecut 11 refugiati cu un ghid, nu o sa te ia nimeni la palme, dar daca au trecut o mie, atunci alta mancare de peste!

Răspuns utilizator avertizat
| Bizon95 a răspuns (pentru Joker3134):

Man, nu stiu detalii exacte, doar ce inteleg eu din respectiva meserie din ce vad la tembelizor pentru ca ma uit aproape in fiecare zi la stiri

pune intrebarea pe TPU si poate cineva care stie iti raspundewinking