| IoanaIonuca a întrebat:

Ma ajutati cu un program de sala? Gen luni picioare si ce exercitii. Si ceva alimente care trebuie evitate si care nu. Am vazut ca exista antrenori online (cei de la sala la care merg eu ori nu sunt, ori nu prea au chef laughing ), dar nu as fi dispusa sa dau nu stiu cate milioane pentru ei.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand sa manci mai putin, in al dolea rand sa bagi cardio slabire pe o anumita zona nu exista, prima zona este burtica

| AndreiWeisz a răspuns:

In special cardio daca vrei sa mai slabesti un pic, banda, bicicleta, la eliptica, ce o mai fi acolo la tine la sala. Vreo 20-30 de minute. Dupa poti sa faci niste exercitii mai usoare pentru brate cu gantere de 5 kg sau cat iti este tie usor. Poti sa le folosesti si pentru umeri eventual. Asta sa zicem luni, marti poti sa iei pauza, miercuri din nou cardio si faci picioare. Poti sa faci chiar si la presa cu o greutate mai usoara, poti sa faci fandari dintr-un capat in altul al salii (poti sa iei si niste gantere in mana daca ti se pare prea usor), genuflexiuni etc. Joi faci doar cardio, iar vineri eventual cardio + cateva exercitii usoare de intindere pentru piept si abdomene. Daca ti se pare prea mult, faci astea joi si ai vinerea libera. In weekend pauza. Daca mai ai si alte nelamuriri, poti sa-mi dai un mesaj, te ajut cu mare drag.

Răspuns utilizator avertizat
| Rimidalvv a răspuns:

Ar trebui sa precizezi ce vrei sa realizezi, vrei sa slabesti? sa pui masa musculara? sa le faci pe ambele? sau vrei pur si simplu sa traiesti o viata mai sanatoasa happy, de asemenea ar trebui sa precizezi cate zile esti dispusa sa mergi la sala, eu as putea sa iti incarc toate cele 7 zile ale sapatamani cu 2 antrenamente pe zi dar nu cred ca vei fi foarte fericita laughing

| IoanaIonuca explică (pentru Rimidalvv):

Ioi, nici chiar asa laughing As vrea sa ma mentin doar, sa pun ceva masa musculara, dar sa nu arat ca si culturistele (daca as da 2 kg jos ar fi perfect). 3-4 zile pe saptamana, un antrenament pe zi.

| Rimidalvv a răspuns (pentru IoanaIonuca):

Iti recoamnd banda/bicicleta cam 30 de minute inaintea unui antrenament dupa ceea execiti de picioare https://www.bodybuilding.com/......-gams.html

nu uita de abdomen, poti sa faci si 1-2 exercitii de intindere a pieptului, iar 2-3 exercitii pentru brate, pentru toate astea e cel mai bine sa mai interactionezi cu lumea de la sala, sa le mai ceri opinia, doarece nu stiu ce echipamente are sala la care te duci. SUCCES :)