| mentholinks a întrebat:

M-am lasat de fumat de 52 de minute si parca deja mi se face pofta de o tigara. Ce sa fac pentru a impiedica pofta spre a se face de nestapanit?

13 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Eu m-am lăsat de fumat acum 7 luni. M-am lăsat deodată, nu le-am rărit însă am în casă 2 pachete de țigări nedesfăcute, ca și cum aș putea să fumez dar nu vreau. La mine funcționează.
Prima oară am încercat fără un pachet de rezervă și la 12 noaptea eram la non-stop. Îmi venea să fumez două deodată.
Acum sunt OK. Mai am momente de ''altădată aș fi fumat o țigară în timp ce făceam x lucru'' dar nu pot spune că e poftă, mai mult așa, o nostalgie. Și am descoperit că deja mă deranjează fumul de la țigările prietenilor.

| RAY a răspuns:

Asa ma lasam si eu de dulciuri, asta nu inseamna lasat, dupa o saptamana, o luna, poti incerca tigari electronice conform studilor sunt mai sanatoase

| Mayar a răspuns (pentru RAY):

Oooo, si tu ai slabiciune pentru dulciuri? big grin Si mie imi plac, nu pot refuza niciodata o ciocolata laughing

| RAY a răspuns (pentru Mayar):

Dependenta,dar,vezi de 2 saptamani numai consum, e greu la inceput, dar consum fructe in locul lor plus mancare sanatoasa, eu nu manc mult, dar dulciurile mai ingrasat bine, eu de fel consumam 700, 800 de calori, in ultimi 3 ani treceam si de 3000 pe zi, stii cat e aia?
un cononac, napolitane = 1500 de calori
o doza de suc = 300 de calori
plus mancare treceam usor de 3000

| Mayar a răspuns (pentru RAY):

Oooo, suc?! Ioi! Eu asa, o ciocolata calda, cateva tablete de ciocolata sau cateva bucati de prajitura de casa, etc.
Sa nu ma ibei sucuri ca nu is deloc nutrivite pentru organism!
Felicitari ca reusesti si ai aceasta vointa in tine! Bravo! Iti tin pumnii! happy

| RAY a răspuns (pentru Mayar):

Si eu tuturor care inteleg ca zaharul,fast food,patiserie,pizza sunt otrava pentru organismul uman, sunt alimente facute care sa ne aduca placere, sa ne faca dependenti de ele, nebuni astia ar adauga si heroina doar sa iti vanda otrava, in fapt coca cola adauga cocaina pana in ani 90

| Catrice a răspuns:

1h 30min fără nicotina. Subiectul încă rezista.

| SilentRain a răspuns:

Manca o guma sau bomboane de menta
Hai ca poți!

| Hammurabi a răspuns:

Aprinde o țigară.
Domolește pofta instantaneu.

| Donsavas a răspuns:

Sa iei medicamente anti fumat de la psihiatru.

| Endoryus a răspuns:

Le-ai lasat treptat sau le-ai lasat deodata? Ca partea a 2 o fac tot aiuritii. Ca mine si multi altii, le raresti. Nu conteaza ca fumezi 2 pachete pe zi. Incepi sa le raresti intai. Cate o tigara la cateva zile, scazi. Chiar daca dureaza saptamani sa te lasi. Mai bine asa. Toti cei care au incercat din prima sa le lase, nu au reusit. Acum pot sta pe langa cei care fumeaza fara probleme, nu ma afecteaza. Dar nici nu e ca mai pun gura pe vreuna vreodata. Desi sa fiu sincer, mai mult imi displace acum fumul, nu e ca ma mai atrage sa vreau sa fumez.

| SG1995 a răspuns (pentru Endoryus):

S-au poți face ca taică-meu mănânci țigara aprinsă, după două țigări de-astea nu-ți mai arde de fumat?
Între noi fie vorba el zicea că Dumnezeu i-a zis să mănânce țigările, eu cred că avu halucinații.

| Endoryus a răspuns (pentru SG1995):

Tu crezi, eu sunt sigur laughing