| Alealexandra12345 a întrebat:

M-am mutat in Franta. Se poate sa-mi folosesc cartela de Romania in continuare? Si daca se poate reincarca lunar. E cartela prepay. Multumesc frumos

3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Eu in iulie 2017 cand m-am dus in Germania aveam roaming la pret de local ca si cum sunam din acelasi oras pe altcineva, asta pentru apelurile catre Romania, nu ma costa mai scump. Din iunie 2017 s-au scos preturile alea mari la roaming.

Dar intreaba, suna la compania de telefonie si intereseaza-te, e f simplu.
De ex eu am 100 minute la optiunea de 5 Euro daca vreau sa sun din Romania in UE pe fix si mobil, dar si daca is in roaming e la fel.
In retea am nelimitat si intre retele diferite mi se pare ca 1500 minute sau 2000 (nici nu stiu exact, ca nu le consum niciodata).
Asa ar trebui sa fie si in roaming.

Dar daca suni in Franta (ca si cum ai suna din Romania), atunci cele 100 minute nu ti-ar ajunge lunar poate, asa ca mai bine iei cartela din franta cu facilitatile de acolo, ca sa ai mult mai mult. Adica cum e in Romania pentru Romania.

| NunuNini a răspuns:

Se poate reincarca, se poate folosi, dar te va costa mai mult. E obligatoriu sa ai activat roamingul. Iar asta se face de pe la o optiune de 10 € in sus, daca nu s-au schimbat conditiile de cand am avut eu nevoie. In sensul de mai mult.

| Anuket a răspuns:

Nu, dacă vrei s-o mai folosești trebuie roaming și e mai scump. Ia o cartelă de franța mai bine.