| anonim_4396 a întrebat:

M-am uitat şi eu de curiozitate să văd ce burse au studenţii de la UMF Cluj şi am văzut că cea de merit de exemplu, de categoria A (pentru cei cu media 10 în semestrul precedent) e 400 lei/lună,apoi cea de categoria B (minim 9, 50)-350 lei/lună etc.
Ce ziceţi? Cum vi se par?

14 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

N-are cum sa fie asa mici, vorbim totusi de facultatea de medicina, cred ca mai mari bursele le au liceele. Sunt foarte mici bursele pentru prestanta facultatii.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

La poli este si 1000 RON/lunawinking

| Mosotti a răspuns:

Putin de tot.

| GabiDumitrescu a răspuns:

In 2020? JALNICE! Pai student la medicina... de 400 RON abia daca iti iei un ceaslov de-ala dupa care ai de invatat. De alte materiale nici nu mai discut...

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

N-are cum să fie atâta, ajutorul de șomaj e mai mare laughing))).

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ai un episod psihotic?

| Nemessys a răspuns:

MUUUULT PREA PUTIN.
Amandoi stim ca stundetii au nevoie de bani si fac tot ce este posibil, atat ei, cat si parintii lor, pentru a ramane la facultate. Decat sa folosesc atatea ore pentru a invata si a obtine 10 pe linie pentru doar 400 de lei pe luna, prefer sa imi iau un job part time unde pot castiga si de 3 ori mai mult. Chiar daca as avea note de 7-8, e mult mai bine asa. happy Cel putin asa as face eu.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Bătaie de joc... sad
M-am frecat de 5 ori la ochi când le-am văzut.Credeam că nu văd eu bine.Vai şi-amar.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

De la cluj chiar aveam pretentii... Una e clujul si alta e nu stiu ce facultate de care nu a auzit nici dracu dintr-un oras dintr-un colt al tarii.

Cred ca bursele sunt asa mici numai de-al dracu sa trimita stundetii la munca rolling on the floor. Ceva gen. veniti in orasul nostru? Puneti mana si munciti putorilor, noi nu va tinem aici pe gratis, chiar daca sunteti studenti! laughing

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Cică nu rămân aşa mici după cum zice Nietsche mai sus.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Dar CNFIS stabileste un cuantum al burselor.
Bursele de performanta sunt 1000 de lei. Cele de merit 700, iar cele sociale 580 de lei. Universitatile de la aceste valori pleaca, pe care le modifica putin, in functie de numarul de studenti, numarul total de burse, etc.
Dar n-o sa ajunga nicio bursa 400 de lei. Poate sunt valori de acum 10-15 ani.

| syd a răspuns:

­­csf, e mica taxa de scolarizare si sunt putine locuri la taxa. vorba unui clasic in viata - 'ghinion'. ma flexez peste ei cu bursa de 900 si 15% din efortul depus pentru invatare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mici.Ar trebui sprijiniti mai mult.

| LadyKanae a răspuns:

N-are cum laughing eu sunt studenta in anul 3 la medicina in cadrul UMF Cluj si desi nu am avut o medie suficient de mare pentru bursa de merit, stiu sigur ca cele de merit sunt 700 de lei/luna, am vorbit de cateva ori cu unii colegi bursieri pe tema asta. Probabil ca nu te-ai uitat unde trebuie.