| Speranta12 a întrebat:

La voi la munca cum se comporta sefii pe care ii aveti? Vorbesc si ei cu englezisme? Dar colegii vostri? Sunt ingamfati? Stati sa mancati cu ei? La masa sau la birou cam despre ce vorbeste lumea la voi? Eu am avut un sef care o dadea tot pe englezisme si niste colegi si colege care mereu se laudau cu ce-au facut in weekend si unde vor merge in concediu. Daca auzi asta foarte des, o iei razna. Iar barbatii vorbeau tot despre masini si vacante scumpe. Femeile vorbesc tot despre ce si-au achizitionat sau ce planuiesc sa-si achizitioneze. Si sunt femei care isi comanda produse de make-up si haine la serviciu, de le vezi cum le vine curierul la poarta firmei. Apoi se lauda la celelalte colege ce posete guess si-au cumparat ele. Seful nostru statea mai mult in biroul lui, iar cand venea in birou la colegi vorbea despre vacanta lui pe care o va avea in Statele Unite.
Si sunt anumite femei care se pricep atat de bine in a veni cu replici incat sa intretina conversatia mai departe, desi conversatia aceea e neinteresanta, chestii de rutina. Pe mine nu prea ma interesa sa intretin astfel de conversatii, asa ca am parut cam outsider. Voi cum procedati ca sa va integrati in colectivul vostru? Cum procedati cand nu vrei sa luati parte la astfel de discutii, fara sa arati outsideri. Dar la cat de des se intampla astfel de discutii, ti-e si greu sa le tot ignori, asta e stilul lor, e si greu sa le tot eviti in atatia ani. La voi la munca cum e?

10 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Asa e la munca. Mereu vor fi oamenii preferati ai sefului care te para la sef happy sunt multi oameni si sunt diferiti

| Speranta12 explică (pentru DenisIonut01):

Aici nu-i vorba despre parat la sef, e vorba despre comportamentul oamenilor

| DenisIonut01 a răspuns (pentru Speranta12):

Da, oamenii sunt rai. Majoritatea, nu toti.

| Sofer a răspuns:

Am un șef ok colegi ok. Dar nu ma simt confortabil sa stau cu ei la masa. Zona mea de confort e sa stau singur la masa.

| Speranta12 explică (pentru Sofer):

Si ei zic ceva ca te vad singur la masa sau e ok?

| Sofer a răspuns (pentru Speranta12):

Nu zic nimic. Fiecare stam cum dorim.

| Ineys a răspuns:

Din ce inteleg eu ti-e greu sa te integrezi in colectiv, corect? Asta cred ca se rezolva de la sine cu timpul, fiind intr-o echipa o sa fiti nevoiti sa lucrati impreuna pe anumite proiecte etc etc si o sa va imprieteniti cumva. Alta modalitate sunt iesirile cu echipa, la o bere, ceva de mancare, o activitate relaxanta, etc.

| Speranta12 explică (pentru Ineys):

Eu vorbesc ca unii din colectivul asta au o problema. Sunt prea ingamfati si superficiali. Nu prea ai ce relatii sa formezi cu oamenii de tipul asta.

| Ineys a răspuns (pentru Speranta12):

Daca isi permit sa-si traiasca viata la un alt nivel fata de al tau nu inseamna ca sunt ingamfati. Poate tu ii vezi asa pentru ca nu ai curajul sa te apropii de ei. Ai incercat si te-au respins?

| Speranta12 explică (pentru Ineys):

Dar cine a zis ca isi traiesc viata la un alt nivel fata de al meu? Sa calatoresti si sa-ti comanzi chestii la poarta firmei te face mai superior decat celalalt? Nu. Dar sa se laude despre asta, sa vorbeasca chestii irelevante la locul de munca spune ceva despre trasaturile lor de caracter. Aici nu este vorba de curaj, este vorba de nepotrivier de caracter. Nu am ce impartasi cu astfel de oameni.