| Joker3134 a întrebat:

Lamuriti-ma si pe mine de ce se zice ca daca nu inveti ajungi gunoier? Pai de ce gunoier? Poti sa ajungi la instalatii gaze sau electrician sau ceva anume si ai salariile mai mari ca la profesori, cum ar fi si fara scoala! Explicati-mi si mie sau o alta varianta dai la jandarmerie si ai salariul mai mare ca al unui profesor si faci doar 6 luni ca nu inveti prea mult!

4 răspunsuri:
| TheCrusader a răspuns:

Nu trebuie sa ai calificari ca sa fi gunoier. La jandarmerie poate iti mai trebuie si fizic.
Daca te ti de carte, ai mai multe usi deschise, poti sa fi orice. Unii au ales sa fie profesori pentru ca le place sa invete pe altii, nu deaparat pentru salariu. + Profesorii castiga si din pregatiri.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cine are carte, are parte! Un profesor poate învăța si meserie, daca vrea, si o poate profesa. Dar unul doar cu meserie nu poate preda la clasa ca profesor.

Răspuns utilizator avertizat