| anonim_4396 a întrebat:

M-a intrebat cineva, de ce ești așa mândru că ai pierdut 7 ani din viața pe un site unde nimănui nu ii pasa de tine?

Voi ce ati fi raspuns?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Eu am raspuns ca nu stau aici neaparat ca sa-i pese cuiva de mine, stau ca imi place pur si simplu sa discut cu oamenii, sa vad cazuri, problemele lor, sa dau un sfat daca pot, sa mai invat si eu ceva daca pot si sa primesc si eu un sfat, ca nici eu nu le stiu pe toate, simt pulsul adolescentilor, viata tinerilor pe care sincer aici am cunoscut-o mult mai bine. Discut in egala masura si cu barbati si cu femei, deci nu urmaresc doar relatii cu femei cum poate multi alti o fac. Si eu am fost intrebat de cineva chestia asta. Ca se pot lega prietenii, relatii, asta e adevarat, dar e in secundar asta, nu e un scop. Am trei prieteni carora le pasa de mine, am familie, am rude, daca o fi sa-i pese de mine cuiva si de aici adica daca s-ar lega o prietenie buna, o fi, daca nu, aia e, nu conteaza.

Iar pe forumurile celelalte, tot de aia stau unde-s oameni mari, mai ales eu fiind axat pe medicina, diabet, nutritie, psihologie, psihiatrie, ramuri calde ce inseamna relatii interumane. Contrar informaticii care e ramura rece, acolo trebuie sa-ti faci treaba si atat, nu prea multa gargara, chestie care nu prea imi place, desi si asta e una din pasiuni.
Iar cine zice ca e prostie, pierdere de timp, asta e chestie subiectiva si sa pastreze parerea pentru el, mie nu mi se pare prostie si pierdere de timp, simt ca imi place de la sine. Si mie mi se pare prostie sa merg la teatru, dar nu induc altora ca asa e la general, altora le place.

Si aici si pe alte forumuri oamenii sunt multi in ordine. Nu exista perfectiune, nici aici, nici pe celelalte, nici in real nu exista doar oameni okey, deci hai sa nu blamam forumurile ca fiind o groapa de oameni dezaxati, bolnavi, dusi, e total incorect. Cine nu doreste, sa paraseaaca forumurile si sa-si tina pentru el parerea.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Esti un geniu mann

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt nici un geniu, daca eram geniu acum auzeai de mine la TV, dar asta e realitatea.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

La tv sunt gunoaiele societati man, nu geni

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nici acolo, doar in puscarii ai putea spune ca sunt doar gunoaie. Peste tot in afara de parnaie sunt si si. Parnaia poti sa o consideri adunatura de gunoaie. Desi de ex nici la parnaie nu as zice ca-s doar gunoaie, eu personal consider ca cine fura din supermarket-uri de la bogati, nu facea tocmai rau. Ca de ex ala care are lanturi de magazine in afara de electronice si altele, e superbogat in timp ce altii abia se ajung de la o luna la alta chiar si acolo.
Pana nici in SS nu erau doar gunoaie, mai erau 2-3 nazisti okey dar daca nu faceau ce se zicea, ii omorau pe ei.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

E nu, eu cand ma uit la tv consum cateva kg de lamai

9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Alex vorbeste care nu accepta alte opinii, mai ales de la aia care nu blameaza femeile in totalitate pe corecte, hihi. Ca asa ar trebui sa fie cum zice, este corect. Ca la scoala socializam cu profii, invatam, dar nu inseamna ca ne pasa unul de altul, bagajul intelectual, experienta in n domenii nu are neaparat legatura cu chestia umana, partea de suflet, dar aici putin are, ca ne ajutam unii pe altii in problemele ce le avem, de fapt ne cam pasa, altfel nu ne interesau problemele altora.

Prietenul meu inginer de ex e inuman total, ala vb doar de mate, fizica, motoare, politica si economie, parte umana zero barat, e doar un exemplu, astuia nu-i pasa de nimeni. Odata zice "ce treaba ai tu cu aia acolo?", si eu "ba, fiti-ar motoarele si integralele duble si triple sa-ti fie, inumanulei". Evident ca nu are FB, nu are cont pe nici un forum, nu are nici prieteni in afara de mine, dar si cu mine discuta doar de alea. Oamenii astia nici nu ii intalnesti ca sa zici ca nu le pasa. Sigur ca si alea sunt sub foarte interesanta, dar sa fie si partea umana paralel cu asta.

| Freya1 a răspuns:

Ce as raspunde eu? Sunt mândră pentru ca am avut curajul sa scriu pe un site, sa vorbesc despre viața mea indiferent daca cuiva ii pasa sau nu, ca reusesc sa dau un sfat unui om ce are nevoie de acel sfat, ca reusesc sa aflu cum mai functioneaza lumea in ziua de azi.
De ce ar trebui să îi pese cuiva neapărat de mine ca sa pot sa vorbesc, sa ajut, sau sa ascult?

| gemeni6226 a răspuns:

Nu ai pierdut nimic.Ai stat pe un site unde te-ai simtit bine ai ajutat oameni si ai mai experimentat si tu multe.

| Alexandrionelu a răspuns:

Grea întrebare... Eu cred ca totuși TPU-ul nu este chiar o pierdere de timp. Putem vorbi de 2 castiguri:
1. Câștigul personal : după mult timp petrecut în discuții contradictorii pe teme interesante, dobândim o abilitate de a da răspunsul potrivit într-un timp scurt. Este ca un exercițiu, care ne ajuta sa ne susținem punctul de vedere. În plus explicând altora anumite lucruri le înțelegem și noi mai bine.
2.Castigul societatii: dacă măcar 1% din răspunsurile date chiar au ajutat pe cineva sau măcar l-au pus serios pe gânduri, cred ca am făcut un bine persoanei respective și societății în general.
Asa ca bravo și mulți înainte!