| anonim_4396 a întrebat:

Limba principala din orasul Roma era latina sau etruscana?

2 răspunsuri:
| TIM85 a răspuns:

Salut,limba etruscă a fost o limbă vorbită și scrisă de etrusci în Italia, în vechea regiune Etruria, cu mult înaintea înfiițarii Romei, de fapt numele capitalei se trage din cuvântul etrusc Ruma, limba etruscă a influențat limba latină, dar a fost până la urmă complet înlocuită de aceasta.Deci in Roma antică se vorbea latina.Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru TIM85):

Parca numele era de la Rama, si erau din acelasi clan/etnie cu egiptenii, veniti din Dravid. Si parca pe vremea aia femeile erau importante in familie, clanu si etnia era aceeasi.