| Mosotti a întrebat:

M-am uitat la ce a zis Viktor si Montana pe Youtube cum e la parnaie sa te duci la dentist, lui Montana i-a scos ala 1-2 masele sanatoase pe langa aia stricata, celuilalt i-a scos maseaua cum ca el medicul nu trateaza ci doar scoate, ca n-are timp.
Montana dat fiind ca a vrut sa dea foc la un restaurant cu acordul patronului, nu consider ca merita inchis.

Ca sa nu mai zic ca a intrat in cabinet, s-a pus pe scaun, i-a facut injectie anestezie si nici n-a lasat medicul sa isi faca efectul anestezia, el zicea "stai omule ca sa isi faca efectul", medic "n-am timp, daca nu iti convine iesi afara, trebuie sa ma mai duc si la alta parnaie, oricum dupa aia isi face efectul si nu mai simti durerea".
Pe langa ca a lucrat grosolan si cand a facut anestezia si cand i-a scos maseaua.

De ce se intampla asa?! De ce nu repara dintii, ca aia nu mai cresc? Si de ce se purta medicul asa urat?
Eu cand ma duc la un cabinet e okey, medicul are rabdare, imi pune plomba, chiar zice ca trebuie reparat si nu scos daca se poate, face anestezia minima asa usor, lasa sa-si faca efectul.

Pareri? Ca vad ca nu doar la o parnaie s-a intamplat asa.

10 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Pai ce, ala care scotea maselele era dentist? Fac pariu ca le scotea cu clestele si nu le taia pe bucatele cum se procedeaza la o extractie. Ii mutila pe aia, mai bine stateai cu durerea aia decat sa te duci pe mana unui macelar ca ala sa-ti dea juma de dantura jos doar pentru ca o masea era cariata.

Faci si tu niste comparatii intre mutilarea dentara intr-o puscarie vs cabinet profesionist de stomatologie unde se lucreaza profi. Eu pana acum la dentist cand m-am dus nu am avut nicio problema dupa lucrare, imi puneam toata increderea in dentist, alta alternativa nu aveam, singura chestie ''nasoala'' la dentist a fost cand mi-a obturat niste canale fara anestezie, durere ce te sparge in ultimul hal de iti vine sa te urci pe tavan, probabil pe radiografie vazuse ca infectia nu era asa mare si a considerat ca rezist la intepaturile alea, ce vorbesti frate, te p1si pe tine de durere cand face fara anestezie, daca rezisti la asa ceva, nu are de ce sa-ti mai fie frica de dentist, ala e apogeul.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Pai si mie doua masele mi le-a scos cu clestele, una in 1991 si alta in 1997 primavara, ca erau praf ireparabile, dar a fost okey, a facut anestezie si a scos cum trebuie.
Am fost prost si nu ma spalam pe dinti, si de aia doua masele s-au facut praf in timp, si nici n-am zis sa ma duca parintii la medic, m-am dus cand ma durea de ma zapacea.

Doamne fereste sa-mi faca mie ce ti-a facut tie fara anestezie, i-as fi zis stop, sa-mi faca anestezie si aia e. N-as rezista.
Pai eu fac comparatie, ca oricum un cabinet medical e cabinet medical, ca e in armata, puscarie sau unde o fi, nu consider ca nu e si ala cabinet stomatologic! Eu asa vad treaba.
Ca sa nu mai zic ca avea si asistenta, culmea, haha.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Pai aia e greseala comuna cu dintii si sanatatea in general, mergem cand ne doare de nu mai stim de noi. Stai linistit ca si eu am avut probleme destul de nasoale la masele, desi ma spalam, sucurile acidulate si prostiile mancate pe atunci imi facuse praf smalturile, ignoram cariile pana cand n-am mai rezistat de durere si mi-am facut curaj sa merg la dentist. Acum totul e ok, am ramas cu ele in gura si tratate cum trebuie, acum nu mai am probleme si nici nu mai abuzez de alimentele care m-au dat probleme.

Stai linsitit ca obturatia de canal doare cu tot cu anestezie, sunt niste ace ce le baga la nerv si-l omoara, cel putin asta simteam, dar o durere extrem, dar extrem de mare timp de 2-3 secunde cat timp curata acolo. Mi se zbarleste parul de pe maini si acum cand ma gandesc la procedura, eram la ultimul stadiu la masele, daca mai stateam putin trebuiau raschetate din gura ))) am avut bulan, mi-a convenit sa dau niste bani dar macar sa am dintii naturali, acum sunt bine merci. Erau barbati in toata firea care tipau de durere, prima oara cand m-am dus la dentist ii auzeam cum tipau si deja bagam putina panica si in mine ca nu stiam ce le face, dar cand am vazut ca lucreaza cu grija doctorul mi s-au dus toate emotiile alea si apoi ma duceam ca la masaj la dentist.

Puscaria nu-i mediu nici macar 1% steril iar unele interventii necesita tratarea canalelor, nu poti sa scoti o masea cu infectie la radacina, poti sa-l omori p-ala daca faci asta, iar puscaria nu dispune de dotarea necesara pentru asa ceva, cred ca arata un cabinet medical acolo precum in desenele alea cand cabinetele medicale erau puse in palierele cele mai intunecate dintr-o cladire iar inauntru era un doctor cu parul zburlit si smocuri chele, cu drujba langa scaun.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Mda, eu ma spal pe dinti imediat dupa masa, nu doar dim si seara, si nu prea are cum sa se mai faca carii asa, majoritatea se spala dim si seara, iar pana seara...e clar ce se intampla.
De ex mananca o napolitana la ora 14 si pana seara sta asa.
Normal ca tipau barbatii aia, ca doar si barbatii sunt oameni, in afara ca au forta fizica mai mare, in rest sunt ca si femeile, nu e nici o diferenta.

La parnaie e clar cum este, insa doar ma miram de ce nu e si acolo dotat ca orice cabinet.
Sunt oameni cu fapte usoare care nu merita tratati urat. De ex ai condus fara permis dar nu ai calcat pe nimeni.
Sau Montana ca a vrut sa dea foc localului la cererea patronului, astia n-au facut rau cuiva.
Aia cu fapte nasoale da, la aia sa le faca asa ca merita.

| Wr3nch a răspuns:

Simplu. Nu esti dentist la parnaie ca esti dentist bun. Esti un mediocru care a avut noroc sau pile, si pupi un salariu fix indiferent de cati detinuti vezi. Asa ca doar nu esti ''prost'' si ii faci pe repede inainte ca dupa sa ai timp liber de frecat menta.

| Mosotti explică (pentru Wr3nch):

Asta e una, si comportamentul e alta pana la urma.

| SilentRain a răspuns:

Doar la una? laughing
Pușcăriași sunt tratați ca animale si nu poti compara medici de acolo cu aia la care mergi tu si plătești
Tie daca nu iti convine ceva poti face reclamația, plus ca plătești si logic ca te vor trata bine ca vii si a doua oara
Pe cand un pușcăriași trebuia sa se mulțumesc cu ce medic prind nu are de ales
Abia acum ai aflat? Zic asta pentru ca din totdeauna pușcăriași au fost tratați rau, mai ales in Ro

| Mosotti explică (pentru SilentRain):

Pai nu e nevoie ca omu ala sa poate face reclamatie sau sa se duca in alta parte ca sa te porti mai cat de cat!
Ptr ca sunt unii parnaiasi care n-au facut mare lucru si nu merita sa fie tratati asa, aia cu fapte mai urate, sunt de acord, chiar mai rau le-as face, dar unii nu. Ma uitam si eu la fapte macar..ca tot scrie pe usi ce a facut fiecare si cine e.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Si eu am patit-o. Doctorita era unguroaica. Nu ma cunoștea. Mi-a făcut anestezia si mi-a amorțit doar nasul. Altădată un alt medic mi-a extras măseaua de lângă cea care trebuia. Si a doua zi a trebuit sa merg si pentru cealaltă sa o extragă. Cred ca pretind bani sa le pui in buzunarul halatului altfel nu vad de ce ar face așa ceva. Sunt mai cerșetori decât rromii. Menționez ca eu am fost la cabinet de stat.

| Mosotti explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu te mai duce la stat! Daca-mi scotea mie maseaua buna, ii scoteam si eu lui una, mama nu da unu din asta de din astia ca mine., sau il taram prin procese pana se satura.
Oricum trista treaba.