| anonim_4396 a întrebat:

Liber/a dar fara bani sau cu bani dar fara libertate? Nu ma refer la inchisoare cand spun fara libertate. Argumentati.
LE : e vorba de niste bani obtinuti la pachet cu niste obligatii pe care le urasti si cu care nu esti de acord.

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Pai atunci mai gândește te. Dar daca alegi asta și mergi mai departe încearcă sa faci astfel încât sa nu te afecteze prea tare, nu merita dacă ramai cu traume sau suferi. Depinde. E ușor sa ți dai cu părerea din afara mai ales ca nu știi datele problemei exact, tot tu ști mai bine ce e de făcut

28 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine liber si te bagi sofer pe autobuz, ai femei mai castigi spagi de la calatori fara bilet, fwti ce prinzi pe acolo si o duci bine, lasa drogurile

| Emma30555 a răspuns:

Libera. Sau ceva între cele doua. Dacă nu ai libertate suficienta sa te bucuri de bănii pe care ii câștigi, degeaba muncești de dimineață până seara dacă nu ai timp și sa ii cheltui, sa te bucuri de viata. Dacă nu ai bani deloc iar nu e bine, împortant e sa ai niște bănuți cât sa te descurci și cât mai multa libertate.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Ori ori, nu merge ambele.Alege.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă vrei sa ți dau un sfat da mai multe detalii de ce urăști acele obligații... Eu personal as cântării treaba, dacă trebuie sa muncesc ceva ce ma scoate din sărite dar trece repede apoi ma bucur de bani as alege sa fac acel compromis, dacă e o situație care durează și chiar urăsc acel lucru din motive justificate nu as alege niciodată banii

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Detalii nu pot da public. Nu e vorba de munca.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu accepta și gata. O sa mai fie ocazii sa câștigi bani.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Cam greu sa ma despart de bani.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai se pare ca ai ales... Atunci de ce îți mai faci gânduri?

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Imi fac pentru ca e rau fara o anume libertate dar e rau si fara bani.

| Ineys a răspuns:

Cat de "fara bani" vorbim? Cersetor pe strada, sau suficient cat sa duci o viata normala, o casa, o masina, sa poti intretine o familie, etc etc? O intrebare prost formulata.

Daca acel "fara bani" iti permita sa faci tot ce am enumerat mai sus, asta e varianta corecta. Si daca ai avea bani mai multi probabil nu ai stii ce sa faci cu ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am editat intrebarea, in caz ca n-ati observat.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma tot intreb daca am ales bine.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă ai ales nu regreta nimic. Depinde ce implica toată situația dar dacă nu ti aduce prejudicii, nu faci rău nimănui și nici ție, nu încalci legea și nu te pui în pericol, dacă nu e ceva degradant nu ai de ce sa regreți.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Imi aduce prejudicii, e discutabil daca ma pune sau nu in pericol. M-a pus o data in pericol, dar pericolul s-a datorat si altor cauze.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Nu te cunosc asa ca nu pot spune prea multe aici.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am înțeles, e normal. Sunt joburi și joburi. Cunosc tipi care au fost la munca în Afganistan de exemplu. Mulți s au întors cu traume, nu știu exact ce aveau ei de făcut pe acolo dar știu ca se întorc și își îneacă amarul in bautura, se simț rău cumva. Probabil ca jobul i-a atras din anumite puncte de vedere, poate li se potrivea sau poate asa credeau ei dar cu toate astea mulți au probleme. Deci nu știu dacă merita acest job. Orice job e stresant uneori și anumite riscuri poate toate au în felul lor căci și stresul e nociv dar facem tot felul de compromisuri pentru bani, unii mai mult alții mai putin

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Aia e problema, nu ma impac cu gandul ca pentru niste bani fac niste compromisuri, macar daca erau mai multi.
Afganistan? ce dracu cauta cineva intr-o zona de razboi, adica cel mai urat iad din cate pot exista? Nici o suma de bani nu poate cumpara viata. Iar intr-o zona de razboi e mai multa moarte de toate felurile decat in orice alta parte. Alcoolul intarzie capacitatea de vindecare a organismului.Si atunci cand iti vine ceasul sa mori mori chiar daca esti cel mai puternic si cel mai bogat.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai atunci mai gândește te. Dar daca alegi asta și mergi mai departe încearcă sa faci astfel încât sa nu te afecteze prea tare, nu merita dacă ramai cu traume sau suferi. Depinde. E ușor sa ți dai cu părerea din afara mai ales ca nu știi datele problemei exact, tot tu ști mai bine ce e de făcut

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai sunt si persoane care nu inteleg limba romana. Fara bani inseamna fara bani, fara un leu in buzunar.Ce o fi asa complicat?

| troleibuz a răspuns:

As putea sa stau o perioada fara libertate daca mi-ar asigura ceva bun in viitor.

| Speranta12 a răspuns:

Astia de pe TPU oricum sunt saraci si liberi, asa ca ce ii mai intrebi? rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| graworu a răspuns:

Eu prefer bani fara libertate. Asa cum banii conduc lumea actuala, nu imi pot imagina cum sa ajungi undeva fara bani. Oricum libertatea este subiectiva intr-un fel, unii zic ca in timpurile noastre sunt liberi, altii zic ca sunt opresati si fara libertate.

Răspuns utilizator avertizat
| graworu a răspuns (pentru le2):

Iti inteleg punctul de vedere, dar libertatea implica lipsa constrangerilor precum legi si presiuni sociale, deci ai putea sa zici ca nu suntem liberi, chiar daca noi ne simtim asa.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru graworu):

Exact, cand spuneam fara libertate ma refeream la niste constrangeri.

| ArisTOTelx a răspuns:

Cand ai bani ai mai multe functii la libertate