| Thecurious a întrebat:

M-a impresionat bibliogafia matematicianului si lingvistului Solomon Marcus.
Acesta a absolvit un profil de filologie in liceu, apoi a urmat cursurile facultatii de matematica.
E o performanta remarcabila, ba chiar incredibila sa activezi in domenii opuse -matematica si lingvistica.
Intrebarile mele sunt : L-ati intalnit pe acest minunat om? si Cum a reusit sa faca carieza in domenii opuse?

1 răspuns:
| TheGentleman a răspuns:

Este la fel ca în cazul lui Ion Barbu (Dan Barbilian). Matematica se îmbină armonios cu literatura, filosofia și artele