| T0T a întrebat:

Lumină sau întuneric? De ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intunericul.
Acolo ma simt bine, acolo ma regasesc, acolo nu pot fi văzută, acolo ma simt in largul meu.

| syd2 a răspuns (pentru anonim_4396):

uau, de-ai fi spus asta la mine in clasa toti s-ar fi ras fiindca niciuna din astea nu inseamna nimic daca gandim lojic

32 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Lumina e viata, intunericul e moartea.Lumina e binele, intunericul e raul.Lumina e Calea, Viata, Fericirea, Bucuria iar cine traieste in intuneric duce lipsa de ce reprezinta lumina.Intunericul e lipsa luminii si nimeni nu si-l doreste.Deci aleg viata adica LUMINA.Asta e in spirit filosofic ce am zis eu.happy

| Liviu a răspuns:

Intuneric,te poti ascunde, nimeni nu te poate vedea asa cum esti.Cel mai placut e cand surprinzi oameni cu atitudinea ta.Cand ii faci sa se mire de felul cum esti, cu alte cuvinte, cand lasi un om sa te cunoasca asa cum esti.Prefer intunericul, noaptea e mai frumos.

| RainmakerX a răspuns:

Depinde. Daca te referi la bine-rau atunci o sa aleg binele insa in cazul de fata o sa aleg intunericul. De ce?
Nici eu nu stiu. Ma simt mai bine asa, niciodata nu am fost fanul luminii.
Totusi...nu am fost nici fanul intunericului.
Eu prefer ceva de genul unui gri. Pentru unii intunericul e bun, pentru unii e rau...cel mai bine este sa gasesti un echilibru intre cele 2.
Nimic nu e bun si nimic nu e rau pentru toata lumea.

Intunericul e rau? Dar oare de ce este lumina buna? Depinde de felul in care privesti lumea.
Peste tot *nu conteaza unde te uiti* o sa observi ca si lumina poate sa fie nemiloasa.
Eu aleg mereu varianta echilibrata insa daca ar trebui sa aleg neaparat...atunci intunericul.
Intunericul este rau? Okay.
Dar lumina ce scuza are? De ce este lumina nemiloasa cateodata?
Nu era ea cea care trebuia sa fie buna?

Nu stiu. Eu unul cred ca ambele sunt la fel. Perspectiva de bine-rau a fost creata de noi, oamenii in functie de nevoile si dorintele noastre.

Nu sunt malefic si nici absurd insa priveste cati nevinovati mor zi de zi.
Zeci de mii de copii mor inainte de 18 ani... Familii destramate, dezastre naturale. Nu stiu ce sa zic. Pentru mine ambele sunt rele, atat lumina cat si intunericul. De aceea prefer varianta neutra.

Este doar parerea mea.
Succes!

| sublime89 a răspuns:

Daca oamenii n-ar fi avut ochi, nici n-am fi stiut ca exista lumina sau intuneric. Ce am mai fi spus atunci? Unde ar mai fi fost religiosii cu metaforele lor care spun ca lumina e binele sau viata, iar intunericul raul sau moartea? Poate vor spune unii ca e stupid sa consideri posibilitatea ca oamenii sa nu fi avut ochi, dar nu e chiar atat de ridicol pe cat am crede. Exista inclusiv mamifere fara ochi, sau complet oarbe. Daca evolutia ar fi decurs putin altfel, sau conditiile ar fi fost putin diferite, si oamenii ar fi putut fi complet orbi, si ne-am fi bazat pe alte simturi pentru a supravietui. Atunci am fi pus intrebari de genul: "Galagie sau liniste? De ce?"

| T0T explică (pentru sublime89):

Și întrebarea ta e relevantă. Tot nu mi-ai răspuns la a mea.

| R0R0 a răspuns:

Lumina.
Majoritatii ii este frica de intuneric.
Nu e cazul meu, dar la lumina totul e mult mai clar

| T0T explică (pentru R0R0):

Mie nu îmi place claritatea așa mult...Îmi place misterul și cred că aș opta pentru întuneric în unele cazuri. Adică noaptea sunt momentele când pot să mă gândesc la atâtea lucruri, pot parcă să fiu mai bine acaparat de lumea mea, pot să fiu eu.

| R0R0 a răspuns (pentru T0T):

Inseamna ca la lumina joci un rol.
Nu esti tu

| T0T explică (pentru R0R0):

Nu prea pot să fiu eu.

| R0R0 a răspuns (pentru T0T):

Te obliga cineva sa nu fii tu?
Apoi cum ai iubite daca nu esti tu? Se indragostesc de actorul din tine>

| T0T explică (pentru R0R0):

De unde ai dedus că am iubite? laughing Nu-s actor, dar nu intru în detalii, nu aici.

| R0R0 a răspuns (pentru T0T):

Bine

| gemeni6226 a răspuns:

Vreau lumina ziua sa ma pot bucura de viata sa am chef sa lucrez si sa muncesc si am nevoie de intuneric noaptea sa pot dormi.Dar mai e nevoie de intuneric sa te simti intim cu dragostea ta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Lumina, ca-mi place sa vad pe unde merg.

| syd2 a răspuns:

uau dar ce intrebare este si asta lumina si intunericul.uau uau uau. atat de filozofic incat niciun raspuns dat de cei de aici nu va fi semnificativ, ca uite de exemplu unu a ales intuneric si cei cu asta, se crede lasat de societate se crede aruncat.uau. asta nu e decat slabiciune si jale de sine care este urata si penibila. bleaahh. iar cei "luminati" -lol ei doar cred ca tot binele vine la ei daca cred ca sunt "luminati", iluminarea se obtine prin munca si meditatie si nu prin ganduri goale. si chiar as vrea sa atragi atentia la raspunsul meeeu. :3333

| T0T explică (pentru syd2):

Toată faza e să reușești să vezi frumusețea în ambele elemente și să nu le accentuezi și să le oferi anumite sensuri exagerate așa cum ai făcut-o tu.

| Croampa a răspuns:

Sincer, mie-mi place seara deci o combinatie dintre cele doua!

| Suck a răspuns:

Întuneric... e mai multă linşte şi îmi amplifică restul simțurilor.

| Sociopat a răspuns:

Intunericul e mai misterios. Pe intuneric poate unu' sa o frece langa tine si tu sa nu stii. As freca-o pe intuneric langa oameni.

| Deaad a răspuns:

Întunericul.
În lumină,ştii cu siguranţă că e acolo, îl vezi.
Întunericul e mai misterios şi mai interesant.
Simbolic, întunericul înseamnă rău iar lumina bine.
Dar ce e răul? Ce e binele?
Lumina reprezintă calea maselor, a majorităţii, care crede că întunericul e malefic.
Eu sunt împotriva maselor.

| T0T explică (pentru Deaad):

E bine că am pus întrebarea și îmi place diversitatea perspectivelor iar unele(ca și a ta) sunt chiar interesante. Merci de răspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumia, pentru ca nu poti intuneca lumina, dar poti face lumina in intuneric.

| Croampa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nokia Lumia? thinking

| T0T explică (pentru Croampa):

Și eu am Lumia laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumina ca sa se faca intuneric.

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Lumina costa bani copchile.Intuneric toata ziua XD

| Dante30 a răspuns:

Acolo unde este lumina garantat exista si o farama de intuneric, si vice versa.
Personal prefer intunericul deoarece ofera un oarecare aer de mister, liniste, si pace. Stiu ca intr-adevar lumina ar trebui sa ofere acestea insa, personal vorbind nu prea suport lumina (prea puternica/intensificata) deoarece ma deranjeaza la ochi. Plus prefer noaptea cand oamenii nu misuna ca niste furnici si unde orasul e relativ mai linistit/silentios decat ziua cand e o agitatie constanta si stresul e peste tot pe unde iti arunci o privire.

| Sweet155 a răspuns:

Ambele.

| iwanttodestroytheworld a răspuns:

Lumina pentru ca mi-e frica de intuneric.

| Mistiss a răspuns:

Ambele. Imi place seara, dar nu detest lumina.

| andruta13 a răspuns:

Lumina