| KdyL a întrebat:

La tvr 1 este o emisiune despre Romania care iti arata locuri turistice din ea sau ceva de genul. Cum se umesc acei oameni care se plimba prin toata tara si cerceteaza si escaladeaza munti si asa cum este in acea emisiune. Va rog mult sa imi spuneti

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Nu am vazut acea emisiune ca nu ma uit la tv dar cred ca e vorba de : Alpinisti!

| dannyel86 a răspuns:

Cei care escaladeaza munti, care vor sa ajunga cat mai sus, se numesc "alpinisti". Pe cei care viziteaza locuri, strabat distante mari, i-am putea numi "calatori", "exploratori", "drumeti".