| kidha a întrebat:

Ma ajutati si pe mine cu dezavantajele si avantajele termocentralelor, hidrocentralelor si centralelor nucleare? Va rog frumos.

Răspuns Câştigător
| Sonny a răspuns:

Termocentrala. Dezavantaje : dependenta de carburanti folsili, nivel ridicat de poluare, radament scazut de transformare a energie. Avantaje : aplasarea lor, nu prea mai are avantaje reale.
Hidrocentrale. Dezavantaje : blocarea cursurilor raurilor avando influenta major asupra florei si faunei, costuri ( tehnologia performanta a hidrocentralelor vine cu un pret foarte mare ), dependenta lor de debitul raului/fluviului, aplasarea lor doar in anumite puncte pe cursul unu rau unde debitul de apa este ridicat in cea mai mare parte a anului. Avantaje : resursa energetica infinita, energie curata ( fara emisi de nici un fel ).
Centrale nucleare. Dezavantaje : reziduri nucleare foarte toxice, pericol major in cazul unor scurgeri probleme la reactore, costuri foarte ridicate tehnologie scumpa. Avantaje : sursa de energie relativ infinita, energie curata ( fara emisi permanente ) dar cu deseuri foarte toxice.

1 răspuns:
| kidha explică:

Multumesc frumosbig grin.