| anonim_4396 a întrebat:

M-am saturat de boschetara de maica-mea, efectiv de 2 ani jumate după beții spune "gata, de mâine ma fac frumoasa, de mâine ma las" de mâine rahat de mâine... ca deja îmi vine sa ii arunc cu ceva în cap când o aud ca zice asta. Se trezește, sta și deja se apuca de băut bere pe la 11-12 și pana seara continua sa bea, EFECTIV ÎN FIECARE ZI BEA BERE, ÎN FIECAREEEE ZIIII. Foarte rar sta fără sa bea și uneori nu bea mai mult de 3-4 dar tot bea. Deci mi-e scârbă de ea, o sa ajunga vai de frumusețea ei și când o sa ne piardă o să-i pară rău. Nu face nimic, doar sta la bârfe la telefon, bea, fumează și ma gonește în alta camera, efectiv ma obliga. Acum câteva luni ma trezise din somn (dormeam în sufragerie) și mi-a zis de mai multe ori sa plec din sufragerie, iar eu refuzând și enervandu-mă îmi dăduse tare cu telecomanda în cap. Acum iar e beata, face nu stiu câte drumuri pana la magazin ca să își ia niște afurisite de sticle de bere(sticle de sticla) și pana și vânzătoarea a luat-o la mișto, când a ajuns la magazin nu a apucat să-i zică nimic și vânzătoarea "câte îți dau?" efectiv e obsedata de bere și tot ea se plânge ca uneori tata bea vodka sau tărie (destul de rar) spunându-i ca nu impresionează pe nimeni și el își strica sănătatea, îl judeca pe el dar nu se uita la ea cât de alcoolica e. Odată i se făcuse rău și avea o față de alcoolica de zici ca era moarta dar ea în continuarea consuma bere pentru ca cică era nervoasa. Mereu ma cearta și îmi spune ca stau toată ziua cu *** la bec și nu fac nimic dar v-am zis mai sus cam ce face toată ziua, sunt zile în care e harnica, face mâncare dar rar se întâmplă și oricum și atunci face pauze și bea. Again, azi vorbea cu bunica și i-a spus ca a băut 8 beri azi de la 11 pana acum băi și o zicea de parca se lăuda și voia un premiu, pana și bunica mea s-a mirat și era ceva de genu "du-te tu de aici ca ai exagerat prea mult". Doamne deci dacă nu se lasă o sa o ameninț ca nu o sa mai am nici o treaba cu ea pana nu o sa mai fie boschetara (o sa o fac boschetara pentru ca o enervează când aude asta) și da, au fost perioade când se lăsa dar maxim o săptămână jumate după iar se apuca de băut. M-am saturat de vibe-ul ala de casa de alcoolici, vreau o casa fresh, sa nu mai existe alcool, doar suc și sa fie vibe-ul ala de familie serioasa gen responsabila

63 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti s-a facut rusine de vocabularul pe care l-ai folosit, sau de prostiile care ti-au iesit pe gura?
De ce ti-ai trecut intrebarea pe "anonimat"?

| Drimmero a răspuns:

Cat scandal s-a creat aici, iti inteleg scarba cand ai un parinte alcoolist si o da pe boschetareala, deja iti ia mintiile alcoolul si nu mai judeci. In lume alcoolul dezbina familii, relatii si interactiunea dintre oameni atunci cand e consumat cu abuz, nu mai esti tu, te acapareaza si incepe violenta fizica si verbala din partea celui facut turta, asta nu mai e familie serioasa din moment ce e in lumea ei, fa-i un bine si arunca-i toata bautura, nu o ascunde ca betivii o gasesc si in gaura de sarpe, au simtul fin la bautura. du-o la dezalcoolizare, din cate se vede e un caracter slab care e condusa de dependenta, ea deja e in lumea ei si nu mai judeca cum trebuie, isi distruge sanatatea fizica si mentala daca o mai tine asa, daca tii la ea macar din postura de mama fa-i un bine si ajut-o, nu o lasa sa se scufunde ireversibil in asta, o sa va pierdeti reciproc. Actioneaza impreuna cu restul familiei sa o 'salvati', am un sentiment ciudat cand vad femei betive dar la modul ca au alcool in sange, parca sunt mult mai aratate cu degetul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

La 18 ani poti oricand sa pleci de acolo.

| Jus7t a răspuns (pentru DoarBogdan):

Asta o să îi rezolve toate problemele.

| Mosotti a răspuns:

Si ce treaba ai tu cu ce face ea, e viata ei, lasa-o in pace, o ruda de a mea bea 5-6 beri pe zi de 500 ml si nu se imbata decat asa poate fin.
Lasa-o sa faca ce doreste, nu judeca tu, si tu vezi de viata ta, invata, dupa aia o sa muncesti si du-te la casa si la viata ta, si las-o pe ea.

Nu o judeca tu doar ca nu e ca tine!

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca nu vrei sa mai primesti notificari poti umbla la setarile contului!
Are relavanta faptul ca si-a sters intreabarea.Nu isi asuma fapta!
E GRAV cand copii isi judeca si jignesc parintii!
,, Boschetarea'' aia de maica-sa totusi a nascut-o si a crescut-o!

| Jus7t a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Poate nu știu toți că se poate asta, eu nu știam că pot face să nu mai primesc absolut nicio notificare dacă schimb ceva prin setări de exemplu.

Nu își asumă fapta, poate să fie și asta, poate să fie și că nu vrea notificări, nu trebuie să existe doar un singur motiv.
Tot cred că nu are relevanță ce a făcut ea, de ce a șters ea întrebarea, treaba ta ca utilizator e să răspunzi la ea.
E o anonimă, ori îi apare numele ori apare întrebarea ștearsă e cam aceeași chestie, nu e ca și cum o să te întâlnești cu ea mâine când îți cumperi pâine și o să o întrebi "ce mai face boschetara aia de mă-ta?".

Pentru unii e îndeajuns să o facă și să o crească, nu mai contează de ce a făcut-o (pentru că a dorit să aibă un copil, pentru că a vrut să îl păstreze ca să aibă conștiința curată, că de nu făcea avort, etc) și cum a crescut-o.

Fiecare cu părerea lui totuși.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Jus7t):

Fiecare cu parea lui, corect!
Noi aici ne-am dat cu parerea, ea a ramas cu maica-sa!
A facut-o sa nu mai bea asa multa bere?
In tot cazul ea singura NU va reusi sa faca ceva! Si in nici un caz cu limbajul asta!
Feresca Dumnezeu sa ajunga si ea mama la randul ei si sa vina copilul ei si sa spuna,, boschetarea aia de mama''

| LoveSleep a răspuns:

Tu n-ai auzit ca schimbarea incepe cu tine?
Cum e ea boschetara ca bea si nu esti tu ca ai un limbaj de tot căcatul?

Nu-ti convine ca ai unde sta si ce manca?
Fa 18 ani si pleaca la munca. Stai in chirie. Cu 5 in aceeasi camera, ca la cum scrii, nu treci de minim pe economie.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Daca ea nu ar bea 10 beri pe zi nu ar mai face-o nimeni boschetara...

Incredibil cum unii luati apararea parintilor/persoanelor in varsta chiar si atunci cand e evident ca ele gresesc si sunt vinovate.

| Jus7t a răspuns (pentru LoveSleep):

Te iei de cine a pus întrebarea că are un limbaj nașpa dar când scrie clar sus în ce fel vorbești maică-sa cu ea ignori, destul de interesant.

Zici că trebuie să fie mulțumită că are unde să stea și ce manca dar bănuiesc că n-ai idee despre efectele unui părinte alcoolist asupra unui copil, interesant și asta.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Unii nu stiu ca alcoolismul e o boala. N-ai cu cine. Tot copilul cade vinovat, chiar si cand parintele e alcoolic si toate cele.

Opriti planeta, vreau sa cobor.

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

E o dependența gravă, îi distruge viața și sănătatea celui care e așa dar are potențialul să distrugă și oamenii din jurul lui.
Tipa care a pus întrebarea trebuie să înțeleagă asta, că uneori e peste puterea celui care se luptă cu asta, trebuie să fie încurajat, înțeles și iubit...dar e extrem de greu uneori, de asta îi înțeleg limbajul tipei.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Acum serios vorbind, un parinte care sta beat non stop nu are respect nici pentru copii nici pentru restul familiei.

| LoveSleep a răspuns (pentru Jus7t):

Nu exista cuvantul "alcoolist".
Da, ignor multe lucruri. Oricum, noi auzim aici doar o varianta, unde ar trebui sa ii dam dreptate 100%. Dar la cum scrie si cum vorbeste, imi e frica sa aud varianta maica-si (bine pe gramatica, robot TPU).

Nici eu nu am avut o copilarie cu vacante in Abu Dhabi, dar n-am vorbit așa de ai mei. Sau in general. La cum vorbeste ea, din partea mea, nu merita ajutor. Ajut-o tu, nu te opreste nimeni.

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pot sa-i raspund unuia care are numele "Cornel si Maria".

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Cornel si Maria are dreptate, d'aia nu raspunzi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e violenta cu tine, nu te jigneste si bea pe banii ei.Si mai si bea bere, eventual cu lamaie."Alcoolistii", cum o numesti tu pe maica-ta, ar rade de genul asta de bautura.Nu te imbeti de la o bere.Sau de la 3, 4 cu 4, 5% alcool, mai ales cand se instaureaza si obisnuita.
Din moment ce castiga bani, inseamna ca totusi face ceva si nu sta toata ziua degeaba, cum insinuezi tu.Si chiar daca ar face-o, e treaba ei.Tu ai obligatia de a face ceva, nu ea.
Vrei o casa fresh si un vibe de familie serioasa? Pleaca de acasa.N-o sa ai niciodata o casa "fresh" cat timp tu cu mentalitatea asta de 2 bani (ca sa nu mai zic de limbaj)locuiesti in ea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Acelasi mesaj si pentru tine

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"îmi dăduse tare cu telecomanda în cap"
Nu nu, nu e deloooc violenta. Deloooc

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si ti-a spart capul? Nu.
Habar n-ai ce inseamna cu adevarat violenta.Sau un parinte alcoolic.Nu stii cum e sa-ti fie frica cand ajunge acasa, cum e sa fii batut, jignit, umilit si asa mai departe.Nu mai fa afirmatii de genul"e alcoolica","e violenta" doar de dragul de a te victimiza inutil.
La felul cum vorbesti cu ea ai merita mai mult decat o telecomanda in cap.
Nu iau apararea personaleor in varsta, cum spui tu.Dar n-am nici de ce sa iau apararea unui copil insolent si rasfatat, care nu stie ce e respectul si cum e viata reala.Nimeni n-a zis ca mama ta e perfecta.Dar defectele ei nu-ti pun tie sanatatea fizica sau mentala in pericol. Daca nu-ti convine ceva, poti discuta cu ea.Nu s-o faci "boschetara".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Comentariul asta e pentru mine sau pentru userul care a pus intrebarea? Nu inteleg de ce mi-ai dat mie raspunsul asta.

Si apropo, TU nu stii. Tu nu stii, nu ai fost de fata, nu stii toata povestea din spatele acestei intrebari.

Din ce am citit eu a fost suficient sa imi dau seama ca mama userului greseste. Si nu vorbi tu de respect. Respectul se castiga. Daca stai beata acasa non stop nu meriti niciun respect.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cine sa imi sparga ma capul, intrebarea a pus-o un user "ioanaaaa" nu stiu cum

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Ea nu are obligația de a fi un părinte ok, doar copilul are obligația să plece de acasă și să se descurce în viață oricât de toxic ar fi mediul în care a trăit, extraordinar, e bine să învățăm lucruri noi pe TPU.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Numai lucruri bune invatam aici, numai de la "oameni" inteligenti!

Poti sa dai cu telecomanda in cap propriului copil, daca nu ii spargi capul e perfect in regula! Poti sa stai beat muci 24/7, doar esti pe banii tai! Faina mentalitate, nu?

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Nu-mi scoate cuvintele din context.
Tipa a spus ca ma-sa o cearta ca sta degeaba, desi la randul ei si ea face acelasi lucru.Totusi,ma-sa e cea care aduce bani in casa, deci aparent face ceva.In general, cum stau lucrurile? Parintele sta degeaba toata ziua pe canapea la tv sau copilul? N-am de ce sa pornesc de la premisa ca situatia asta ar fi o exceptie, doar pentru ca tipa care a pus intrebarea pozeaza in victima si dramatizeaza.
Ai spus mai sus "scrie clar in ce fel vorbeste ma-sa" In ce fel? N-a injurat-o pe fata, n-a umilit-o, n-a jignit-o...si nu ai absolut nicio garantie ca fata a reprodus cu exactitate cuvintele mamei.Chiar si asa 9 din 10 parintii ar tipa la copilul lor daca nu face toata ziua nimic.Deci nu e ma-sa rautatea intruchipata, din punctul asta de vedere, cel putin pana acum.
Mai departe.Aici nu e vorba despre un parinte dependent de alcool violent,a carui dependenta afecteaza emotional si fizic copilul/restul familiei.N-a spus ca mama ei o bate/agreseaza/sparge lucruri prin camera/ii vinde hainele pentru bautura. Concret,ma-sa bea bere(bere, nu vodka), fumeaza, vorbeste la telefon, gateste si o cearta pe fiica-sa ca sta degeaba.Cumplit,nu?
Oamenii mai si mint.Adolescentii nu fac o exceptie.Nu ai cum sa stii cum stau lucrurile exact si toate detaliile sugereaza ca nu e chiar asa cum spune fata.Nu poti sa-i acorzi premisa de nevinovatie si sinceritate, doar pentru ca se prezinta ea insasi in ipostaza de victima.
Si inca ceva.O victima tipica a unui parinte dependent de alcool nu are aerul asta de superioritate, impertinenta si revolta plina de indignare.O victima e disperata, tematoare, nesigura, depresiva, opusul atitudinii fetei asteia.In niciun caz nu s-ar la lua cearta cu ma-sa numind-o boschetara(aparent tu gasesti o justificare si pentru limbajul ei deplorabil). Dpdv psihologic un astfel de comportament din partea parintelui distruge increderea in sine a acestuia, il determina sa se inchida in sine, ii cauzeaza probleme de relationare, de interactionare cu ceilalti, probleme de natura afectiva.Departe de a-i conferi un tupeu de genul asta.

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă mă-sa a zis că "stai cu beep la bec* putem deduce că nici în restul timpului nu are un limbaj adecvat cu ea, dacă avea nu se exprima așa.

Nu se știe cine aduce bani în casă, poate tatăl.
Nu știm nici câți ani are copilul, normal că stă dacă are liceu spre exemplu.

Vorbim de o perioadă de doi ani aici, se pot întâmpla multe în atâta timp, nu e așa?
Iar ca idee, pur și simplu că bea are un impact negativ asupra copilului.

Păi... întrebarea e pusă la mișto și de aia nu e depresivă tipa...dar poate nu e la mișto și e pe bune.
Cred că și atitudinea părinților a contribuit la această atitudine a ei, de aia ziceam eu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mama ei e alcoolica. Ce e atat de greu sa recunoastem asta?

A baut pana i s-a facut rau, o tine in betii de aproape 3 ani, vanzatoarea de la magazin stie din start ca ea vine pentru alcool, 8-10 sticle pe zi nu sunt putine... tu ai citit numai ce ti-a convenit din intrebarea fetei?

Mama ei e cea care greseste. Punct

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Da,nu are un limbajul adecvat cu ea.Dar asta nu inseamna ca o jigneste.Ca o abuzeaza verbal in vreun fel. Fata n-a specificat asa ceva, deci presupun ca nu e cazul.
"normal ca sta daca are liceu " Sta unde?
Nu stii cum e realitatea.Acoolica nu e clar.Si ma indoiesc ca o persoana alcoolica i-ar reprosa alteia, cum a zis fata ca ma-sa ii reproseaza lui taica-su ca bea.
Oricum, ma-sa bea bere.Ar putea fi si fara alcool.Si chiar daca e cu alcool, e tot bere.Cu o concentratie mica.Si din nou, tipa poate exagera.Alea 8 sticle pot fi 2, 3, de fapt.Nu cred ca betivii care vad camera triplu isi petrec timpul vorbind la telefon, nu mai au abilitatile necesare pentru asta.
Da, ca idee consumul de alcool in cazul unui parinte are un impact negativ asupra copilului.Dar nu putem egala un pahar cu 3 sticle si sa zicem ca are acelasi impact.Sau ca justifica orice comportament din partea copilului.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu ai scris nimic negativ despre femeia alcoolica.
Numai despre copil ai scris, in conditiile in care nici nu il cunosti personal ca sa fii in masura sa scrii toate astea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ar putea fi si bere fara alcool? Tu nu pricepi ca maicasa o tine in BETII de 3 ani?! Ca i-a venit tau de la betie?!
Alea 8 sticle pot fi si 15

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Rau*

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fata spune ca mama ei e alcoolica.In realitate, ar putea sa n-aiba habar ce gust are alcool-ul.
Putea sa i se faca rau din orice motiv.
Daca ar fi baut cate 10 sticle pe zi in ultimii 3 ani ma-sa ar fi fost pe 3 sferturi moarta in prezent.Cu 2 transplanturi de ficat minim.Sunt slabse sanse sa fi fost betii.
Da, vanzatoarea e cea mai relevanta in situatia de fata. Daca fata e atat de pornita impotriva mamei, nu cred ca o acompaniaza cand merge sa-si ea bautura.Deci de unde ar stii ce spune vanzatoarea?
Stii tu daca-s chiar 8-10 sticle?
Daca spui "punct" nu devine brusc totul adevarat, esti constient, nu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"nici nu il cunosti personal ca sa fii in masura sa scrii toate astea"
Ah, si tu o cunosti? Nu.Deci nici tu nu esti in masura sa comentezi.
"Alea 8 sticle pot fi si 15". Sigur.Pot fi si 0.Hai sa alegem fiecare ce varianta ne convine.
Nu ma-sa a pus intrebarea.Si n-am de ce sa-i incurajez atitudinea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Fata spune ca mama ei e alcoolica.In realitate, ar putea sa n-aiba habar ce gust are alcool-ul.
Putea sa i se faca rau din orice motiv."
Daaa sigur! De la apa i s-a facut rau! Si de la lumina lunii! Nu de la alcool!

Tu nu vezi in ce hal aberezi? Deja exagerezi maxim, recunoaste odata ca femeia aia e vinovata si greseste! Ce tot ii tii partea atata?
Mananci c*cat cu lopata efectiv.

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

A spus că e beată și acum, că RAR bea 3-4 beri adică...DES bea 3-4+ beri.
Te îmbeți și de la bere, tf.
rolling on the floor Ba da măi, pot să vorbească la telefon dacă sunt rupți de beți.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Asta citeste doar ce ii convine. Nu ai cu cine. Ori e troll ori e si el tot un alcoolic. Si desigur un analfabet funtional. Eu nu ii mai raspund la asemenea aberatii.
Auzi si tu, cica "poate nici nu stie ce gust are alcoolul". Doamneee mare ti-e gradina!

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

In ipoteza in care ar fi cu alcool si fata nu a exagerat numarul...cam multe variabile.
Poti, dar nu ore in sir, nu coerent, nu gatesti mort de beat(cum spunea fata ca ma-sa face pauze de la baut ca sa gateasca).

| Lorastan123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum puteti sa spuneti asa ceva? Cum sa vorbeasca cu ea dacă ea bea mereu și nu se satură? Cunosc o grămadă de cazuri în care mulți copii au ajuns rau din cauza acestor persoane și dumneavoastră in loc sa oferiți in sfat mai rau o faceti sa se simtă prost, iar despre defectele mamei ei, cum e sa iti vezi mama in fiecare zi moartă de beata? Ce exemplu da o asemenea femeie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ignore si gata, nu mai stau la discutii cu toti cre(s)tinii. E incredibil cum poate cineva sa abereze in asemenea hal, in conditiile in care e foarte clar ca acea femeie e alcoolica, ca sa nu zic betiva.
Prostia umana nu are limite.

Am trait sa citesc si asta, ca o femeie alcoolica "poate nu stie ce gust are alcoolul".

Mare ti-e gradina...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si care e treaba ta, sa te legi de fiecare raspuns la o intrebare care nu este pusa de tine?
Raspunsurile tale nu sunt obiective.As inclina sa cred ca nu mai faci distinctia intre povestea fetei si o experienta personala de-a ta.

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

"Sfaturile" voaste de toată jena, care n-au la baza nimic nu sunt problema, fiind dăunătoare pentru cine a pus întrebarea, eu sunt de fapt problema laughing

Evident că am experiență cu așa ceva.

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo, s-au dat și răspunsuri inteligente aici, nu mă iau de toți.

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

Si voi nebuni, v-ati gasit cui sa-i cereti sfaturi, tocmai lui Hecate... aici e vina voastra.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Confunzi situatia fetei cu experienta ta.Esti subiectiv si te implici emotional, de aia empatizezi atat de mult cu ea si exagerezi lucrurile deja exagerate pe care le-a spus ea.
Ceea ce e gresit.Tu nu esti ea, ea poate fi un copil care pur si simplu nu se intelege cu mama ei si dramatizeaza o situatie care nu e atat de neagra cum pare.Nici roz, evident. Undeva pe la mijloc.
In mod normal, la felul cum prezinta fata evenimentele si la atitudinea pe care o are vis-a-vis de mama ei, atitudinea unuia care citeste ar trebui sa fie sceptica si analitica.Tu crezi 100% ce a zis si ignori unele detalii care nu se potrivesc.

| Jus7t a răspuns (pentru Drimmero):

laughing) o știu empatică.
Da nu îi cer eu sfaturi, ne-am contrazis pe niște lucruri.

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă deranjează în general prostia.
Tu..nu prea citești ce scriu.
Am zis clar acum ceva răspunsuri că părerea mea e că întrebarea e pusă la mișto, am zis mai sus asta.
Dar chiar și așa, nu se dau asemenea sfaturi, nu cu asemenea atitudine jegoasă unui om în situația asta.

Voi când vorbiți de alcoolism parcă vorbiți de un părinte care a scăpat o farfurie din mână, adică nu-i mare chestie, e doar...alcoolist.

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

Oricum te vei contrazice cu ea la orice, daca afara ploua si tu ii zici asta, ea iti va zice ca e soare, sa aveti aceeasi vedere evident. Just, invat-o si tu cate ceva, emancipeaz-o si pe ea, ia-o sub aripa ta, e mica

| Jus7t a răspuns (pentru Drimmero):

"ia-o sub aripa ta, e mica"
Mai am gânduri negre uneori da nici de nivelul ăsta, prind 2021 în spital, probabil în comă.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Deci pe scurt...tu crezi ca intrebarea e la misto, dar vrei sa dau raspunsuri serioase.Interesant.
"unui om in situatia asta". Parca am stabilit ca e la misto, deci situatia asta e de fapt o fata rasfatata care probabil minte si nu stie ce-i respectul.Atitudinea mea jegoasa e perfect intemeiata.
Nu vorbeam aici de alcoolism. Vorbesc de o poveste inventata. Daca ar fi fost un scenariu real, i-as fi luat apararea fetei. Daca ar fi fost vorba cu adevarat de un parinte alcoolist.Asa,e doar un copil care striga "lupul" degeaba.Si tu nu o ajuti cu nimic creandu-i impresia ca are dreptate.

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă întrebarea e la mișto dai un răspuns la mișto sau...dai un răspuns bun și folositor pentru alții care au o situație asemănătoare, reală.

Ce rost are să citești o întrebare, să spui că e la mișto și să dai un răspuns care nu e nici la mișto, nu e nici folositor, el fiind doar un răspuns care face să pară că alcoolismul nu e așa mare chestie, că efectele ce le are sau le poate avea asupra unui copil nu sunt nici ele așa de îngrijorat, că trece ușor peste sau că toate problemele dispar când pleci de acolo?

Sunt cărți despre asta, scrise de psihologi care au lucrat cu sute de pacienți, așa îi poți înțelege chiar dacă nu ai avut tu "șansa" să faci practică direct.

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

În primul tău răspuns nu a părut că ți-ai dat seama că e la mișto, doar că ți se pare că exagerează.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Nu te subestima.Sunt sigura ca reusesti sa prinzi si 2022, cu putin efort.
Raspunsul meu nu avea scopul de a minimaliza efectele alcoolism-ului.In raspunsul meu initial,nici nu m-am referit la alcoolism,pentru ca,dat fiind contextul intrebarii, pare mult mai plauzibil ca ma-sa sa bea in limite normale.
Da, sunt carti despre "asta". Asta fiind alcoolism-ul.Dar aici nu e cazul, intrebarea fiind la misto. Daca fata exagereaza, n-o ajut cu nimic tinandu-i o prelegere despre ce traume ii va provoca viata cu un parinte alcoolic(desi am specificat si aspectul asta intr-un raspuns mai sus).
Defineste "la misto".Nu cred ca tipa a inventat totul si realitatea e fix opusul, ca ma-sa e maicuta si la ei in casa alcool-ul e interzis.Probabil exista o baza reala, aia fiind ca parintii ei consuma alcool in limite normale.De aici si pana la 10 sticle pe zi e cale lunga.Se cheama exagerare.

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă iau și ceva pastile de putut ajunge și 2022 laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

Ti-e frica de ea?

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Cred ca te descurci si fara pastile

| Jus7t a răspuns (pentru Drimmero):

Când am dat răspunsul mă gândeam că are multe răspunsuri tăioase.

| eckblume a răspuns:

Vorbeste atat tu, cat si ceilalti membrii mai apropiati din familie sa mearga la alcoolicii anonimi. Nu stiu daca se mai tin sedintele in vreme de pandemie...dar poti incerca. Sa mearga la medicul de familie sa ia tratament. E dependenta... daca va inceta sa bea imediat va intra in sevraj (ii vor tremura mainile, va fi foarte agitata). Trebuie incetul cu incetul sa se lase.
E clar ca tu i-ai spus de multe ori sa nu mai bea. Nu merge de vorba buna. Doar medicamentele sau ceva sedinte de terapie ar ajuta-o.
Ar trebui sa se gandeasca la tine, insa e dependenta prea mare.
Daca au bunicii conditii bune si te primesc, cred ca te-ar ajuta sa mai uiti de problemele de acasa.
Nu ne putem alege parintii cand ne nastem. Esti in grija lor momentan. Consoleaza-te cu gandul ca vei invata sa ai un job decent si te vei putea muta in chirie. Important e sa nu te copleseasca problemele cu mama ta.
Dar totusi, din ce cauza s-a apucat de alcool? De undeva a pornit dependenta asta.

| anonim_4396 explică (pentru eckblume):

Hecate pun pariu ca s-a facut ca nu vede raspunsul tau.

Oricum, foarte bun raspuns.

| eckblume a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc. Din pacate e o problema reala alcoolismul la parinti. Copiii au tot felul de comportamente: unii se inchid in sine, altii devin agresivi, impulsivi. Eu cunosc parinti alcoolici. Unii s-au putut lasa cu ajutorul tratamentelor oferite de medici. Aici e vorba si de puterea vointei... sa poti sa te lasi. Eu o inteleg pe fata care a pus intrebarea. E doar sincera in exprimare. E o modalitate de descatusare. In astfel de situatii, atat tinerii, cat si adultii nu mai tin cont de limbaj. Eu vad in textul ei dorinta de a avea o familie fericita, normala...e trist cand esti nevoit/a sa cresti intr-un astfel de mediu.

| anonim_4396 explică (pentru eckblume):

Nu stiu daca ai avut rabdare sa citesti raspunsurile userului "hecate".

Eu le-am citit si inca sper ca el doar face troll si face misto de noi.

Se intelege foarte clar din intrebare ca femeia respectiva e alcoolica. Si acest "hecate" vine cu aberatii de genul "poate nici nu stie de gust are alcoolul/poate bea bere cu lamaie fara alcool".

*facepalm*

| eckblume a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar am fost confuza. Am mai citit o data intrebarea cand am vazut partea asta. Am crezut ca fata zicea de fapt. Ce sa zic... fiecare cu parerile sale. Cel/cea care pune intrebarea poate gandi critic si sa aleaga ceea ce e mai util, bun din raspunsurile primite. O seara frumoasa tuturor!

| Lorastan123 a răspuns:

Deci avand in vedere ca bea mult nu se va lasa prea repede de bautura, tu trebuie sa discuti cu ea după ce se trezeste sa vedeti cum puteti rezolva iar dacă nu se poate asa, du-te la o prietena câteva zile, vezi daca te cauta, dacă te suna, las-o balta timp de câteva zile, nu o cauta, dacă nici așa nu functioneaza du-te la un doctor și întreabă dacă există ceva medicament pentru a se lasa de bautura si nu i le da personal, pune-i tu in ceva, stai de vorbă cu ea, exprimati toate gândurile in fata ei, ea nu e conștientă in momentele in care bea, ea tot cere bere pentru ca s-a obișnuit, sa nu astepti ca se va lasa repede ca nu se ca întâmpla nimic cat ai clipi